Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witold Pahl - to on zmienił nasze prawo

Tomasz Rusek 95 722 57 72 [email protected]
Witold Pahl, poseł Platformy Obywatelskiej.
Witold Pahl, poseł Platformy Obywatelskiej. Archiwum GL
Witold Pahl dostał się do Sejmu pomimo tego, że "za karę" miał fatalne miejsce na liście wyborczej. Ale ścisnął tysiące dłoni wyborców i zdobył mandat.

Witold Pahl, Platforma Obywatelska, wybrany głosami 7.235 osób

- Liczba wypowiedzi podczas posiedzeń Sejmu - 70
- Liczba interpelacji - 29
- reprezentowanie Sejmu przed Trybunałem Konstytucyjnym- 67
- Oświadczenia - 1
- Liczba sprawozdań - 18
- Udział w głosowaniach - 99,09 proc. obecność.

W naszym plebiscycie Oceniamy Władzę 2015 możecie ocenić czteroletnią pracę i zaangażowanie 15 lubuskich parlamentarzystów (12 posłów i 3 senatorów) głosując na nich "na tak" lub "na nie" - Tu możesz głosować i sprawdzić aktualny ranking.

Szczerze? Radnym miejskim Witold Pahl był przeciętnym. Gdy trafił do rady Gorzowa w 2006 r., nie błysnął niczym szczególnym. Ale pomimo tego do Sejmu w 2007 r. dostał się ze świetnym wynikiem (ponad 14 tys. głosów). Tam zyskał rozpoznawalność, którą wykorzystywał też w regionie. A że przed kolejnymi wyborami ścisnął tysiące dłoni i zjechał dziesiątki miejscowości w Lubuskiem, w 2011 r. znów został posłem (zdobył 7 tys. głosów - miał fatalne miejsce na liście). I to jego zdecydowanie najlepsza kadencja.

Dość powiedzieć że Pahl, jako jedyny parlamentarzysta "z terenu", a nie rozpoznawalna twarz z politycznych programów TVN czy TVP, załapał się w tej kadencji właśnie do najbardziej prestiżowego rankingu posłów, który przygotowuje tygodnik Polityka. Był… 11. Czyli zaraz za najlepszą dziesiątką. A wybrali go dziennikarze sprawozdawcy sejmowi, czyli ci, którzy na co dzień z parlamentarzystami pracują. Docenili gorzowskiego posła Pahla za pracowitość. Bo to prawdziwy tytan pracy.

Kojarzycie ostatnie zmiany dotyczące przepisów drogowych - tracenie praw jazdy za ostre przekroczenie prędkości - czy te w Kodeksie karnym (np. mniej kar w zawieszeniu)? Pahl ma w nich swój spory udział - to m.in. jego zasługa! Jest prawnikiem (niedawno obronił doktorat), więc przewodniczy sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach (w ten sposób nadzoruje prace aż czterech podkomisji). Pełnił też funkcję przewodniczącego komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w konstytucji, jest do tego członkiem komisji ustawodawczej oraz komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Był członkiem Krajowej Rady Prokuratury, a teraz zasiada w Krajowej Radzie Sądownictwa. Jednak w Sejmie wszyscy bardziej kojarzą go jako przedstawiciela Sejmu RP przed Trybunałem Konstytucyjnym. To wyjątkowa i odpowiedzialna rola. A Pahl spisuje się w niej tak dobrze, że jest… nikt w tej kadencji nie miał więcej wystąpień przed trybunałem od niego!

Wśród swoich dokonań Pahl wymienia rzeczy, których Kowalski tu i teraz może nie odczuwa, ale które zmieniają wiele w kraju. Skromnie wylicza, że ma udział w uproszczeniu postępowań przed sądami, w powstaniu e-sądów, dzięki zmianom w przepisach, które współtworzył, poprawiła się praca sądów - choćby przez możliwość nagrywania rozpraw.

Poza tym - jak wynika z przeglądu jego interpelacji i zapytań - dociekał o jakość wędlin (chodzi o dodawanie do nich MOM-u, czyli mięsa oddzielanego mechanicznie od kości), interweniował w sprawie producentów samochodów, którzy uniemożliwiają samodzielną wymianę świateł, w sprawie bankomatów (by informowały o pobieranej prowizji) i w kilku innych ogólnopolskich sprawach. Jeśli chodzi o Lubuskie, walczył m.in. o opisywany przez nas problem z egzekwowaniem mandatów od obcokrajowców, którzy popełniają na naszym terenie wykroczenia, dwa razy dociekał w ministerstwach, jaka jest przyszłość stref ekonomicznych, w tym głównie naszej, kostrzyńsko-słubickiej (chodziło - w uproszczeniu - o przedłużenie terminu, w którym strefy będą mogły dawać ulgi nowym firmom), chciał też wiedzieć, czy jest szansa na rządowy program, który umożliwiłby regularne - w miarę potrzeb - pogłębianie Odry. Warto jednak zaznaczyć, że w tej kadencji interpelował dwa razy mniej niż w poprzedniej. Skupił się najwyraźniej na pracy w komisjach i na zmianach w prawie.

Jednak gorzowianie kojarzą go z czego innego. Przede wszystkim z bezpłatnych porad prawnych. Są regularnie udzielane w jego biurze poselskim, skorzystały z nich już setki ludzi - jak np. nasza Czytelniczka Barbara. - To taka działalność dla obywatela. Każdy poseł powinien wykorzystywać swoje biuro do pożytecznych działań! - mówiła nam gorzowianka.Poza tym Pahl regularnie dyżuruje (241 spotkań) i… wprowadził nowość: pomoc prawną przez internet na www.porady.pahl.pl. Czemu akurat pomoc prawna? Raz, że jest prawnikiem i to bliski mu temat. A dwa: bo głód porad jest wśród ludzi ogromny. Pahl, bez rozgłosu, co roku wykupuje w mieście billboardy, na których zachęca do oddawania jednego procenta podatku na gorzowskie stowarzyszenia, prezentując ich całą listę wraz z numerami KRS. Nie ma się chyba więc co dziwić, że burmistrz Kostrzyna Andrzej Kunt wymienia właśnie Pahla jako tego parlamentarzystę, z którym "region ma kontakt i ma w nim pracowitego przedstawiciela". - Tak samo widzę także pracę posłanki Rafalskiej, Sibińskiej i posła Sługockiego - dodaje Kunt w rozmowie z "GL".

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska