Wpis Tyszkiewicza na Facebooku o górnikach wzbudza emocje. Kontrowersyjny? (sonda, wideo)

(kr) TVN24/x-newsZaktualizowano 
Dlaczego górnicy mają mieć lepiej niż nowosolanie - pyta Wadim Tyszkiewicz
Dlaczego górnicy mają mieć lepiej niż nowosolanie - pyta Wadim Tyszkiewicz Mariusz Kapała/Polskapresse
O prezydencie Nowej Soli Wadimie Tyszkiewiczu znów głośno w całym kraju. Najpierw w kwietniu dogonił pijanego kierowcę, który na jego oczach zabił rowerzystę, teraz prawdziwą furorę robi wpis prezydenta na Facebooku dotyczący roszczeń górników z sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. "Kiedy upadały nowosolskie fabryki (...) pies z kulawą nogą nie zainteresował się losem tysięcy ludzi tracących pracę" - napisał Tyszkiewicz.

Wadimowi Tyszkiewiczowi, prezydentowi Nowej Soli, nie spodobało się porozumienie wywalczone przez sosnowieckich górników. Po czterech dobach protestu pod ziemią wywalczyli oni przedłużenie pracy kopalni Kazimierz-Juliusz aż do wyczerpania złóż, czyli przez następnych kilkanaście miesięcy. Projekt zakłada, że zakład zostanie przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, a dotacja na ten cel ma wynieść 100 mln zł.

"Siła argumentów, czy argument siły? Górnicy znowu górą. (...) Czyli my, biedacy, dopłacimy 100 mln zł do upadającej firmy" - napisał Tyszkiewicz. I przypomniał, że "kiedy upadały nowosolskie fabryki, kiedy bezrobocie sięgało blisko 40 proc., kiedy matki nie miały za co nakarmić swoich dzieci, kiedy w tym mieście w garażach i piwnicach produkowano krasnale, żeby zarobić na chleb... "pies z kulawą nogą" nie zainteresował się losem tysięcy ludzi tracących pracę w jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast w Polsce, w Nowej Soli".

Ze zdaniem Tyszkiewicza zgodziło się setki internautów. Pod jego wpisem na Facebooku wieczorem we wtorek 30 września znaleźć można było ponad 1.700 like'ów, a 224 osoby zdecydowały się go udostępnić. "Panie Wadimie. W 100 proc. z panem się zgadzam. Skończmy z przywilejami. Skończmy z lepszym traktowaniem górników, służb mundurowych, nauczycieli. Niech wszystkich obejmie jedno prawo pracy" - napisał Radek. "Brawo Panie Prezydencie, pierwszy człowiek który miał odwagę napisać to co myśli większość społeczeństwa" - dodał Jakub.

Jednak niektórzy mieli inne zdanie. "Górny Śląsk wykłada na inne regiony o wiele więcej bo to od nas spływają największe podatki. Ci którzy piszą, że Śląsk wyciąga ręce po pieniądze są śmieszni - napisała Paula.

Takiego samego zdania, co Tyszkiewicz jest też profesor Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów. - Istotą sprawy jest to, że ma się wpakować 100 mln zł społecznych pieniędzy w kopalnie, z których nie da się wydobywać bez strat (...) Jaki to przykład marnotrawienia społecznych pieniędzy - podkreślił.

Przeczytaj cały wpis Wadima Tyszkiewicza (pisownia oryginalna)

Siła argumentów, czy argument siły? Górnicy znowu górą. Gratuluję. Jednak... kiedy upadały Nowosolskie fabryki, kiedy bezrobocie sięgało blisko 40%, kiedy matki nie miały za co nakarmić swoich dzieci, kiedy w tym mieście w garażach i piwnicach produkowano krasnale, żeby zarobić na chleb... "pies z kulawą nogą" nie zainteresował się losem tysięcy ludzi tracących pracę w jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast w Polsce, w Nowej Soli. Wolny rynek zrobił swoje. Dzisiaj czytam, że górnicy wywalczyli zaległe wypłaty, będą nadal dostawać deputaty, dopłaty do komunikacji, 13-ste i 14-ste pensje itd. Mimo ogromnych strat, nadal utrzymają swoje przywileje, dzięki dotacji z budżetu państwa. Czyli my, biedacy, dopłacimy 100 mln zł (słownie: STO milionów!!!) do upadającej firmy. Śląsk jest jednym z najbogatszych regionów w kraju. Skoro tam jest tak dobrze, to dlaczego tam jest tak źle? Dlaczego przez dziesięciolecia my, Polacy, dokładamy do niedochodowego górnictwa, dlaczego kolejne rządy ustępują przed argumentami siły? Tchórzostwo? Kupowanie sobie spokoju przed wyborami? Doceniam pracę górnika dołowego. Trudny i niebezpieczny zawód. Ale jest wolny rynek. Nikt nikogo nie zmusza do robienia czegoś, co się nie opłaca. Jeśli coś jest za drogie, to nic dziwnego, że szuka się czegoś tańszego. Czy ktoś zgodzi się, w imię solidaryzmu z górnikami, płacić drożej za swoje ogrzewanie? Jeśli sprzedawca gazet w kiosku jest za drogi, to bankrutuje. Dlaczego my mamy się mierzyć z wolnym rynkiem, a górnicy nie? Czy dzieci górników mają inne żołądki, niż dzieci pracowników upadłych fabryk Odry czy Dozametu? Może ja czegoś nie rozumiem? Będę wdzięczny za oświecenie. Dlaczego żyjemy w takim dziwnym kraju, w którym zawsze są równi i równiejsi?

Wideo

Materiał oryginalny: Wpis Tyszkiewicza na Facebooku o górnikach wzbudza emocje. Kontrowersyjny? (sonda, wideo) - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
J
Jakobin
W dniu 16.10.2014 o 20:49, JanJanek napisał:

jakby nie patrzeć- 200 milionów do spłacenia a Tysio zadowolony  z dobrze spełnianego obowiązku puszy się w tv. Gratulacje. prosimy o  więcej krasnali na ulicach ;) niech odwrócą uwagę od faktycznej biedy

Och, biedaku....................biedaku :P

zgłoś
J
JanJanek
W dniu 16.10.2014 o 20:40, emefka napisał:

UUUUUU ! To aż tyle tego jest ?

jakby nie patrzeć- 200 milionów do spłacenia a Tysio zadowolony  z dobrze spełnianego obowiązku puszy się w tv. Gratulacje. prosimy o  więcej krasnali na ulicach ;) niech odwrócą uwagę od faktycznej biedy

zgłoś
e
emefka
W dniu 16.10.2014 o 16:11, paparazzi_ns napisał:

Nie 50 mil zł przepraszam tylko 50 mil zł wisi bezpośrednio na mieście i teraz dolicz kredyt MZGK bo te rury nie wymieniły się same tylko na kredyt. Dolicz kredyt Interiora, dolicz kredyt gazetki Kręgu, dolicz kredyt Eko Przyszłości. Mam wymieniać dalej? To że to nie są kredyty bezpośrednio zaciągnięte przez Urząd Miasta to nie znaczy że nie są to kredyty długi miasta, bo kto je spłaca jak nie my? Mieszkańcy Marsa? I co nie robi się 200 mil zł zadłużenia?

UUUUUU ! To aż tyle tego jest ?

zgłoś
J
Jakobin
W dniu 16.10.2014 o 14:18, Placebo napisał:

  Pan Tyszkiewicz tak się oburzył, że z naszych kieszeni Państwo wyłoży sto milionów na ratowanie kopalni, że to z naszych podatków. A mnie oburza to, co słyszałem wczoraj w tvn, Pan Tyszkiewicz przyznał, że miasto jest zadłużone na ponad 50 mln, choć to nie dokładna kwota. Oburza mnie to, że z moich podatków będzie spłacał ten dług. Moich i wszystkich mieszkańców. Wiem, zaraz powie tutaj ktoś, że te pieniądze wydane były w słusznym celu, że to dla naszego dobra, ale niech Pan Tyszkiewicz spróbuje swój domowy budżet oprzeć na kredytach, zobaczymy wtedy, jak długo wytrwa.Miasto nie jest naoliwionym mechanizmem, tutaj żyją ludzie, a nie trybiki. Nie wolno nas traktować jako mechanizmu użytego dla swoich celów.

? :wacko: ? :unsure: ? :blink: ?................... hmmmmmm ? :huh: ?.....................czyli co ?..............czyli, należy "dziadować, klepać bidę, mieszkać w syfie" ?. Jeśli jest okazja, aby biorąc kredyt w kwocie 500 milionów, spłacić 50 melonów i 450 tys. mieć w kieszeni "za frajer", to należy zrezygnować z takiego "biznesu" ?

Człowieku..............o czym Ty do mnie piszesz ?................. "spróbuj domowy budżet oprzeć na kredytach, zobaczymy wtedy". Chłopie, jaki to kredyt, to manna z nieba :), który bank da Ci takie warunki ?. Tylko głupiec nie skorzysta z takiego interesu !!!!!!!! Brawo Panie Prezydencie Tyszkiewicz, brawo za gospodarskie podejście do sprawy.

zgłoś
p
paparazzi_ns
W dniu 16.10.2014 o 14:18, Placebo napisał:

  Pan Tyszkiewicz tak się oburzył, że z naszych kieszeni Państwo wyłoży sto milionów na ratowanie kopalni, że to z naszych podatków. A mnie oburza to, co słyszałem wczoraj w tvn, Pan Tyszkiewicz przyznał, że miasto jest zadłużone na ponad 50 mln, choć to nie dokładna kwota. Oburza mnie to, że z moich podatków będzie spłacał ten dług. Moich i wszystkich mieszkańców. Wiem, zaraz powie tutaj ktoś, że te pieniądze wydane były w słusznym celu, że to dla naszego dobra, ale niech Pan Tyszkiewicz spróbuje swój domowy budżet oprzeć na kredytach, zobaczymy wtedy, jak długo wytrwa.Miasto nie jest naoliwionym mechanizmem, tutaj żyją ludzie, a nie trybiki. Nie wolno nas traktować jako mechanizmu użytego dla swoich celów.

Nie 50 mil zł przepraszam tylko 50 mil zł wisi bezpośrednio na mieście i teraz dolicz kredyt MZGK bo te rury nie wymieniły się same tylko na kredyt. Dolicz kredyt Interiora, dolicz kredyt gazetki Kręgu, dolicz kredyt Eko Przyszłości. Mam wymieniać dalej? To że to nie są kredyty bezpośrednio zaciągnięte przez Urząd Miasta to nie znaczy że nie są to kredyty długi miasta, bo kto je spłaca jak nie my? Mieszkańcy Marsa? I co nie robi się 200 mil zł zadłużenia?

zgłoś
P
Placebo

  Pan Tyszkiewicz tak się oburzył, że z naszych kieszeni Państwo wyłoży sto milionów na ratowanie kopalni, że to z naszych podatków. A mnie oburza to, co słyszałem wczoraj w tvn, Pan Tyszkiewicz przyznał, że miasto jest zadłużone na ponad 50 mln, choć to nie dokładna kwota. Oburza mnie to, że z moich podatków będzie spłacał ten dług. Moich i wszystkich mieszkańców. Wiem, zaraz powie tutaj ktoś, że te pieniądze wydane były w słusznym celu, że to dla naszego dobra, ale niech Pan Tyszkiewicz spróbuje swój domowy budżet oprzeć na kredytach, zobaczymy wtedy, jak długo wytrwa.

Miasto nie jest naoliwionym mechanizmem, tutaj żyją ludzie, a nie trybiki. Nie wolno nas traktować jako mechanizmu użytego dla swoich celów.

zgłoś
J
Jakobin
W dniu 02.10.2014 o 16:56, Scrabble napisał:

I nadal twierdzę, że Trójca nie ma racji, chociaż myśli, że ma. Czy to nie Antyoszołom przypadkiem twierdzi, że większość ma rację? :) A jak tak, to znów mamy wybiórcze stosowanie pojęć

Niestety, demokracja ma to do siebie, że dwóch głupich przegłosuje jednego mądrego.

Wyobraźmy sobie demokracje w trakcie głosowanie dwóch wilków i owcy w temacie "co jemy dziś na kolację" ;) .

zgłoś
S
Scrabble
W dniu 01.10.2014 o 18:31, Jakobin napisał:

Czyli jedynie ja "Arboleda" i "Antyoszołom" mylimy się, a cała reszta to wybitne, nieomylne umysły, to ludzie z monopolem na wiedzę ? "Scrabble" odwróć swój wpis i spójrz z mojej perspektywy ?...............i co ?

I nadal twierdzę, że Trójca nie ma racji, chociaż myśli, że ma. Czy to nie Antyoszołom przypadkiem twierdzi, że większość ma rację? :) A jak tak, to znów mamy wybiórcze stosowanie pojęć

zgłoś
J
Jakobin
W dniu 01.10.2014 o 16:25, Scrabble napisał:

   Pozwolę sobie zabrać głos, bo mam wrażenie, że każdy wpis Jakobina, Arboledy i Antyoszołoma opiera się na jednym i tym samym założeniu - tylko On(i) ma(ją) rację, a każdy kto ma inne zdanie jest zwyczajnie głupi. Nic bardziej mylnego, tutaj nie ma ludzi głupich, tutaj są ludzie o wyjątkowej bystrości umysłu i chyba dlatego Trójca tak się ich obawia. A to, co pisze Pan Tyszkiewicz o górnikach, to kolejny dowód, że jest mistrzem w wykorzystywaniu okazji, każdej okazji, do promocji swojej osoby. Rację ma paparazzi_ns, nie może być tak, że jedna prawda jest dobra, gdy jest dobra dla naszego interesu, a innym razem jest już głupia i zidiociała. Na zakłamaniu i fałszu nikt daleko nie ujechał. I to powinno dotrzeć do niektórych osób w tym mieście.

Czyli jedynie ja "Arboleda" i "Antyoszołom" mylimy się, a cała reszta to wybitne, nieomylne umysły, to ludzie z monopolem na wiedzę ? "Scrabble" odwróć swój wpis i spójrz z mojej perspektywy ?...............i co ?

zgłoś
S
Scrabble

   Pozwolę sobie zabrać głos, bo mam wrażenie, że każdy wpis Jakobina, Arboledy i Antyoszołoma opiera się na jednym i tym samym założeniu - tylko On(i) ma(ją) rację, a każdy kto ma inne zdanie jest zwyczajnie głupi. Nic bardziej mylnego, tutaj nie ma ludzi głupich, tutaj są ludzie o wyjątkowej bystrości umysłu i chyba dlatego Trójca tak się ich obawia. A to, co pisze Pan Tyszkiewicz o górnikach, to kolejny dowód, że jest mistrzem w wykorzystywaniu okazji, każdej okazji, do promocji swojej osoby. Rację ma paparazzi_ns, nie może być tak, że jedna prawda jest dobra, gdy jest dobra dla naszego interesu, a innym razem jest już głupia i zidiociała. Na zakłamaniu i fałszu nikt daleko nie ujechał. I to powinno dotrzeć do niektórych osób w tym mieście.

zgłoś
H
Haliko

Brawo!Wreszcie ktoś głośno nie boi się powiedzieć prawdy!Dlaczego górnicy mają być najbardziej uprzywilejowaną grupą zawodowa w Polsce?Od wielu lat górnicy zarabiali bardzo dużo pieniędzy,mieli za darmo mieszkania,przywileje,deputaty,ośrodki wczasowe,wysokie emerytury,pełne lodówki kiedy my nie mogliśmy nawet na kartki nic kupić,handlowali telewizorami kolorowymi kupowanymi bez problemu i innym sprzętem AGD w czasach pustych sklepów!

Nauczyli się,że wszystko należy im się jak "psu garnek zupy",a swoje "racje"wymuszaja strajkami.

Kiedy słuchałam tych żon,które bezczelnie płakały,że nie maja na chleb,że komornik zajmie ich mieszkania,to aż mi się niedobrze robiło???

Przecież mieszkania mogli wykupić tak jak wszyscy z dużą bonifikatą tak jak wszyscy inni,ale nie!oni chcą je za darmo,no bo "im się należy"!!!

A ja zapytam,czy praca górnika jest cięższa od innych zawodów?Kierowca tira,tez codziennie narażony jest na wypadek i nawet częściej niż górnik.

Górnicy mają ok. 280 związków zawodowych,dzialaczy związkowych którzy zarabiają do 30 tys.mcznie i kosztyją czterdzieści parę milionów!I teraz wiemy dlaczego płacimy za wegiel 1000 zł,a w rzeczywistości kosztuje 200-270!

Gdzie był nasz rząd kiedy zlikwidowano PGRy,olbrzymie zakłady pracy,które zatrudniały tysiące ludzi???Czy kogoś obchodziło,co dzieje się z tymi ludzmi,z czego żyją!Nie!!!Więc niezrozumiałe dla mnie jest traktowanie górników przez nasz rząd,utrzymywanie kopalń generujących same straty,bo tak de fakto MY wszyscy za to płacimy!!!

Proszę bardzo!Sprywatyzować kopalnie,a wtedy zobaczymy,czy pracodawca będzie utrzymywał nierobów związkowych,czy pozwalał na "strajkowanie"!

Jest im zle,to nikt ich nie zmusza do pracy w kopalni,bo jest tyle pięknych zawodów.

Górnicy nie myślą jakim kosztem oni dostają i zachowują swoje przywileje.Oni widza tylko siebie,swoje rodziny i czubek własnego nosa,dlatego czas powiedzieć NIE ZGADZAMY SIĘ!ŻĄDAMY RÓWNEGO TRAKTOWANIA WSZYSTKICH GRUP ZAWODOWYCH W POLSCE!!!

zgłoś
p
paparazzi_ns

Panie prezydencie a co z przywilejem że służbowy samochód podległego panu urzędu stoi na pana prywatnym podwórku po godzinach pracy urzędu? Czy dojazdy do pracy i używanie samochodu służbowego po godzinach pracy urzędu oraz w weekendy to nie bezzasadny przywilej?

zgłoś
e
emefka

UUUUUUUUUUUUUU!

Aleś sobie Pan " pojechał po bandzie " Sz . P.Tyszkiewicz.

 

Cytacik:

"Dlaczego żyjemy w takim dziwnym kraju , w którym są zawsze równi i równiejsi ?"

 

A ja  z przekorą napiszę ,  bo tak Pan chce !!!

Zwróć się Pan z tym pytaniem do strażnika Pańskiego "Edenu ". On zapewne zna odpowiedź na" Pańskie " pytanie (?)

zgłoś
J
Jakobin
W dniu 30.09.2014 o 21:46, paparazzi_ns napisał:

Moralność Kalego w wydaniu Prezydenta Tyszkiewicza. Czym panie prezydencie różni się pana 13 od 13 górnika? Czy to nie pan domaga się od rządu dożywotnich emerytur dla prezydentów miast, wójtów i burmistrzów po przegranych wyborach? Walczy pan prezydent z przywilejami jednej grupy ciężko pracujących polaków, a sam domaga się przywilejów dla "bardzo ciężko" pracującej grupy, co co najwyżej może sobie połamać paznokcie od klepania w klawiaturę przesiadując na portalach społecznościowych w godzinach pracy. Oj nie ładnie panie prezydencie tak napuszczać jednych na drugich nie ładnie. Zapraszam górników do Nowej Soli niech zrobią demonstracje jak w Warszawie zobaczymy jak sobie poradzi ta świetnie wyszkolona straż miejska? W Polsce mamy ok 2500 prezydentów, wójtów i burmistrzów potencjalnych emerytów co 4 lata. Zarabiają ok 150 tys zł rocznie, 80% z tego to ok 120 tys zł * 2500 potencjalnych emerytów daje nam 300 000 000 zł rocznie tylko po pierwszej kadencji. Więc panie prezydencie jak to jest z tymi przywilejami? 

Nie pogrążaj się, wstydu oszczędź, nie błaznuj człeku...................... Twoja nienawiść Cię zżera  i trawi............to okropność. Zapraszanie górników na demonstrację do Nowej Soli..................żenada.

zgłoś
p
paparazzi_ns

Moralność Kalego w wydaniu Prezydenta Tyszkiewicza. Czym panie prezydencie różni się pana 13 od 13 górnika? Czy to nie pan domaga się od rządu dożywotnich emerytur dla prezydentów miast, wójtów i burmistrzów po przegranych wyborach? Walczy pan prezydent z przywilejami jednej grupy ciężko pracujących polaków, a sam domaga się przywilejów dla "bardzo ciężko" pracującej grupy, co co najwyżej może sobie połamać paznokcie od klepania w klawiaturę przesiadując na portalach społecznościowych w godzinach pracy. Oj nie ładnie panie prezydencie tak napuszczać jednych na drugich nie ładnie. Zapraszam górników do Nowej Soli niech zrobią demonstracje jak w Warszawie zobaczymy jak sobie poradzi ta świetnie wyszkolona straż miejska? W Polsce mamy ok 2500 prezydentów, wójtów i burmistrzów potencjalnych emerytów co 4 lata. Zarabiają ok 150 tys zł rocznie, 80% z tego to ok 120 tys zł * 2500 potencjalnych emerytów daje nam 300 000 000 zł rocznie tylko po pierwszej kadencji. Więc panie prezydencie jak to jest z tymi przywilejami? 

zgłoś
Dodaj ogłoszenie