Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2020. Czy wiesz, jakie cuda masz pod stopami? W mieście jest wiele winiarskich piwnic. Będziesz mógł zobaczyć tę na Wodnej!

Natalia Dyjas
Piwnica winiarska pod zielonogórskim ratuszem.
Piwnica winiarska pod zielonogórskim ratuszem. Mariusz Kapała
Winobranie w Zielonej Górze kojarzy nam się z występami gwiazd, jarmarkiem czy korowodem. A przecież z naszym regionem wiąże się także tyle tradycji i historii winiarskich! Przy okazji Dni Zielonej Góry w jednej z nich codziennie odbywać się będą degustacje. Czy wiecie, że w wielu punktach miasta do dziś przetrwały imponujące piwnice winiarskie?

Przemysław Karwowski, prezes Fundacji Na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa - Gloria Monte Verde, wielokrotnie na naszych łamach podkreślał, że Zielona Góra jest jedynym miastem w Polsce, które ma prawie nieprzerwaną tradycję winiarską.

Zobacz też: III spacer po winiarskiej Zielonej Górze. Podziwialiśmy okolice alei Juliusza Słowackiego

To naprawdę wyjątkowa sprawa. Zanim Grünberg stał się Zieloną Górą na wielu wzgórzach miasta prowadzono już winnice. Po wojnie Polacy je odbudowali. I zakładali własne. Mieszkańcom zależało, by kontynuować dziedzictwo tego regionu.

Piwnice winiarskie - ważny punkt na mapie Zielonej Góry

W Zielonej Górze historię winiarską widać niemal na każdym kroku. Wystarczy trochę się rozejrzeć. Na kamienicach można znaleźć symbole winorośli, winogrona, niekiedy przetrwały domki winiarskie. Współcześnie powstały rzeźby bachusików, Bachusa. Z przeszłością wiążą się właśnie piwnice winiarskie. To w nich dawniej przechowywano wino. Chłodne pomieszczenia idealnie nadawały się do gromadzenia beczek z trunkiem.

Trwa głosowanie...

Czy bierzesz udział w zielonogórskim Winobraniu?

Niektóre piwnice winiarskie zachowały się do dziś. Choć na pierwszy rzut oka można ich nie rozpoznać. Bo czasem zostały podzielone na lokatorskie skrytki, przebudowane. Ale są i mogą robić wrażenie - z niezwykłymi, charakterystycznymi łukami, chłodem, mikroklimatem. To one tworzą drugie, podziemne miasto.

Piwnice winiarskie w Zielonej Górze. Niektóre mają i kilkaset lat, inne tylko parę

Piwnice winiarskie można spotkać często w kamienicach śródmieścia. Ciekawym przykładem jest obiekt przy ul. Wodnej 32, gdzie taki budynek wkomponowano w okoliczne wzniesienie. Z zewnątrz widać tylko mało imponujące wejście. Gdy wejdzie się do środka, naszym oczom ukazuje się jednak olbrzymia piwnica winiarska.

Większość z nich na co dzień pozostaje zamknięta. Co możemy więc zobaczyć? By przekonać się, jak wyglądały dawne piwnice winiarskie, możesz wybrać się do winiarni Bachus, Jazzkina przy ul. Sobieskiego czy Zajazdu Pocztowego. W podziemiach tych miejsc dawne piwnice wciąż są ogólnodostępne, zostały niezwykle odnowione.

Miasto w ostatnich latach wybudowało też piwniczkę pod Palmiarnią Zielonogórską. I do niej dostaniesz się bez problemu.

Mikroklimat, przyjemny chłód i wysokie sufity

Coraz więcej mieszkańców decyduje się własnym sumptem odnawiać takie piwnice. O podziemia przy ul. Grottgera 3, zadbał pewien zielonogórski prawnik. Przed wojną w budynku prowadzony był wyszynk, mieszkańcy w tymże właśnie obiekcie prowadzili sprzedaż wina. Dziś odnowiona piwnica robi niezwykłe wrażenie.

Piwnice w kamienicach i na winnicach

Wyjątkowym miejscem na mapie piwnic winiarskich jest na pewno wspomniany już obiekt, który mieści się przy ul. Wodnej 32. Budynek zbudowany na dawnym wzgórzu winnicy pod koniec XVIII wieku należał do Johanna Jeremiasa Seidla.

Piwnice winiarskie można też znaleźć chociażby:

  • na ul. Kupieckiej,
  • Placu Matejki 20,
  • przy ul. Wrocławskiej tuż obok dawnej tłoczni win,
  • na Sobieskiego.

Winobranie 2020. Seminaria winiarskie i degustacje. Tutaj królować będą dawne tradycje i lokalne trunki

Nie widziałeś nigdy żadnej piwnicy winiarskiej? To mamy dla Ciebie świetną wiadomość. W tym roku w ramach Winobrania 2020 organizowane będą seminaria winiarskie i degustacje. Cel? Pokazanie, że jesteśmy niezwykłym rejonem winiarskim i mamy powody do dumy. Część wydarzeń odbywa się właśnie w piwnicy winiarskiej przy ul. Wodnej 32. Może się skusisz i ją odwiedzisz? Piwnica podczas Winobrania będzie czynna w godzinach 16.00-21.00. Będziesz miał okazję porozmawiać z Krzysztofem Fedorowiczem z winnicy Miłosz w Łazie. Nie zabraknie też degustacji.

Jak prezentuje się winobraniowy program tego wydarzenia w najbliższych dniach?

Czwartek, 10 września

  • godz. 16.00 - 21.00 „Zwiedzanie zabytkowej piwnicy winiarskiej”. Piwnica winiarska ul. Wodna 32.
  • godz. 17.00 „Riesling w Grünbergu” degustacja komentowana win polskich i niemieckich wyłącznie ze szczepu riesling,
    prelegent Maciej Nowicki Winicjatywa. Obowiązują bilety. Palmiarnia Zielonogórska, ul. Wrocławska 12A (organizator: Fundacja Tłocznia)

Piątek, 11 września

  • godz. 16.00 - 21.00 „Zwiedzanie zabytkowej piwnicy winiarskiej”. Piwnica winiarska ul. Wodna 32.
  • godz. 17.00 „Böhmischer, pinot noir, spaetburgunder” degustacja komentowana. Obowiązują bilety. Piwnica Winiarska, ul. Wodna 32 (organizator: Fundacja Tłocznia)
  • godz. 21.00 „Gala Lubuskiego Wina” degustacja win z winnic regionu. Obowiązują bilety. Palmiarnia Zielonogórska, ul. Wrocławska 12 A.

Sobota, 12 września

  • godz. 16.00 - 21.00 „Zwiedzanie zabytkowej piwnicy winiarskiej”. Piwnica winiarska ul. Wodna 32.
  • godz. 17.00 „Pojedynek na bąble Polska-Niemcy” degustacja komentowana win musujących. Obowiązują bilety. Piwnica Winiarska, ul. Wodna 32.

Niedziela, 13 września

godz. 16.00 - 21.00 „Zwiedzanie zabytkowej piwnicy winiarskiej”, Wodna 32.

Miasto winem słynie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska