Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w Lubuskiem. Wyniki i frekwencja

m.korn
Referendum w Lubuskiem. Wyniki i frekwencja
Referendum w Lubuskiem. Wyniki i frekwencja Polska Press Grupa
W poniedziałek 7 września około godz. 15.30 Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki referendum 2015 w Polsce. Zagłosowało jedynie 7,8 proc. uprawnionych osób. Referendum nie jest więc wiążące, bo nie zagłosowała co najmniej połowa uprawnionych.

Referendum 6 września okazało się frekwencyjną klapą. Zdaniem ekspertów obywatele zrozumieli, że referendum miało służyć politycznym grom, a nie wsłuchaniu się przez polityków w głos ludu. - Referendum, które się obyło, oraz to, do którego nie dopuścił Senat, skompromitowały ideę referendum. Ono powinno być używane do spraw wyjątkowych - wyjaśnił Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, w rozmowie z AIP.

Polacy zagłosowali za Jednomandatowymi Okręgami Wyborczymi, przeciwko finansowaniu partii z budżetu państwa oraz za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika. Jednak te wyniki nie są ważne, bo do urn poszło jedynie około 2 mln osób, a powinno ponad 15 mln... Referendum kosztowało 100 mln zł.

Jak wyniki wyglądają w naszym regionie? Frekwencja w Lubuskiem wyniosła 6,86 proc. Taka frekwencja była w poszczególnych powiatach (zaznaczyliśmy najwyższą i najniższą):
- gorzowski 6,48 proc.
- krośnieński 6,21 proc.
- międzyrzecki 7,06 proc.
- nowosolski 6,35 proc.
- słubicki 6,48 proc.
- strzelecko-drezdenecki 5,5 proc.
- sulęciński 6,66 proc.
- świebodziński 6,63 proc.
- wschowski 5,86 proc.
- zielonogórski 7,21 proc.
- żagański 6,23 proc.
- żarski 6,38 proc.
- Gorzów 7,63 proc.
- Zielona Góra 8,5 proc.

Najniższą frekwencję w Lubuskiem odnotowano m.in. w Siedlisku (4 proc.), Bytnicy (4,06 proc.), Tuplicach (4.09 proc.), Lubrzy (4.12 proc), Starym Kurowie (4,90 proc.) i Bojadłach (4,99 proc.).

Najwięcej osób głosowało m.in. w Zbąszynku (8,6 proc.), Zielonej Górze (8,5 proc.), Bledzewie (8,31 proc), Lubniewicach (8,17 proc.), Żaganiu (7,86 proc.), Międzyrzeczu (7,8 proc.) oraz Gorzowie (7,64 proc.).

W referendum Polacy odpowiadali na trzy pytania:
1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? - 78,75 proc. głosów oddanych na "tak".

2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? - 82,63 proc. głosów oddanych na "nie"

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika? - 94,51 proc. głosów oddanych na "tak".

Przeczytaj też:Tylko nieliczni wzięli udział w referendum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska