Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwierzyna. Pierwsza procesja po powstaniu Sanktuarium – Matki Bożej Klewańskiej przejdzie do historii

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Moment historyczny.
Moment historyczny. Michał Kowalewski
- Chcielibyśmy, aby nowe sanktuarium stało się uosobieniem bogactwa wiary, ale i kultury i tradycji Kresów II Rzeczpospolitej i ludzi, którzy mieli siłę, mimo wypędzenia z ojcowizny, budować nową ojczyznę tutaj, na Ziemiach Odzyskanych – stwierdził inicjator powstania sanktuarium, proboszcz parafii św. Mikołaja Kazimierz Małżeński, który poprowadził pierwszą procesję Bożego Ciała po powstaniu Sanktuarium.

Warto wiedzieć, że obraz Najświętszej Marii Panny w Klewaniu - zwany również Obrazem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych - został namalowany ok. XVII wieku, uważany jest za cudotwórczy. Szczególnie silne związanie mieszkańców Klewania z obrazem widoczne było podczas II wojny światowej. W czasie masowych mordów, prześladowań i wywózek mieszkańcy Klewania na Wołyniu mieli w zwyczaju spędzać całe noce na modłach przed cudownym obrazem w zamkniętym kościele. W dzień wracali do swoich domów. W maju 1945 r. większość polskich mieszkańców Klewania została zmuszona do opuszczenia miejscowości.

Obejrzyj uroczystości w Skwierzynie

Henryk Wielogórski zaproponował wówczas swojej sąsiadce Stanisławie Basaj, aby zabrała ze sobą cudowny obrazu. Sam Wielogórski nie podjął się tego trudnego zadania, ponieważ w jego domu kwaterował sowiecki żołnierz. Stanisława Basaj zabrała obraz ze sobą i wyjechała transportem na Ziemie Odzyskane. Transport wyruszył z Klewania 17 maja 1945 roku. W transporcie było około 800 osób. Do Skwierzyny dotarli po niemal miesiącu podróży, 6 czerwca. Na miejscu S. Basaj przekazała obraz miejscowemu proboszczowi. Ten ukrywał wizerunek na plebanii kościoła św. Mikołaja aż do 1950 roku. Później umieszczono go w kaplicy pod chórem. Przed władzami ukrywano jednak wciąż prawdziwą wartość i znaczenie obrazu dla wiernych. Oficjalne umieszczenie Obrazu Matki Boskiej Klewańskiej w głównym ołtarzu świątyni nastąpiło dopiero w 1968 roku. Intronizacji zaś wizerunku dokonano 23 maja 1992 roku.

Teraz, w Boże Ciało 2021 r. odbyła się pierwsza, jakże kameralna ze względu na pandemię procesja po powstaniu Sanktuarium. Poprowadził ją pierwszy kustosz Sanktuarium.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska