Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W urzędzie miejskim w Sławie można obejrzeć wystawę krzyży. Właścicielami kolekcji są mieszkańcy Sławy [ZDJĘCIA]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Krzyż obecny jest w wielu krajach i kulturach
Krzyż obecny jest w wielu krajach i kulturach Arch. urzędu miejskiego w Sławie
W urzędzie miejskim można obejrzeć wystawę „Krzyż w kulturze i sztuce Suplement”. Zapraszają stowarzyszenie Witosława oraz Apoloniusz i Rafał Ficowie. Patronat medialny nad wystawą pełni Gazeta Lubuska.

Apoloniusz Fic razem z synem Rafałem prezentują w sali posiedzeń urzędu miejskiego wystawę, która wprowadza w klimat Wielkanocy. - Osiem lat temu pierwszy raz pokazaliśmy krzyże w sali gimnazjalnej. Teraz dzięki dużej przychylności burmistrza Sławy i dyrektora Sławskiego Centrum Kultury jest zmontowana ekspozycja na sali plenarnej na parterze urzędu - wyjaśnia pan Apoloniusz, a kiedy pytamy o odbiór wśród widzów, wyjaśnia: - Na początku ludzie są zdziwieni, bo człowiek świecki zajmuje się taką problematyką. A ja zajmuję się głównie historią. Wystawa jest pokłosiem innych moich zainteresowań. Jestem bronioznawcą. Zajmuję się też XIX-wieczną ceramiką artystyczną. Przy okazji fascynacji bronią, pojawiło się zainteresowanie krzyżem. Miecz z okresu wypraw krzyżowych miał kształt krzyża. Miecz i krzyż szły w parze, stąd moje zainteresowanie.

Apoloniusz Fic przyznaje, że w warunkach domowych trudno byłoby wszystko wyeksponować, np. ceramika stanowi dodatkowy element wystroju wnętrza domu. Część kolekcji jest składowana.

- Szczęśliwie mi się złożyło, że mam syna pasjonata, który też jest aktywnym kolekcjonerem. Mam jego duże wsparcie. Syn jest architektem. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajął się aranżacją wystawy. Przez trzy dni nad nią pracowaliśmy, a ponad dwa tygodnie trwały przygotowania do ekspozycji - opowiada pan Apoloniusz.

Na zakończenie wystawy w niedzielę, 25 marca w Sławie odbędzie się koncert w ramach Festiwalu Muzyki Pasyjnej, który w całym regionie organizuje Uniwersytet Zielonogórski, instytut muzyki. - Wystąpią dwa chóry, nasz Cantate Deo i chór parafii pw. św. Urbana z Zielonej Góry. Będzie też Oksana Khokhol - cymbalistka z Białorusi, która wystąpi z małym recitalem. Na fortepianie będzie jej towarzyszył Bartłomiej Stankowiak. Wystąpi też organista Leszek Knopp. W programie muzyka pasyjna - zapowiada Krystyna Szulęcka, szefowa stowarzyszenia Witosława i dyrygent chór Cantate Deo.

Początek koncertu o godzinie 16.30. Dzień wcześniej, o 19.00 taki sam koncert odbędzie się w kościele św. Michała Archanioła w Ciosańcu. - W niedzielę zaproszę muzyków, żeby obejrzeli wystawę i razem pójdziemy na koncert - zapowiada Krystyna Szulęcka.

POLECAMY RÓWNIEŻ

TOP 20 atrakcji w Lubuskiem według portalu TripAdvisor.

TOP 10 restauracji w Lubuskiem według portalu TripAdvisor

Najlepsze pizzerie w Lubuskiem? Turyści z całej Polski już wybrali

Zobacz też wideo: Magazyn Informacyjny GL 16.03.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska