Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ścieżka rowerowa Sulechów - Babimost wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców regionu

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Burmistrz Babimostu Bernard Radny i burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys spotkali się, by wspólnie omówić sprawę budowy ścieżek rowerowych
Burmistrz Babimostu Bernard Radny i burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys spotkali się, by wspólnie omówić sprawę budowy ścieżek rowerowych Tomasz Rybarczyk, urząd miasta w Sulechowie, Mariusz Kapala
Sulechów i Babimost chcą współpracować m.in. w sprawie budowy ścieżek rowerowych łączących te gminy. W tej sprawie spotkali się gospodarze gmin. Plany są, na razie pieniędzy brakuje, trzeba się o nie postarać. Mieszkańcy żywo dyskutują o planowanym przebiegu ścieżek rowerowych.

W Urzędzie Miejskim w Babimoście doszło do spotkania burmistrzów Babimostu Bernarda Radnego i Sulechowa Wojciecha Sołtysa. Tematem spotkania była koncepcja wybudowania ścieżki rowerowej z Sulechowa przez Klępsk i połączenie jej w okolicy miejscowości Janowiec z siecią ścieżek gminy Babimost

Wspólnymi siłami na pewno się uda

Gospodarze gmin zadecydowali, że wspólnie będą wspierać się w tym przedsięwzięciu.
Kiedy możemy się spodziewać pierwszych prac? Plany już powstały, teraz najważniejsze jest znalezienie na tę inwestycję odpowiednich środków finansowych.
W obecnej sytuacji w budżecie gminy ciężko byłoby wygospodarować środki na zrealizowanie tego przedsięwzięcia dlatego należy ich szukać w projektach unijnych i projektach partnerskich.

Czytelnicy piszą w sprawie budowy ścieżek

Plany już wywołują dyskusję wśród mieszkańców. Jedni się z nich bardzo cieszę i z niecierpliwością czekają na realizację. Inni też się cieszą, ale mają inne pomysły na przebieg trasy, choć nie po terenach należących do gmin.
Napisał do nas m.in. pan Jan. W liście czytamy m.in.
Ostatnimi czasy reaktywowano tzw. Lubuskie Trójmiasto. Jednym z jego filarów ma być budowa ścieżek rowerowych, które połączyłyby Nową Sól, Zieloną Górę i Sulechów z siecią Regionu Kozła czyli Babimostem.
Częścią tego planu jest budowa odcinka Sulechów - Klępsk, zapowiedziana przez burmistrza Sulechowa. Plan ciekawy jednak jego szczegóły budzą wątpliwości. Otóż naturalnym szlakiem dla takiej ścieżki wydaje się ślad nieczynnej linii kolejowej Sulechów - Wolsztyn. Nic bardziej mylnego! Mimo iż torowisko rozebrano kilka lat temu i jego pozostałości zarastają krzakami, gmina Sulechów chce poprowadzić trasę rowerową innym szlakiem. Jakim? Na pewno nie po starych torach więc pozostają opcje puszczenia jej wzdłuż starego leśnego duktu lub w ciągu drogi krajowej 32. Bez względu na opcję, obie wydają się być fatalnym wyborem dla rowerzystów. Rowerem wzdłuż ruchliwej drogi krajowej, wdychając spaliny i licząc, że pędzące auto nie wypadnie z niej wprost na nas?

PKP nie potrzebuje tego terenu

Dochodzi także odległość, do Klępska rowerzysta nadłoży ok 2km. Leśna droga o ile zdrowsza i krótsza, zawiera wzniesienie które na pewno stanie się problemem dla sporej większości rowerzystów, rolkarzy czy fanów hulajnóg. Powrót to z kolei szybki i niebezpieczny zjazd. Dochodzą ścięte drzewa, których w lesie jest przecież i tak dużo.
Jedyną słuszną opcją wydaje się więc budowa drogi rowerowej po starym nasypie kolejowym. W okolicy Nowej Soli czyli partnera z Lubuskiego Trójmiasta nie stanowiło to problemu. PKP zupełnie nie potrzebuje skrawka terenu i można było pokusić się o przejęcie go za symboliczną złotówkę.Przecież jazda rowerem po byłym torowisku to sama przyjemność, brak stromych wzniesień, oddalenie od ruchliwych dróg, żadne drzewo nie ucierpi przez budowę, trasa zaczynałaby się w samym Sulechowie, byłaby najkrótsza i stanowiłaby trzon pod kolejne ścieżki rowerowe, także dalej po dawnych torach w kierunku Kargowej.

ZOBACZ TEŻ

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska