Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2013. Kto zadba o nasze bezpieczeństwo?

Paweł Kozłowski 68 324 88 44 [email protected]
Policjanci mówią, że są gotowi na Winobranie 2013. W pilnowaniu porządku będą ich wspierać ochroniarze i strażnicy miejscy. Jak w zeszłym roku.
Policjanci mówią, że są gotowi na Winobranie 2013. W pilnowaniu porządku będą ich wspierać ochroniarze i strażnicy miejscy. Jak w zeszłym roku. Mariusz Kapała
- 50 lat tu jestem, ale takich ekscesów jeszcze nie było - mówi radna i kwiaciarka o zielonogórskim deptaku.

O 4.00 nad ranem w zeszłą niedzielę mężczyzna zniszczył witrynę w kawiarni Niger. Był pijany i agresywny, w organizmie miał ponad dwa promile alkoholu. Potężne okno wystawowe zostało wstawione dopiero cztery dni później. Pracownicy na zmianę pilnowali lokalu. - Tej nocy szyby poleciały też u sióstr zakonnych i w okolicach kina Wenus - dodaje znana kwiaciarka i radna Eleonora Szymkowiak.

Zniszczenia w Nigerze powstały po koncercie rockowym. Jednak policja nie wiąże obu wydarzeń. - Festiwal muzyczny zakończył się o północy. Policja zabezpieczała jego teren, a do tego czasu nie było żadnych zdarzeń - mówi podinsp. Małgorzata Barska z komendy miejskiej policji. W feralny weekend funkcjonariusze na deptaku mieli jednak o wiele więcej pracy. W sobotę doszło do próby gwałtu na młodej dziewczynie. Sprawca został zatrzymany, bo jeden z mieszkańców usłyszał krzyk nastolatki. Złapali go policjanci z patrolu, którzy byli w pobliżu. Kwiaciarka i radna mówi, że po weekendowych zabawach na ulicach jest "krew, mocz i szkło". - Od 50 lat tu handluję, ale takich ekscesów wcześniej nie było - twierdzi E. Szymkowiak.

Zobacz też Winobranie 2013 - informacje o święcie wina

Według policji w ostatnim czasie na deptaku nie ma nasilenia niebezpiecznych zdarzeń. - W centrum są lokale rozrywkowe. Niestety, ale część ludzi tak się zachowuje po alkoholu - dodaje podinsp. Barska. Jednak właściciele lokali mają nadzieję, że do takich sytuacji nie będzie dochodziło podczas Winobrania 2013, które rozpoczyna się już w sobotę. - Policjantom po 20.00 możemy nawet kawę przynieść, byleby byli w pobliżu - uśmiecha się pani Lucyna z kawiarni Niger.

Funkcjonariusze zaręczają, że są gotowi. - Jak co roku będziemy pilnować porządku i bezpieczeństwa mieszkańców oraz gości podczas winobraniowych imprez - zapowiada podkom. Marcin Maludy z komendy wojewódzkiej. Policjanci zabezpieczą trasy biegów, orszaku z figurą św. Urbana i korowodu, będą również zwracali uwagę na pieszych w centrum. - Winobranie nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności za swe zachowanie. Spożywanie alkoholu dozwolone jest jedynie w miejscach do tego przeznaczonych - przypomina podkom. Maludy.

O bezpieczeństwo uczestników Winobrania 2013 mają też zadbać ochroniarze. Organizatorzy obliczyli, że w sumie przepracują w trakcie dni miasta pięć tys. godzin. Będą w okolicach scen muzycznych. - Od 10.00 do 22.00 na ulicach będzie można spotkać trzyosobowe patrole. Przy samym korowodzie pojawi się 90 pracowników ochrony - wylicza Zdzisław Strach ze spółki Centrum Biznesu, która odpowiada za logistyczne przygotowanie Winobrania 2013.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska