Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tutaj w Lubuskiem będą nowe chodniki i przejścia dla pieszych! Wartość tych inwestycji to 20 mln zł!

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Projekt stanowi odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy zgłaszali potrzeby poprawy bezpieczeństwa na swoich lokalnych drogach. Gdzie możemy spodziewać się zmian?
Projekt stanowi odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy zgłaszali potrzeby poprawy bezpieczeństwa na swoich lokalnych drogach. Gdzie możemy spodziewać się zmian? Fot. Mariusz Kapała
Województwo lubuskie przygotowuje się do realizacji projektu mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Inwestycja o wartości 20 mln złotych pod nazwą: „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu na sieci dróg wojewódzkich województwa lubuskiego” skupi się na realizacji 12 zadań na terenie całego regionu. Jakie miejscowości wybrano?

Projekt stanowi odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy zgłaszali potrzeby poprawy bezpieczeństwa na swoich lokalnych drogach. Gdzie możemy spodziewać się zmian?

Dwadzieścia milionów

Według Grzegorza Potęgi, członka Zarządu Województwa Lubuskiego, inwestycja ta jest efektem współpracy między Samorządem i Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg. Środki zostaną wykorzystane na budowę oraz modernizację dróg dla pieszych i rowerzystów, a także na budowę sygnalizacji świetlnych i przejść dla pieszych.

-Jeśli chodzi zakres zadań, to jest to 12, często wyczekiwanych od lat, inwestycji rozmieszczonych na całej sieci dróg wojewódzkich województwa lubuskiego – poinformował Paweł Tonder, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Mniej wypadków

Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury Transportowej urzędu marszałkowskiego podkreślił istotę bezpieczeństwa drogowego, zwracając uwagę, że te inwestycje mają na celu zwiększenie standardu życia mieszkańców. - Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest kluczowym elementem, który charakteryzuje wszystkie rozwinięte cywilizacje – mówił Sławomir Kotylak. Choć liczba wypadków na drogach województwa lubuskiego spada, to wciąż istnieje wiele obszarów wymagających ulepszeń.

Projekt stanowi odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy zgłaszali potrzeby poprawy bezpieczeństwa na swoich lokalnych drogach. Gdzie możemy spodziewać
Projekt stanowi odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy zgłaszali potrzeby poprawy bezpieczeństwa na swoich lokalnych drogach. Gdzie możemy spodziewać się zmian? Fot: Marek Pych/Lubuskie.pl

Dla pieszych i dla rowerzystów

Planowane inwestycje obejmą budowę ścieżek rowerowych, chodników oraz przejść dla pieszych na obszarach, które były najczęściej postulowane przez samorządy lokalne i mieszkańców. Realizacja projektu zakłada także zabezpieczanie kolejnych środków na następne inwestycje. Szacuje się, że zadania zostaną ukończone w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy o dofinansowanie.

Projekt stanowi odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy zgłaszali potrzeby poprawy bezpieczeństwa na swoich lokalnych drogach. Gdzie możemy spodziewać
Projekt stanowi odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy zgłaszali potrzeby poprawy bezpieczeństwa na swoich lokalnych drogach. Gdzie możemy spodziewać się zmian? lubuskie.pl

Dwanaście zadań

W ramach projektu zakwalifikowano 12 inwestycji, które powstaną w różnych częściach regionu.

Co powstanie w tych miejscach?

 • Baczyna — Budowa sygnalizacji świetlnej na drodze wojewódzkiej nr 130
 • Wawrów — Planowane jest przejście dla pieszych wraz z sygnalizacją świetlną.
 • Trzciel — Budowa chodnika od ośrodka pomocy społecznej w miejscowości Jasieniec do miejscowości Trzciel.
 • Urad — Budowa ścieżki rowerowej.
 • Kunowice — Budowa drogi dla rowerów oraz sygnalizacji świetlnej.
 • Leśniów Wielki — Budowa ścieżki pieszo-rowerowej i budowa chodnika
 • Dąbie — Budowa ścieżki pieszo-rowerowej.
 • Studzieniec — Budowa dwóch zatok autobusowych i chodnika.
 • Gorzupia Dolna — Budowa chodnika.
 • Dryżyna — Budowa chodnika.
 • Iłowa — Budowa chodnika wraz z wyznaczeniem przejścia dla pieszych oraz budową sygnalizacji świetlnej typu ALL RED z detekcją ruchu pojazdów, oraz wzbudzanej z przyciskiem sensorycznym bez konieczności dotyku wraz z dedykowanym bocznym doświetleniem pieszego na przejściu dla pieszych.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska