Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krośnie liczą na unijne pieniądze

Redakcja
Jeśli się znajdą pieniądze na dokończenie remontu, to środowiskowy hufiec pracy mógłby ruszyć jeszcze w tym roku
Jeśli się znajdą pieniądze na dokończenie remontu, to środowiskowy hufiec pracy mógłby ruszyć jeszcze w tym roku fot. Paweł Janczaruk
Potrzeba 2,5 mln zł, by uruchomić środowiskowy hufiec pracy.

W woj. lubuskim powstają w tej chwili trzy środowiskowe hufce pracy. W Nowej Soli, Krośnie i Zielonej Górze. Wszystkie czekają na pieniądze, by zakończyć inwestycje.

Tak pięknie wyremontowano budynek po byłym żłobku. Pojawił się spadzisty dach, nowa elewacja, ale dalej roboty stanęły - martwi się pani Stanisława i pyta w liście do redakcji: - Dlaczego? Czyżby plany się zmieniły? Słyszałam, że ktoś prywatny chce przejąć budynek i zrobić tam hotel.

To tylko plotki
Sprawdziliśmy. To tylko plotki. Budynek przekazany przez miasto OHP, nadal do niego należy. I nic innego tam nie powstanie. Ale jak mówi lubuski komendant wojewódzki, Mieczysław Kijewski, powodem zastoju jest brak pieniędzy. Podobna sytuacja jest w Nowej Soli i Zielonej Górze.

- W tym roku pojawia się też możliwość zdobycia pieniędzy z funduszy unijnych, więc jesteśmy przygotowani z odpowiednim wnioskiem. Nie wiadomo jednak, czy uda się pozyskać pieniądze na wszystkie nasze inwestycje - dodaje komendant. - Do zakończenia remontu w Krośnie potrzeba nam jeszcze 2,5 mln zł.

Wzorcowa placówka

M. Kijewski twierdzi, że zarówno miastu jak i powiatowi bardzo zależy na szybkim zakończeniu inwestycji.

- Spotkaliśmy się z burmistrzem Andrzejem Chinalskim i starostą Jackiem Hoffmannem i mamy pewien plan działania, ale o szczegółach jeszcze nie chcę mówić, bo nie są dopracowane - zdradza.

Wiadomo za to, że w środowiskowy hufiec pracy miałby 35 miejsc noclegowych. Byłoby tu gimnazjum z klasami przysposabiającymi do zawodu, a w przyszłości także zasadnicza szkoła zawodowa. Mogliby się tu kształcić fryzjerzy, kosmetyczki, kasjerzy-sprzedawcy… Będzie specjalna sala do symulacji nauki zawodu. Skorzystają też mieszkańcy, bo zostanie otwarta świetlica środowiskowa, gdzie prowadzone będą różne zajęcia pozalekcyjne. W stołówce, kuchni będzie można organizować wesela czy inne uroczystości. Dzięki czemu OHP wzbogaci też swój budżet. Planuje się tu też uruchomić ośrodek pomocy kuratoryjnej.

Komendant wierzy, że jeśli nie z Unii Europejskiej, to z funduszy Komendy Głównej OHP uda się pozyskać potrzebne pieniądze.

- Wychowanie młodzieży w środowiskowych hufcach, gdzie przebywałaby 24 godziny na dobę, daje znacznie lepsze efekty niż pomaganie uczniom w zdobywaniu wykształcenia i wychowywanie ich do południa - podkreśla komendant. - W Krośnie jest bardzo dobra kadra i klimat. Hufiec na 35 osób będzie z pewnością wzorcowy.

Leszek Kalinowski
0 68 324 88 74
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska