Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To prawdziwa kuźnia talentów

Tomasz Hucał 68 377 02 20 [email protected]
Od lat przez żagański kurs przewija się mnóstwo talentów. Młodzi skrzypkowie ciężko ćwiczą kosztem wakacji, ale nikt nie narzeka.
Od lat przez żagański kurs przewija się mnóstwo talentów. Młodzi skrzypkowie ciężko ćwiczą kosztem wakacji, ale nikt nie narzeka. Adam Żyworonek
Najbardziej utalentowani polscy skrzypkowie od dziś ćwiczą w pałacowych salach. - Mówiąc terminologią sportową, nasza Akademia jest, jak zgrupowanie kadry narodowej przed ważnym turniejem - podkreśla organizator Letniej Akademii Muzycznej.

XXIV Letnia Akademia Muzyczna potrwa do 13 sierpnia. Przyjechało na nią 57 młodych, niezwykle utalentowanych smyczkowców, grających na skrzypcach, altówce lub wiolonczeli. - Przez dwa tygodnie będą pracowali pod okiem wybitnych pedagogów, przygotowując się do kolejnego konkursu imienia Wieniawskiego, który w tym roku odbędzie się w Poznaniu - tłumaczy organizator i pomysłodawca LAM Stanisław Piniuta, prezes żagańskiego Stowarzyszenia Muzycznego.

Akademia rozpoczyna się w poniedziałek o godz. 11.00 w sali Familijnej Pałacu Książęcego. Zakończy się wręczeniem dyplomów w sobotę 13 sierpnia o godz. 20.00, także w Pałacu.
W trakcie LAM odbywać się będzie mnóstwo koncertów. Praktycznie codziennie, o godz. 16.00 i 20.00 w salach Pałacu Książęcego zabrzmi muzyka klasyczna. Zaczynamy już dziś. O godz. 20.00 w Pałacu koncert inauguracyjny "Nasi Laureaci". - Marzy mi się, żeby za rok na jubileuszową Akademię przyjechali wszyscy znani, którzy przewinęli się przez żagański kurs - mówi S. Piniuta.

Do najciekawszych tegorocznych koncertów trzeba zaliczyć m.in. Johannes Brahms - kwartet fortepianowy (środa, 3 sierpnia, godz. 20.00, Pałac Książęcy) oraz Meccorre String Quarter (niedziela, 7 sierpnia, godz. 20.00, Pałac Książęcy). - Pierwotnie w środę mieliśmy mieć kwintet, ale profesor Jan Stanienda jest po operacji serca i nie da rady w tym roku nas odwiedzić - tłumaczy Piniuta.
W tym roku młodzi uczestnicy kursu, oprócz pracy z wybitnymi pedagogami, jak Jadwiga Kaliszewska i Bartosz Bryła, mogą liczyć na świetną opiekę "techniczną". - Po raz pierwszy udało mi się zaprosić do stałej współpracy artystę - lutnika jednego z najlepszych w Europie - zapowiada S. Piniuta.
Nad skrzypcami uczestników będzie czuwał Tadeusz Słodyczka, który wygrał już kilka europejskich konkursów lutniczych.

Wstęp na wszystkie tegoroczne koncerty tradycyjnie jest darmowy. A już od 18 sierpnia kolejna muzyczna impreza w Żaganiu - Międzynarodowe Forum Perkusyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska