Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda Władysław Dajczak o pożarze katedry w Gorzowie: strażacy to bohaterowie [WIDEO]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Wojewoda na miejscu akcji. Bez przerwy kontaktuje się z minister Elżbietą Rafalską.
Wojewoda na miejscu akcji. Bez przerwy kontaktuje się z minister Elżbietą Rafalską. Tomasz Rusek
Wojewoda Władysław Dajczak: - Strażacy to bohaterowie. Walczą z ogromnym poświęceniem

- To tragedia dla całego miasta. Brakuje słów. Rozmawiałem z kierującymi akcją. W katedrze jest dym, ciemność. Strażacy są bohaterami - mówi wojewoda Edward Dajczak, który jest na miejscu akcji.

Zapewnił nas, że parafia nie zostanie sama z tą tragedią. Trwa akcja gaśnicza.

Wszystkie informacje o pożarze katedry w Gorzowie znajdziesz tutaj: Pożar katedry w Gorzowie! Z wieży bucha dym [ZDJĘCIA, FILMY]

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie. Zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki. Świątynia posiada trzy pięcioprzęsłowe nazwy przykryte gotyckimi, krzyżowymi sklepieniami.

Kościół Mariacki zgodnie z tradycją pełni rolę martyrium. We wnętrzu grzebano zasłużonych duchownych i mieszczan gorzowskich: Teodora Benscha (zmarł 7 stycznia 1959 roku) i Sługi Bożego Wilhelma Pluty (zmarł 22 stycznia 1986 roku). Na ścianach świątyni umieszczone zostały tablice upamiętniające męczeństwo Narodu Polskiego.

Wieża Kościoła Mariackiego zbudowana na przełomie wieków XIII i XIV, przylega od zachodu, do korpusu kościoła. Obecnie posiada siedem kondygnacji, pierwotnie było ich tylko pięć. Wzniesiono ją na okazanie prostokąta o wymiarach 10m x 19m. W XVII wieku otrzymała ośmioboczną, dwukondygnacyjną nadbudówkę przykrytą barokowym hełmem. Całość ma 40 metrów wysokości.

Wieża ma charakter obronny. Mogła służyć jako miejsce schronienia i obrony w razie pokonania przez wroga obwarowań zewnętrznych miasta. Architektura jej nawiązuje do średniowiecznych wież służących za mieszkania lub schronienia ówczesnych feudałom. W Gorzowie była symbolem władzy margrabiów brandenburskich, współfundatorów świątyni, właścicieli miasta. Mogła też służyć jako miejsce sprawowania władzy przez margrabiów, podczas ich licznych wizyt w mieście. Świadczy o tym wystrój architektoniczny wnętrza wieży, zachowywany szczególnie wyraźnie na I piętrze, gdzie znajdowała się także kiża na której margrabia wraz z dworem obecny był podczas sprawowania mszy św.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska