Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka gala na 70-lecie Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Gala obchodów 70- lecia Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
Gala obchodów 70- lecia Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze Agnieszka Linka
W sobotni wieczór, 27 listopada w Lubuskim Teatrze odbyła się wielka gala inaugurująca 70–lecie Lubuskiego Teatru. Na widowni zasiadło wielu znamienitych gości: władze miasta, samorządowcy, przedstawiciele świata kultury i nauki. Artystom i pracownikom Lubuskiego Teatru wręczono odznaczenia za zasługi. Ukoronowaniem wieczoru był spektakl “Ożenek” Nikołaja Gogola.

Obchody 70–lecia Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze miały niezwykle uroczysty i podniosły charakter. Licznie przybyli goście wchodzili do teatru po czerwonym chodniku. Przed teatrem i w foyer rozbrzmiewała muzyka. Gości witali wystylizowani modele i fotografowie.

Gdy na widowni zgasły światła, rozbrzmiała muzyka i na ekranie pojawiły się kadry filmu, ułożone ze zdjęć składających się na 70-letnią historię Lubuskiego Teatru.

Wielka gala

Prowadzącymi wieczór byli aktorzy Lubuskiego Teatru: Joanna Koc i Wojciech Romańczyk. Przywitali wszystkich zebranych na uroczystości gości, w tym przedstawicieli władz województwa lubuskiego, naszego miasta oraz oficjeli świata kultury i nauki. Gości uroczyście powitał też dyrektor LT, Robert Czechowski.

- 70 lat zobowiązuje, dlatego bardzo ciężko pracowaliśmy, bo dzisiejszy wieczór jest pokłonem wobec wszystkich, którzy tworzyli ten teatr, a my jesteśmy tylko malutkim ogniwem w łańcuchu historii – mówił Robert Czechowski, 25. dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. - Z pokorą kłaniamy się pani Róży Gelli-Czerskiej (pierwszemu dyrektorowi i kierownikowi artystycznemu LT – przyp. red.), Halinie Lubicz (w 1962 r. powołała Scenę Lalkową Lubuskiego Teatru - przyp. red.) i wielu innym moim poprzednikom - kontynuował dyrektor

Robert Czechowski wyraził dumę z możliwości prowadzenia Lubuskiego Teatru i kontynuowania pomysłów swoich poprzedników. Dziękował artystom, reżyserom, dyrektorom, kierownikom literackim, pracownikom garderoby, charakteryzatorom, fryzjerom, stolarzom, montażystom, oświetleniowcom, akustykom i wszystkim, którzy przez te wszystkie lata tworzyli teatr w Zielonej Górze. Zapewnił, że galowy wieczór, to dopiero początek świętowania, które ma trwać przez cały rok. Warto zatem śledzić teatralne propozycje. Na pewno każdy znajdzie w nich coś ciekawego dla siebie.

Następnie wręczono odznaczenia państwowe dla zasłużonych pracowników Lubuskiego Teatru.

Odznaczenia dla zasłużonych pracowników Lubuskiego Teatru

Na wniosek Wojewody Lubuskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył złotymi medalami za długoletnią służbę: Helenę Bondyrę, Marię Kaczmarowską i Annę Tytułę.

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Piotr Gliński - na wniosek Marszałka Województwa Lubuskiego – przyznał pracownikom Lubuskiego Teatru srebrne i brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”otrzymali: aktorka Elżbieta Donimirska i aktor Jerzy Kaczmarowski.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał aktor Janusz Młyński, natomiast Marię Kaczmarowską - rzemieślnika teatralnego odznaczono odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Złote medale – nagrody prezydenta Zielonej Góry za osiągnięcia mające znacznie dla miasta Zielona Góra otrzymali:
Elżbieta Donimirska, Anna Tytuła, Tatiana Kołodziejska i Aleksander Podolak.

Srebrnym Medalem - nagrodą prezydenta Zielonej Góry za osiągnięcia mające znacznie dla miasta Zielona Góra odznaczono:
Helenę Bondyrę, Beatę Sobicką-Kupczyk i Jerzego Kaczmarowskiego.

Zasłużeni pracownicy teatru otrzymali odznaczenia. Gala obchodów 70- lecia Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
Zasłużeni pracownicy teatru otrzymali odznaczenia. Gala obchodów 70- lecia Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze Agnieszka Linka

Brązowy Medal - nagrodę prezydenta Zielonej Góry za osiągnięcia mające znacznie dla miasta Zielona Góra otrzymali:
Ewa Obrębska, Elżbieta Sokołowska i Piotr Dura.

Anna Haba i Ernest Nita współtworzący przez wiele lat zespół aktorski Lubuskiego Teatru otrzymali od dyrektora Roberta Czechowskiego dożywotni karnet na wszystkie premiery w LT.

Spuścizna poprzedników

W tak podniosłym dniu nie mogło zabraknąć byłych dyrektorów Lubuskiego Teatru, którzy latami wyznaczali kierunek artystyczny zielonogórskiej scenie i życiu kulturalnemu Lubuszan - Jana Tomaszewicza, Waldemara Matuszewskiego i Andrzeja Bucka.

- Przyszło mi się zmierzyć z pełnieniem funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego Lubuskiego Teatru przez dwie kadencje i bardzo sobie cenię ten okres - mówił Andrzej Buck, dyrektor WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. - Udało nam się stworzyć bardzo dobry zespół artystyczny. Oprócz znanych aktorów, reżyserów i ludzi dramatu, zapraszałem też młodych artystów- kontynuował Andrzej Buck.

Przy okazji tak zacnego jubileuszu nie mogło zabraknąć tortu. Jeden w tym wypadku nie wystarczył - było ich aż 7, każdy symbolizował jedną dekadę działalności teatru.

"Ożenek" Nikołaja Gogola

Po słodkiej przerwie przyszła kolej na artystyczną ucztę.

Widzowie mieli okazję obejrzeć “Ożenek” Nikołaja Gogola w reżyserii Roberta Czechowskiego, gdzie klasyka przegląda się w lustrze współczesności.

“... Lubuski Teatr w Zielonej Górze znalazł zupełnie inną konwencję spektaklu, ciekawą, zabawną, intrygującą. A to, co napisał Gogol 178 lat temu, okazało się dzisiaj równie aktualne, jak wtedy. (…)" - pisze Małgorzata Klimczak w “Dzienniku Teatralnym” ze Szczecina (cyt. za Od “Zemsty” do “Ożenku” z “Kordianem”, “Lubuski Teatr. Widzimy się!”)

“Ożenek” na scenie Lubuskiego Teatru w najbliższym czasie 3 i 4 grudnia (piątek i sobota) o godz. 19:00, 5 grudnia (niedziela) o godz. 18:00 oraz dla młodzieży: 1 i 2 grudnia (środa i czwartek) o godz. 10:00.

"Ożenek" Nikołaja Gogola. Gala obchodów 70- lecia Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
"Ożenek" Nikołaja Gogola. Gala obchodów 70- lecia Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze Agnieszka Linka

Zaproszeni goście podkreślali, że atmosfera jubileuszu 70 – lecia Lubuskiego Teatru była fantastyczna.

- Bogactwo, obfitość i świętowanie - podsumował sobotnią galę Jacek Kozłowski, jeden z gości w Lubuskim Teatrze. - Obiecano nam, że będziemy świętować przez 12 miesięcy, także rozpoczynamy świętowanie - dodał z uśmiechem.

Pani Agnieszka Miszon, gość gali wyraziła nadzieję, iż wiernych widzów w zielonogórskim teatrze nie zabraknie w kolejnych dekadach jego istnienia, a ona sama zawsze będzie tu przychodzić z przyjemnością. Widzowie czekają z niecierpliwością na styczniową premierę mickiewiczowskich “Dziadów” i otwarcie sceny lalkowej.

ZOBACZ TEŻ: Lubuskie. Zielona Góra. Wkrótce wielka gala z okazji 70-lecia Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska