MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proste plecy

BOŻENA ŚLABSKA
Krzesło towarzyszy nam w domu, pracy, szkole, poczekalni. Przywykliśmy do jego obecności tak bardzo, że często traktujemy je jako mało istotny dodatek. Niesłusznie. Umiejętnie dobrane podkreśla styl wnętrza, dobrze skonstruowane zwiększa komfort pracy i odpoczynku.

Współczesne krzesła zaskakują różnorodnością form, materiałów, odwagą rozwiązań konstrukcyjnych. Choć ich funkcja jest taka sama od wieków - zaspokajają naturalną potrzebę przyjmowania pozycji siedzącej podczas pracy i wykonywania codziennych czynności.

Proste plecy

Coraz więcej osób pracuje w pozycji siedzącej. To wielkie wyzwanie dla konstruktorów mebli. Prześcigają się oni w pomysłach stworzenia możliwie najwygodniejszego krzesła - czyli takiego, które wymusza wyprostowaną pozycję ciała. Siedzisko nie może być zbyt głębokie, a jego przednia krawędź powinna być lekko zaokrąglona, szerokość zaś dostosowana do szerokości bioder. Oparcie - pionowe w stosunku do siedziska - powinno być lekko wypukłe, by podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Najlepiej jeśli wyposażone jest w mechanizm regulujący wysokość i kąt siedziska oraz sprężynujące zamocowania. Krzesło musi być również stabilne.

Stylowo w salonie

Tradycyjne krzesła, stojące w jadalniach czy salonach, zwykle nie służą do długotrwałego siedzenia. Nie wymagają zatem regulacji oparcia i siedziska. Ich walorem jest przede wszystkim elegancki wygląd, który może podkreślić stylistykę wnętrza. Do wyboru mamy krzesła drewniane, wykonane tradycyjną metodą stolarską, albo złożone z elementów metalowych, czy tworzyw sztucznych - trafiające w gusta osób, które cenią proste, eleganckie konstrukcje oraz tych, które wolą nowoczesną stylistykę. Dzisiejsza technologia produkcji krzesła pozwala na uzyskanie fantastycznych form i jednoczesne łączenie wygody z harmonią formy i trwałością.

Cięcie i gięcie

Najpopularniejszym materiałem do produkcji krzeseł jest drewno, formowane odpowiednio dla panującego stylu czy mody. Przełomem w meblarstwie było zastosowanie technologii gięcia elementów drewnianych. Sprawdzona po raz pierwszy przed ponad 150 laty metoda nie uległa do dziś znaczącym zmianom. Dzięki wprowadzeniu technologii gięto-klejonej, można uzyskać wygodne dla kręgosłupa wygięte siedziska, zachowując jednocześnie elegancką formy np. w krześle salonowym, do poczekalni, baru szybkiej obsługi, czy w lekkich krzesłach na kółkach do biura. Materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli giętych jest drewno bukowe, rzadziej olchowe, dębowe oraz sosnowe.
Produkowane według technologii gięcia meble, cieszą się niesłabnącą popularnością i często "wygrywają" z ciężkimi w proporcjach krzesłami wykonywanymi tradycyjną metodą stolarską oraz z nowoczesnymi meblami z elementów metalowych i tworzyw sztucznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska