Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Soli pięknieją kolejne zabytkowe kamienice. Zabytków do remontu coraz mniej. Program dotacji na wymianę dachów i elewacje to sukces

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W kościele pw. św. Antoniego remontowane będą organy
W kościele pw. św. Antoniego remontowane będą organy Eliza Gniewek-Juszczak
Tym razem sześć miejsc liczy lista wsparcia, jaką specjalna komisja rekomenduje do wsparcia z budżetu miasta. Program istnieje od jedenastu lat. Zabytków do remontu jest coraz mniej.

W 2020 roku odbywa się jedenasta edycja programu wspierania remontów zabytków w Nowej Soli. – Najwięcej kamienic zgłoszono do programu w ubiegłym roku i rok wcześniej. Tym razem jest mniej wniosków, ale to wynika z ilości zabytków, które zostały już wyremontowane – przyznaje Iwona Kubacka – Kazieczko, architekt miejski. – Ten program jeszcze na pewno przez parę lat będzie działać. Ale myślimy już o tym, aby włączyć możliwość remontów budynków ewidencyjnych. To są obiekty, które nie są wpisane do rejestru zabytków, ale mają znamiona zabytków, są to często bardzo ciekawe kamienice.
Architekt miejski przyznaje, że urząd pracuje nad programem opieki nad zabytkami i weryfikacją ewidencji. – Na pewno duża weryfikacja jest potrzebna. Niektóre miejsca warto wpisać do rejestru – podkreśla.

Sukces programu wspierania remontów zabytków w Nowej Soli

– Bardzo dobrze, że miasto wspiera takie remonty. Odnawia się kamienice, które naprawdę warto remontować. Widać w mieście różnicę. Miasto wypiękniało, zwłaszcza w centrum, przydałyby się jeszcze boczne uliczki – przyznał nowosolanin, którego spotkaliśmy na skrzyżowaniu ul. Zjednoczenia i Waryńskiego.
Iwona Kubacka – Kazieczko także podkreśla, że program jest dużym sukcesem. – Początkowo było mało wniosków, niepewnie wspólnoty do tego podchodziły, a teraz biorą kredyty, zbierają środki, widzą, że sąsiedzi się remontują, więc oni też chcą swoje kamienice remontować i dzięki temu miasto pięknieje – podkreśla.

Inwestycje w Nowej Soli. Co, gdzie i za ile będzie robione?

Kamienica przy ul. Zjednoczenia 26 ma dostać 214 tys. zł na kompleksowy remont elewacji wraz z ociepleniem, remont balkonów, balustrad i dachu. Kamienica przy ul. Witosa 22-22a ma otrzymać ok. 25,6 tys. zł na remont dachu. Podobną kwotę może dostać kamienica przy ul. Odrzańskiej 11 i nieco mniejszą przy ul. Odrzańskiej 14, też na remont dachu.
Na remont dachu portierni przy ul. Piłsudskiego 40 miasto chce przeznaczyć ok. 44 tys. zł.
Na liście dofinansowania znalazło się też nietypowe zadanie. Dotyczy naprawy systemu zasilania powietrznego organów w kościele parafialnym pw. św. Antoniego w Nowej Soli. Komisja przyznała 44,5 tys. zł.

Ostateczna decyzja należy do radnych miasta

Łączne koszty zaplanowanych przez sześć podmiotów remontów sięgają miliona złotych, w tym przewidziana kwota wsparcia od miasta to 375 tys. zł. – Ostatecznie zatwierdziliśmy rekomendowaną przez komisję propozycję podziału dotacji do remontów zabytkowych kamienic i zabytkowych organów w naszym mieście. Kwota mieści się miejskim budżecie – poinformował prezydent Jacek Milewski i zapowiedział, że ostateczną decyzję podejmą radni.

Przypomnijmy, która jedną z najpiękniejszych kamienic

Wspólnota Wyspiańskiego 9 w Nowej Soli skorzystała z miejskiej dotacji do remontu zabytkowych kamienic. W galerii znajdziecie zdjęcia kamienicy przed remontem i po. Możecie także porównać wygląd kamienicy nie tylko sprzed remontu, ale także do czasów, kiedy ona powstała, czyli początku XX wieku (historyczne zdjęcia pochodzą ze zbioru Muzeum Miejskie w Nowej Soli).
Jedna z piękniejszych secesyjnych kamienic w Nowej Soli odzyskała swój blask! [ZDJĘCIA]

INWESTYCJE W NOWEJ SOLI

ZOBACZ TEŻ:
Nowa Sól. Górka pana Jurka. Co się będzie tutaj działo?

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska