Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2011 - Lubuskie. Sprawdź, jak przebiega głosowanie

(red.)
Karolina Misztal/polska press
Zakończyła się cisza wyborcza. Znajdziesz tu szacunkowe wyniki głosowania. Jesteśmy też w sztabach. W Gorzowie przy ul. Gwiaździstej był podejrzany pakunek. Zabezpieczyli go pirotechnicy.

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Wiesz o ciekawym wydarzeniu związanym z wyborami? Byłeś świadkiem lub słyszałeś o przypadkach łamania ciszy wyborczej? Poinformuj nas o tym! Cały czes czekamy na maile: [email protected] lub telefon: 68 324 88 80.

O 21.00 zakończyła się cisza wyborcza. Można będzie zatem opublikować pierwsze, sondażowe wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Sprawdź, kto przez najbliższe cztery lata będzie rządził Polską. Tutaj sprawdzisz wyniki wyborów parlamentarnych 2011.

_________________________________________________

Byliśmy we wszystkich najważniejszych sztabach w regionie. Zobacz, jak politycy reagowali na wyniki wyborów. Zobacz reakcje w sztabach w Lubuskiem i w kraju

Aby przejść do strony z relacją z przebiegu wyborów parlamentarnych w województwie lubuskim i w kraju kliknij tutaj:**Lubuskie - wybory parlamentarne. Zobacz, jak przebiega głosowanie**

Tutaj znajdziesz informacje na temat frekwencji w kraju i za granicą: Wybory parlamentarne 2011 - frekwencja w kraju i regionie

Opóźniło się otwarcie lokalu wyborczego w Zespole Szkół nr 6 przy ul. Gwiaździstej w centrum osiedla Słonecznego. Powód? Podejrzany ładunek przed komisją wyborczą. Na miejscu był nasz reporter. Lokal otwarto o godzinie 9.30. Tutaj znajdziesz więcej informacji o incydencie w Gorzowie:**Podejrzany pakunek w lokalu wyborczym w Gorzowie**

ZOBACZ ZDJĘCIA Z GŁOSOWANIA
Bomba przy lokalu wyborczym w Gorzowie
Wybory w Zielonej Górze
Głosowanie z Żaganiu - zdjęcia internauty
Głosowanie w Afganistanie

Owsiak, Brodka i Stuhr namawiają do głosowania w wyborach

Jak głosować, żeby Twój głos był ważny?

Jeden kandydat na jednej liście w wyborach do Sejmu oraz jeden kandydat w wyborach do Senatu - jeśli w taki sposób zakreślicie kratkę obok nazwiska swych politycznych faworytów, świadomie oddacie ważny głos. I będziecie mieć wpływ nie tylko na obsadzenie miejsc w parlamencie, ale również na to, jak będzie wyglądał przyszły rząd.

Karty do głosowania będą dwie, z tym, że ta do Sejmu będzie składać się aż z ośmiu zbroszurowanych kartek o formacie A4. Na każdej z nich, oddzielnie, znajdziecie listy wyborcze komitetów z nazwiskami wszystkich kandydatów. By głos był ważny, trzeba postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na jednej liście (dokładnie chodzi o to, by w obrębie kratki przecinały się dwie linie). Głos będzie ważny także wtedy, gdy zagłosujemy na więcej niż jednego kandydata z jednej listy. Ale wtedy zostanie on zapisany osobie, która znajduje się na niej na najwyższym miejscu. Np. kiedy postawimy na kandydatów z nr. 3, 5 i 7, to poparcie otrzyma tylko "trójka". Kiedy głos będzie nieważny? Gdy wyborca zagłosuje na kandydatów z różnych list lub gdy wrzuci do urny niewypełnioną kartę.

W równie prosty sposób odbędzie się też głosowanie na przyszłych senatorów. Nowością jest to, że nasz okręg (a więc teren całego województwa) został podzielony na trzy mniejsze okręgi. Jeden z nich obejmuje północ regionu, a dwa pozostałe południe. Mieszkańcy danego rejonu dostaną kartę tylko ze "swoimi" kandydatami, a do Senatu dostaną się jedynie zwycięzcy w każdym z okręgów. Dlatego nasz głos będzie ważny, jeśli zakreślimy kratkę obok nazwiska jednego kandydata. Jeśli poprzemy więcej osób lub jeśli wrzucimy niewypełnioną kartę, głos nie będzie ważny.

Na co powinniśmy też zwrócić uwagę przed głosowaniem? By na każdej karcie była pieczątka obwodowej komisji wyborczej (na karcie do Sejmu będzie ona postawiona tylko na pierwszej stronie). Każda z kart będzie miała ścięty prawy górny róg. Nie oznacza to, że jest uszkodzona. To rozwiązanie przygotowane pod nakładkę Braille'a dla wyborców niewidomych. Pamiętajmy również, by wziąć ze sobą dokument tożsamości. Nie musi to być dowód osobisty. Wystarczy dokument ze zdjęciem, dzięki któremu komisja będzie mogła nas zidentyfikować, np. paszport. - Stare, książeczkowe dowody osobiste są już nieważne i nie będą akceptowane przez komisje - przypomina Stanisław Blonkowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze.

Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00. Lubuszanie wybiorą w niedzielę 12 posłów i trzech senatorów.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska