MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY PARLAMENTARNE 2019. Jak głosowali mieszkańcy powiatu nowosolskiego?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Jak głosowali mieszkańcy powiatu nowosolskiego?
Jak głosowali mieszkańcy powiatu nowosolskiego? Eliza Gniewek-Juszczak
Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu RP zdobyli w powiecie nowosolskim większość, czyli 37,49 procent. To 13 776 głosów. Która gmina jak głosowała?

37,49 procent oddanych głosów w powiecie nowosolskim zdobyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska zdobył 29,82 proc., czyli 10 958 głosów. Lista Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdobyła 13,94 procent. A lista Polskiego Stronnictwa Ludowego 11,26 procent. Konfederacja Wolność i Niepodległość zdobyła 7,48 proc.

Poparcie dla wiodących partii w gminach powiatu. Gdzie podobnie, a gdzie przepaść?

W Nowej Soli zwolenników PiS i Koalicji Obywatelskiej jest niemal tyle samo, to różnica tylko ok. procenta. 6 006 głosów oddano na kandydatów Pis, a 5 793 na kandydatów KO. Podobnie można podsumować wyniki w gminie Otyń i Bytom Odrzański, gdzie różnice w ilości głosów oddanych na kandydatów wiodących ugrupowań nie są znaczące.
Większa różnica na korzyść kandydatów PiS wystąpiła w gminie Kożuchowie. Na PiS głosowało tutaj 39 proc. głosujących, a na KO 29,35.
Jeszcze większa przepaść jest pomiędzy ilością zwolenników obu partii w gminie Nowe Miasteczko gdzie PiS zdobyło 47,24 proc., a Koalicja Obywatelska 19,08 oraz w gminie Siedlisko, gdzie PiS ma 47,78 a KO 19,92 procent.
W gminie wiejskiej Nowa Sól ilość głosów na dwie wiodące partie to 41,21 proc. dla PiS i 23,27 proc. dla KO. Podobnie wyszły wyniki wyborów w gminie Kolsko – 43,92 dla PiS i 20,91 proc. dla KO.

Poparcie dla nowych parlamentarzystów w powiecie nowosolskim

Marek Ast, przewodniczący lubuskiego PiS w powiecie nowosolskim zdobył 5238 głosów. W tym powiecie zdobył największą ilość głosów, ale największe poparcie w procentach odnotował w swoim rodzinnym powiecie wschowskim, tam uzyskał 26,15 procent oddanych głosów.
Dotychczasowy senator i przewodniczący lubuskiej PO Waldemar Sługocki cieszy się największym poparciem w Zielonej Górze, powiecie zielonogórskim i właśnie w powiecie nowosolskim, gdzie dostał 3698 głosów.
2526 głosów zdobył Jerzy Materna, dotychczasowy poseł PiS.
2212 głosów w tym powiecie otrzymała Anita Kucharska – Dziedzic, liderka listy SLD, z Wiosny Biedronia, zielonogórzanka.
Władysław Dajczak, wojewoda lubuski w powiecie nowosolskim zdobył 1428 głosów. Powiat ten należał do tych, w których miał mniejsze poparcie.
1566 głosów zdobył Bogusław Wontor lider SLD z Zielonej Góry.
Jolanta Fedak, szefowa PSL w regionie zdobyła w powiecie nowosolskim 1320 głosów, po Zielonej Górze i powiecie zielonogórskim, tutaj też cieszy się dużym zainteresowaniem wyborców.
1281 głosów w powiecie nowosolskim uzyskał Krystian Kamiński, lider listy Konfederacji Wolność i Niepodległość.
848 głosów przyznano obecnej posłance Katarzynie Osos z Łagowa.
627 zdobyła Elżbieta Płonka, która weszła do Sejmu w mijającej kadencji w miejsce Elżbiety Rafalskiej.
327 głosów przyznano w powiecie nowosolskim Krystynie Sibińskiej, obecnej posłance PO z Gorzowa Wlkp.

ZOBACZ TEŻ;
Wybory do Sejmu 2019. Podział mandatów w Lubuskiem. Kto zostanie posłem?

POLECAMY:
Gorzów Wlkp. Elżbieta Rafalska komentuje pierwsze, sondażowe wyniki wyborów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska