Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sulęcinie na potęgę podrzucają śmieci

Bożena Bryl
Podrzucanie odpadków pod spółdzielcze kubły jest dosyć częste - przyznaje szefowa Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulęcinie Irena Monit
Podrzucanie odpadków pod spółdzielcze kubły jest dosyć częste - przyznaje szefowa Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulęcinie Irena Monit sxc.hu/bluequm
Mieszkańcy narzekają na naszym forum, że pod bloki podrzucane są śmieci przez tych, którzy nie chcą płacić za ich wywóz. Skarżą się na zaśmiecone okoliczne lasy i trasy spacerowe. - Trzeba z tym zrobić porządek - piszą internauci.

- Niektórzy rodzice, którzy przywożą dzieci na lekcje do podstawówki, zabierają z domu śmieci i zostawiają przy pobliskim bloku, a my za wywóz odpadków płacimy coraz więcej - skarży się internautka Marta, mieszkanka osiedla Kopernika.

- Czy prywatne posesje mają ryczałt za wywóz śmieci, czy płacą od kubła? - pyta. I odpowiada sobie, że pewnie od kubła, bo inaczej by nie wywozili zawartości domowych koszy swoimi eleganckimi samochodami, by je gdzieś podrzucić. Podpowiada kierownictwu spółdzielni mieszkaniowej, żeby ogrodzić osiedlowe śmietniki i zamykać je na klucz.

- Ci, co zostawią odpadki pod śmietnikami i tak są lepsi od tych, którzy wyrzucają je do lasu - pisze Gość. - Ten problem będzie narastał tak długo, jak długo ludziom nie będzie się opłacało segregować śmieci, jak dzieje się chociażby w Niemczech - uważa internauta.

Twierdzi też, że gmina nie radzi sobie z tymi, którzy nie maja kubłów przy domu. - Nikt nie sprawdza, czy te pojemniki są, czy nie. Nie ma za ich brak żadnych kar. A jak nie ma kubła, to wiadomo, że śmieci albo są palone w piecach, albo gdzieś podrzucane - wytyka.

Pragniesz relaksu? Podpowiemy Ci, gdzie go szukać! Zajrzyj na lubuski.regiopedia.pl - do największej internetowej encyklopedii Ziemi Lubuskiej

Najbardziej brudne miejsca

Uczestniczący w tej dyskusji internauci wskazują miejsca wyjątkowo brudne. - Przejdźcie się w okolice osiedla Słonecznego, na tereny zalesione wokół Ostrówka, a także zajrzyjcie w okolice tzw. żwirowni - pisze Rawa 92. Opowiada, że okolica wręcz tonie w śmieciach. - Są przywożone od strony ul. Poznańskiej, wyrzucane przez spacerowiczów i niejako - za pozwoleniem gminy - podrzucane jako gruz. A w rzeczywistości jest tam wszystko: fotele, plastyki, ciuchy - twierdzi. Jego zdaniem podobnie jest wzdłuż ulicy Łagowskiej.
- Co tu dużo gadać. Urząd jeszcze nie posprzątał po zimie piachu na ulicach, a my chcemy mieć porządki przy śmietnikach. Brzydki jest ten Sulęcin, gdy budzi się wiosna. Wszędzie śmieci, niedopałki, psie kupy - pisze na naszym forum inny mieszkaniec Sulęcina.
- Jeśli chodzi o nasze osiedla, to ten problem jest zdecydowanie natury estetycznej, nie finansowej. Opłaty bowiem za wywóz śmieci są pobierane od osoby zameldowanej w danym lokalu, a nie od wywiezionej ilości nieczystości - wyjaśnia szefowa Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulęcinie Irena Monit. Przyznaje, że podrzucanie odpadków pod spółdzielcze kubły jest dosyć częste, a walka z tym procederem trudna. - Ogrodzenie śmietników nic nie da, bo wtedy śmieci będą pod ogrodzeniem - mówi. Jej zdaniem problem rozwiązałoby opodatkowanie w tej kwestii każdego mieszkańca, ale do tego potrzebne jest referendum, którego nie udaje się jakoś przeprowadzić.

Co na to gmina

Zastępca burmistrza Zbigniew Gruca twierdzi, że w gminie przywiązuje się dużą wagę do estetyki i z roku na rok jest coraz czyściej. - Przy każdej posesji w gminie muszą być kubły na śmieci o pojemności zależnej od liczby mieszkańców. Sprawdzamy nie tylko, czy te pojemniki są, ale także czy są wnoszone opłaty za wywóz odpadów komunalnych - zapewnia wiceburmistrz. Na koniec każdej zimy, kiedy znika śnieg, ulice są generalnie sprzątane. W tym roku już się pracownicy publiczni rozpoczęli sprzątanie terenów komunalnych. - Efekty przyniosła też bezpłatna zbiórka elektrośmieci, prowadzona przez Zakład Usług Komunalnych. Praktycznie nie spotyka się już porzuconych monitorów, starych komputerów i innych przedmiotów tego rodzaju - podkreśla Z. Gruca. Choć okoliczne lasy z trasami spacerowymi to tereny nadleśnictwa, jednak gmina włącza się do sprzątania np. leśnych parkingów. Dlatego uważa, że głosy na forum są niesprawiedliwe.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska