MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza budowa schroniska dla zwierząt w Zielonej Górze. Najpierw obiekt dla psów, potem nowego budynku doczekają się koty

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Prezydent Janusz Kubicki podpisał w poniedziałek, 19 czerwca, umowę z wykonawcą – firmą Perbud – umowę na rozbudowę schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ulicy Szwajcarskiej. Inwestycja zakończy się za 10 miesięcy!

O konieczności rozbudowy czy budowy nowego schroniska w Zielonej Górze mówi się od lat. Ciągle jednak pojawiały się różne przeszkody, finansowe, lokalizacyjne. W radzie powstała komisja, która odwiedzała różne miejsca. Wydawało się, że nowe schronisko zostanie wybudowane w dzielnicy Nowe Miasto. Z tych planów nic nie wyszło.

Podpisanie umowy na budowę budynku dla psów w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zielonej Górze - 19 czerwca 2023 r.

Rusza budowa schroniska dla zwierząt w Zielonej Górze. Najpi...

Rozbudowa schroniska dla bezdomnych zwierząt

Stanęło na tym, że trzeba rozbudować to funkcjonujące obecnie. Jak mówili przedstawiciele Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals – ewentualne przeniesienie siedziby schroniska utrudniłoby dotarcie do niego wolontariuszom, utrudniłoby pracę interwencyjną towarzystwa.
Powstały w tej sprawie dwie koncepcje autorstwa Ewy Pobudejskiej ze Studia Architektury EPSAA. Odbyły się konsultacje społeczne i wybrano jeden z wariantów.
- Potem trzeba było uzyskać pozwolenie na budowę, trwały prace projektowe i wreszcie można było ogłosić przetarg – mówi Paweł Wysocki, radny i pracownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który pilotuje sprawę rozbudowy schroniska.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy - pierwszy to budynek dla psów, drugi - dla kotów
Inwestycja została podzielona na dwa etapy - pierwszy to budynek dla psów, drugi - dla kotów Jacek Katos

Modernizację schroniska dla bezdomnych zwierząt podzielono na dwa etapy

- Podzieliliśmy tę inwestycję na dwa etapy, w pierwszym powstanie nowy obiekt dla psów – zauważa prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. – Prace wiążą się z pewną niedogodnością, bo schroniska na czas wykonania zadania nie będziemy zamykać. Ale znam firmę Perbud i wierzę, że poradzi sobie ona z tym zadaniem w taki sposób, by inwestycja była jak najmniej uciążliwa dla zwierząt i pracowników schroniska.
Firma rewitalizowała kamienice, stawiał hala produkcyjne, nowoczesne obiekty czy bloki mieszkalne.
Najpierw powstaną obiekty dla psów, a w dalszej kolejności dla kotów. Pierwszy budynek będzie dwukondygnacyjny. Psy zamieszkać mają w boksach z wybiegami. Będą miały do dyspozycji bawialnie i teren rekreacyjny. Pomieszczenia mają być murowane i odpowiednio ocieplone. Budynek będzie podzielony tak, by oddzielić od siebie psy chore, suki karmiące i agresywne psy.
Wiceprezes firmy Prebud Dariusz Wolinowski podkreśla, że nie jest to pierwsza inwestycja wykonana w Zielonej Górze. Obiecuje, że zrobi wszystko, by zadanie zostało zakończone w terminie i bez problemów dla zwierząt. To dlatego firma jeszcze przed podpisaniem umowy zamówiła kojce tymczasowe dla psów. Czeka się na nie zwykle sześć tygodni. Przenosimy powinny się zakończyć do połowy lipca. Wtedy ruszy budowa nowego obiektu.

Prace wiążą się z pewną niedogodnością, bo schroniska na czas wykonania zadania nie będziemy zamykać - mówi prezydent Janusz Kubicki
Prace wiążą się z pewną niedogodnością, bo schroniska na czas wykonania zadania nie będziemy zamykać - mówi prezydent Janusz Kubicki Jacek Katos

Schronisko dla zwierząt - klimatyzowane pomieszczenia

Jak mówi radny Paweł Wysocki, w marcu przyszłego roku psy zamieszkają w nowych, klimatyzowanych, ogrzewanych pomieszczeniach. Łatwiejsze będzie sprzątanie, bo z użyciem myjki ciśnieniowej. Nie trzeba będzie tego robić ręcznie.
Budowa budynku to pierwszy etap modernizacji schroniska. Drugi etap zakłada budowę obiektu na kotów. On także będzie dwukondygnacyjny i wykonany w taki sposób, by nie zakłócać spokoju mieszkańcom z sąsiadującego ze schroniskiem osiedla. Natomiast przy wejściu zaplanowano plac integracyjno-rekreacyjny dla gości.
Inwestycja jak i funkcjonowanie schroniska odbywa się pod kontrolą powiatowego inspektora weterynaryjnego.
Przypomnijmy, że schronisko do stycznia 2021 roku prowadzone jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals – organizacje pożytku publicznego, które mocno stawia na adopcję zwierząt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska