Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Filharmonii Zielonogórskiej zaczyna się Miesiąc Kobiet. Usłyszymy dzieła napisane czy dyrygowane przez kobiety oraz im dedykowane

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek (17.03) w ramach cyklu, recital fortepianowy zagra Aleksandra Świgut, a towarzyszyć jej będą: Katarzyna Górska – I skrzypce, Zuzanna Włodarczyk – II skrzypce, Natalia Rychlik – altówka, Yuliya Kapustkaya – kontrabas i "rodzynek" w składzie - Szymon Walenciak – wiolonczela.
W piątek (17.03) w ramach cyklu, recital fortepianowy zagra Aleksandra Świgut, a towarzyszyć jej będą: Katarzyna Górska – I skrzypce, Zuzanna Włodarczyk – II skrzypce, Natalia Rychlik – altówka, Yuliya Kapustkaya – kontrabas i "rodzynek" w składzie - Szymon Walenciak – wiolonczela. pixabay
W Zielonej Górze, muzycznie marzec należeć będzie do kobiet. To już druga edycja cyklu "Miesiąc Kobiet" organizowanego przez Filharmonię Zielonogórską. W tym roku, również przygotowano wiele atrakcji.

Zielony koncert i Arlezjanka na powitanie

W piątek (3.03) o 19 odbędzie się koncert inaugurujący cykl „Miesiąc kobiet”. Słowem okrasi go Agata Kwiecińska, a w programie znajdą się same perełki i nowinki. Całość otworzy niezwykle kolorystyczne preludium do „Popołudnia fauna” Claude’a Debussy’ego. Utwór powstał pod koniec XIX w. i określany jest mianem arcydzieła impresjonizmu, choć tytuł odnoszący się do symbolizmu i modernizmu, daje początek muzyce wieku XX. Tu swoje umiejętności będzie zwłaszcza mogła pokazać flecistka. Zabrzmią ponadto: „Uwertura w dawnym stylu na orkiestrę kameralną” Tadeusza Bairda (patrona FZ) oraz prawykonanie „Concerto in Green” (na kwintet, harfę, waltornię solo i instrumenty perkusyjne) – autorstwa Katarzyny Kwiecień-Długosz. To absolwentka PSM I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze. Tam też zaczęła komponować pod kierunkiem prof. Juliusza Karcza. Studiowała w Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu (w klasie kompozycji prof. Mirosława Bukowskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem). Jest laureatką konkursów kompozytorskich w Polsce i za granicą. Partię solową na waltorni wykona Michał Szczerba - pierwszy waltornista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, związany także z festiwalem „Corno” w Zielonej Górze. Na deser zabrzmią suity z „Arlezjanki” George’a Bizeta. Kto był kiedykolwiek w Prowansji, od razu rozpozna tematy z tego uroczego regionu na południu Francji. W suitach Bizet umieścił także saksofon powierzając mu partie solowe. Całością zadyryguje Joanna Natalia Ślusarczyk - laureatka wielu nagród na międzynarodowych konkursach dyrygenckich. W marcu 2022 roku zdobyła II. miejsce na największym konkursie dyrygenckim dla kobiet „La Maestra Competition” w Paryżu. Wstęp płatny.

Melodie i piosenki zamiast rajstop i goździka

W środę (8.03) o 19, Filharmonia Zielonogórska zaprasza również na koncert z okazji Dnia Kobiet. Wystąpią wokaliści: Dagmara Rybak i Karol Drozd, którzy z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Rafała Kłoczki, wykonają utwory z repertuaru E. Demarczyk, M. Fogga, A. Germann, H. Ordonówny. Wstępy płatne.

Fortepian z rodzynkiem

W piątek (17.03) w ramach cyklu, recital fortepianowy zagra Aleksandra Świgut, a towarzyszyć jej będą: Katarzyna Górska – I skrzypce, Zuzanna Włodarczyk – II skrzypce, Natalia Rychlik – altówka, Yuliya Kapustkaya – kontrabas i "rodzynek" w składzie - Szymon Walenciak – wiolonczela. W programie: "Modlitwa Dziewicy" - Tekli Bądarzewskiej, Barkarola Fis-dur op. 60, Sonata b-moll op. 35 i Koncert fortepianowy f-moll op. 21 (wersja na fortepian i kwintet smyczkowy) - Fryderyka Chopina oraz
Liebesträume As-dur S. 541; Waldesrauschen ze zbioru Zwei Konzertetüden S. 145, nr 1, Tarantella z cyklu Années de pèlerinage (Supplément: Venezia e Napoli) S. 162 - Franciszka Liszta. Wstęp płatny.

Dla szkół i maluchów

W poniedziałek (20.03) odbędą się także koncerty szkolne (godz. 9 i 11) pod hasłem "Słoneczna Italia" z Orkiestry Symfonicznej FZ, Li Shuang i Kornelii Szczepańskiej (dyrygentki). Po południu (16, 17 i 18) czeka nas "Muzyczne raczkowanie" z udziałem Natalii i Mateusza Makuchów (wiolonczela i skrzypce) oraz Mariusza Mogiły (obój). Wstępy płatne.

Jak stworzono świat

W sobotę (25.03) o 19, czeka nas niebywałe wydarzenie muzyczne. Zabrzmi majestatyczne Oratorium „Stworzenie Świata” Hob. XXI:2 (wersja angielska) - Józefa Haydna. Orkiestrę Symfoniczną FZ poprowadzi Agnieszka Franków-Żelazny. Wystąpią soliści: Justyna Khil – sopran, Solomiia Pavlenko – sopran, Sebastian Mach – tenor, Szymon Raczkowski – baryton i Piotr Pieron – bas. Towarzyszyć im będą: Wrocławski Chór Żeński oraz Męski Zespół Wokalny "I Signori". Wstęp płatny.

Symfonia reńska

Na koniec miesiąca, w piątek (31.03) o godz. 19, odbędzie się koncert, w programie którego znajdą się m.in.: I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 - Maxa Brucha (partia solowa: Wojciech Niedziółka – skrzypce oraz III Symfonia Es-dur op. 97 ( „Reńska”) - Roberta Schumanna. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej zadyryguje Ewa Strusińska. Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska