MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Tak głosowano w Lubuskiem. Relacja na żywo. Wyniki wyborów Exit Poll

Nowa Sól: do Komisji nr 2 spora kolejka
Nowa Sól: do Komisji nr 2 spora kolejka Eliza Gniewek-Juszczak
W niedzielę, 28 czerwca 2020 r., wybieraliśmy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7.00. Lokale wyborcze zostały zamknięte o godz. 21.00. W naszej relacji na żywo znajdziesz wszystkie informacje dotyczące przebiegu głosowania, frekwencji, wyniki wyborów w Lubuskiem, a także komentarze do wyników.

Na portalu www.gazetalubuska.pl, oprócz relacji z głosowania w Lubuskiem, znajdziecie także: frekwencję za Państwową Komisją Wyborczą, pierwsze sondażowe wyniki wyborów w całej Polsce, pierwsze rezultaty lubuskiego sondażu, komentarze, zdjęcia i wideo ze sztabów wyborczych.

23:05

Ostateczne wyniki we wtorek lub w środę

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej poinformował, że ogłoszenie wyników wyborów prezydenckich 2020 będzie możliwe we wtorek lub środę rano.

21:38

Zielona Góra. „Andrzej Duda!” i oklaski. Potem, zaczęto, nieco nieśmiało, śpiewać „Sto lat” dla kandydata

Po 20.30 coraz więcej osób zaczęło się gromadzić w zielonogórskim Hotelu Ruben. Tutaj swój sztab wyborczy miało Prawo i Sprawiedliwość. Nie zabrakło posła Jerzego Materny, Marka Asta. Radna PiS w zielonogórskiej radzie miasta, Eleonora Szymkowiak, przyszła… ze swym pupilem, niewielkim pieskiem. W kuluarach pytano, czy wiadomo coś o pierwszych wynikach. Ważnym tematem była bardzo duża frekwencja w Zielonej Górze. Im bliżej „godziny zero”, tym większe napięcie dało się wyczuć wśród uczestników wydarzenia.

Radna PiS Eleonora Szymkowiak, wicekurator oświaty Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz
Radna PiS Eleonora Szymkowiak, wicekurator oświaty Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz
Natalia Dyjas

Poseł Jerzy Materna na pięć minut przed 21.00, do wyników wyborów podchodził, jak sam powiedział, z oczekiwaniem, ale i pokorą. Podkreślał, że dla Lubuskiego ważne jest, by wciąż się rozwijało, by stawiać na gospodarkę. To jest najważniejsze, bo według niego rozwój przyciąga młodych. Tuż po 21.00, gdy ogłoszono wyniki, w Rubenie rozbrzmiały okrzyki: „Andrzej Duda!” i oklaski. Potem, zaczęto, nieco nieśmiało, śpiewać „Sto lat” dla kandydata, który zdobył w pierwszej turze największą liczbę głosów.

Od lewej: Marek Ast, Jerzy Materna i Grzegorz Maćkowiak
Od lewej: Marek Ast, Jerzy Materna i Grzegorz Maćkowiak Natalia Dyjas

Jak wyniki wyborów ocenia poseł PiS, Marek Ast?

– Wygraliśmy pierwszą turę – mówi Marek Ast. – Jeszcze dwa tygodnie kampanii przed nami. Myślę, że zaliczka jest spora i jeżeli mocno popracujemy przez najbliższe 14 dni, to prezydent Andrzej Duda wygra te wybory. I będzie druga kadencja.

Czy działacze PiS nie oczekiwali, że uda się wygrać wybory w pierwszej turze? – Sondaże tego nie pokazywały – mówi M. Ast. – Natomiast w kampanii robiliśmy wszystko, aby wynik zagwarantował co najmniej zbliżenie się do takiego 50-procentowego rezultatu, który by pozwolił wygrać pierwszą turę, bez konieczności przeprowadzania drugiej. Ale to musiałyby się wydarzyć nadzwyczajne okoliczności. Tutaj było dużo kandydatów, te głosy się rozłożyły, więc czekamy na drugą turę.

Od lewej: Grzegorz Maćkowiak, Marek Ast, Jerzy Materna.
Od lewej: Grzegorz Maćkowiak, Marek Ast, Jerzy Materna.
Natalia Dyjas

21:00

Gorzów Wlkp. Były brawa, ale widać było cień zaskoczenia

Gorzowscy działacze i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości spotkali się tradycyjnie w restauracji przy "Krokodylu", czyli stacji paliw na dole ul. Górczyńskiej. I - też tradycyjnie - catering serwowany podczas imprezy mógłby zawstydzić najlepsze lokale w Polsce...
Gospodynią wieczoru była posłanka Elżbieta Płonka. - Jaki wynik w pierwszej turze zrobi Andrzej Duda? - zapytaliśmy ją na chwilę przed ogłoszeniem danych exit poll? Odpowiedziała, że jeśli nie przekroczy 50 proc., to będzie to około 46 proc. Wojewoda przewidywał podobnie. Jak nie ponad 50 proc., to 47.

Gdy ogłoszono wyniki, zgromadzeni bili brawa, ale widać było cień zaskoczenia.

- Jest wygrana, wynik ponad 40 proc. i wysoka frekwencja. To cieszy. Teraz czeka nas mobilizacja i wygrana w drugiej turze - powiedziałe E. Płonka.

Gorzowscy działacze i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości spotkali się tradycyjnie w restauracji przy "Krokodylu", czyli stacji paliw
Gorzowscy działacze i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości spotkali się tradycyjnie w restauracji przy "Krokodylu", czyli stacji paliw na dole ul. Górczyńskiej. Tomasz Rusek

20:00

Gorzów Wlkp. Zespół Szkół Gastronomicznych przy ul. Okólnej 35

"Świętujemy demokrację. Zobaczymy, co to będzie dalej" - napisał na swoim profilu społecznościowym 26-letni Kamil Kwiatkowski z Gorzowa. Nam swoja wypowiedź uzupełnił "Na pewno dla mnie wybory prezydenckie są okazją do poczucia, że ma się swój wkład w ten zależący od milionów opinii proces. Szkoda, że tak wielu marnuje tę szansę nie uczestnicząc w wyborach - zdeterminowani i zmobilizowani mogą być ludzie o różnych poglądach. Ale czy na pewno zawsze dobrych dla wszystkich, a nie tylko swojej grupy? Wybory to szansa na realny wkład w kształtowanie przyszłości."

"Świętujemy demokrację. Zobaczymy, co to będzie dalej" - napisał na swoim profilu społecznościowym 26-letni Kamil Kwiatkowski z Go
"Świętujemy demokrację. Zobaczymy, co to będzie dalej" - napisał na swoim profilu społecznościowym 26-letni Kamil Kwiatkowski z Gorzowa.

19:45

Zbliża się ostatnia godzina, podczas której można oddać głos w wyborach prezydenckich

- Według danych, które otrzymujemy frekwencja w Zielonej Górze zbliżyła się do 60 proc. Głosowanie w dalszym ciągu przebiega bez żadnych zakłóceń - informuje dyrektor Stanisław Blonkowski z Krajowego Biura Wyborczego.

18:45

Historyczna frekwencja na godz. 17.00. Zielona Góra najlepsza w Lubuskiem

Do godz. 17.00 w całym kraju zagłosowało już 47,89 procenta uprawionych do głosowania. Natomaist w Lubuskiem frekwencja wyniosła 46,17 proc. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że na godz. 17.00 najwyższą frekwencję w województwie lubuskim odnotowano w Zielonej Górze – 53,04 procenta. Na drugim miejscu jest Gorzów z wynikiem 50,16 procenta.

18:40

Wysoka frekwencja w Zaborze

W lokalu wyborczym przed godz. 19.00 było pusto, jednak sporo osób zdążyło zagłosować przed południem. Frekwencja jest dość wysoka. O godz. 17.00 wynosiła 46,35 proc. (dla porównania w całym kraju 47,89 proc.). Na 1787 osób uprawnionych do głosowania, zagłosowało 811.

W tym roku lokal wyborczy mieści się w sali wiejskiej, a nie w sali konferencyjnej urzędu gminy. To z powodu koronawirusa. Sala wiejska jest większa, można więc było rozsunąć stoły, tak aby członkowie komisji siedzieli w sporej odległości od siebie.

Osobom, które jeszcze nie głosowały przypominamy o zabraniu maseczki i długopisu. Komisja rygorystycznie przestrzega zasad sanitarnych.

18:15

Świebodzin: Głosowanie w masce przeciwgazowej

W lokalu wyborczym mieszczącym się w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Sulechowskiej w Świebodzinie, jeden w wyborców przyszedł zagłosować w masce… przeciwgazowej.

Sytuacja miała miejsce rano, tuż po otwarciu lokalu wyborczego, ale dopiero po południu dowiedzieliśmy się o tym. Skontaktowaliśmy się z panem Jackiem, aby zapytać, skąd taki pomysł?

- Chciałem trochę rozładować atmosferę, aby zrobiło się trochę weselej w tym trudnym dla nas wszystkich czasie związanym z pandemią koronawirusa. Czasami lubię w życiu niekonwencjonalnie podejść do niektórych spraw. Ale oczywiście głosowanie było jak najbardziej na poważnie – tłumaczy pan Jacek, mieszkaniec Świebodzina.

Jak dodaje, komisja była trochę zaskoczona, ale i rozbawiona. - Pani z komisji, podczas wydawania karty do głosowania, poprosiła mnie tylko, abym pokazał twarz, żeby można było potwierdzić moją tożsamość – mówi mieszkaniec Świebodzina.

W lokalu wyborczym mieszczącym się w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Sulechowskiej w Świebodzinie, jeden w wyborców przyszedł zagłosować
W lokalu wyborczym mieszczącym się w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Sulechowskiej w Świebodzinie, jeden w wyborców przyszedł zagłosować w masce… przeciwgazowej.
archiwum Czytelnika

fot. archiwum Czytelnika

18:00

Zielona Góra: Każde wybory są ważne

- Dlaczego biorę udział w dzisiejszych wyborach? Ponieważ miałbym do siebie pretensje, gdybym nie zagłosował, a przecież to jest niewielki wysiłek - mówi zielonogórzanin Michał Grzegorczyk, który przyszedł oddać głos do lokalu wyborczego, mieszczącego się w Zespole Edukacyjnym nr 2 przy ul. Staffa.

Jak mówi ma tutaj bardzo blisko. Pan Michał dodaje też, że bierze w udział w każdych wyborach, bez wyjątku. Każde są dla niego ważne.

Michał Grzegorczyk, który przyszedł oddać głos do lokalu wyborczego, mieszczącego się w Zespole Edukacyjnym nr 2 przy ul. Staffa w Zielonej Górze bierze
Michał Grzegorczyk, który przyszedł oddać głos do lokalu wyborczego, mieszczącego się w Zespole Edukacyjnym nr 2 przy ul. Staffa w Zielonej Górze bierze w udział w każdych wyborach, bez wyjątku. Natalia Dyjas

16:30

Zielona Góra: Tutaj kolejek nie było. Powód? Deszcz

Deszcz sprawił, że po 16.00 przed Miejskim Przedszkolem nr 17 w Zielonej Górze, gdzie głosują mieszkańcy zielonogórskiego Śródmieścia, kolejek nie było. Za to królował tu pełen profesjonalizm, jeśli chodzi o bezpieczeństwo głosujących. Na wejściu mieszkańców witała uśmiechnięta członkini obwodowej komisji wyborczej (oczywiście w przyłbicy i rękawiczkach), która dezynfekuje dłonie głosujących na wejściu i wyjściu.

Tuż przed wejściem do lokalu komisji wyborczej, która mieście się w Miejskim Przedszkolem nr 17 w Zielonej Górze.
Tuż przed wejściem do lokalu komisji wyborczej, która mieście się w Miejskim Przedszkolem nr 17 w Zielonej Górze. Natalia Dyjas

16:00

Mimo burzy i deszczu frekwencja w Żaganiu jest bardzo wysoka

Przewodniczący niektórych lokali wyborczych mówili, że ok. 15.00 swoje głosy oddała prawie połowa uprawnionych do głosowania w swoich okręgach. - Takiego zainteresowania nie było podczas innych wyborów - mówi Artur Pauszek z komisji przy ul. Nocznickiego w Żaganiu.

15.47

Zielona Góra: lokal wyborczy 2 mieszczący się w Rozśpiewanym Przedszkolu nr 34

Tu również członkowie komisji obserwują na bieżąco doniesienia medialne i cieszą się, że jesteśmy w kraju na drugim miejscu pod względem frekwencji. Jak mówi zastępca przewodniczącego OKW nr 62, wybory przeprowadzane są sprawnie i bez problemów. Jedynie tuż po 7 rano było na tyle dużo odwiedzających lokal, że zrobiła się kolejka.

Wybory prezydenckie 2020. Tak głosowano w Lubuskiem. Relacja na żywo. Wyniki wyborów Exit Poll
Jacek Katos

15:47

Komisja w gorzowskiej AWF

Głosowała tu m.in. Urszula Więckowska. Wybrała trochę mniejsze zło, bo jej absolutnie ulubiony kandydat ma za małą siłę przebicia. Nie musiała się zastanawiać, decyzję, na kogo oddać głos, podjęła na długo przed wyborami.

15: 20

Komisja wyborcza nr 66 znajduje w budynku Uniwersytetu Zielonogórskiego

Na zewnątrz deszcz, ale kolejki nie ma w ogóle. Wszystko idzie sprawnie i szybko. Najstarszym wyborcą, który odwiedził lokal był pan mający 95 lat, któremu towarzyszyła cała rodzina.

Wybory prezydenckie 2020. Tak głosowano w Lubuskiem. Relacja na żywo. Wyniki wyborów Exit Poll
Jacek Katos

15:20

Zielona Góra: Brak incydentów

Stanisław Blonkowski dyrektor Krajowego Biura Wyborczego delegatury w Zielonej Górze informuje, że jak na razie głosowanie przebiega spokojnie. - Nie mamy żadnych doniesień o jakiś nieprawidłowościach lub incydentach. Na pewno pozytywnie należy odbierać fakt, że na godz. 12.00 Zielona Góra, zaraz po Warszawie, miała największą frekwencję w kraju - twierdzi Blonkowski.

WIDEO:PKW: Wysoka frekwencja w całym kraju, do południa zagłosowała niemal 1/4 uprawnionych

15:15

Inaczej wyglądała sytuacja w Krośnie Odrzańskim

Wielu mieszkańców zdecydowało, że poranna pora będzie dobrym czasem na głosowanie. Dlatego ok. godz. 12.30 w większości komisji wyborczych wydano blisko 20 proc. kart do głosowania. - Druga fala głosujących powinna pojawić się popołudniu - usłyszeliśmy od jednego z członków komisji. Ponadto wszyscy wyborcy starają się przestrzegać rygorów, związanych z koronawirusem. Przychodzą z własnymi maseczkami, niektórzy mają nawet przy sobie płyny odkażające, chociaż ręce dezynfekowane są też przed wejściem do lokalu wyborczego.

Wybory prezydenckie 2020. Tak głosowano w Lubuskiem. Relacja na żywo. Wyniki wyborów Exit Poll

14:45

Zielona Góra: deszcz nie odstrasza wyborców

Rozpadało się, ale na frekwencji to nie zagraża.

Komisja wyborcza nr 66 znajduje się w budynku Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Tak przebiegają wybory prezydenta RP 2020 w Lubuskiem. Kolej...

14:42

"Trzeba iść i koniec"

- Chodziłem, chodzę i będę chodził. Trzeba iść i koniec - mówi 92- letni Zdzisław Faliński. Zielonogórzanin nie mógł najpierw trafić do swojego lokalu, bo podobno w poprzednich wyborach znajdował się w innym przedszkolu. Obecnie jego lokal wyborczy znajduje się na ulicy dr. Pieniężnego.

- Chodziłem, chodzę i będę chodził. Trzeba iść i koniec - mówi 92- letni  Zdzisław Faliński
- Chodziłem, chodzę i będę chodził. Trzeba iść i koniec - mówi 92- letni Zdzisław Faliński Jacek Katos

Przewodnicząca komisji. która tam zasiada twierdzi, że wybory obywają się tu sprawnie. Wszyscy członkowie na bieżąco są z doniesieniami medialnymi i cieszą się, że Zielona Góra jest po Warszawie na drugim miejscu pod względem frekwencji.

Wybory prezydenckie 2020. Tak głosowano w Lubuskiem. Relacja na żywo. Wyniki wyborów Exit Poll
Jacek Katarzyński

14:30

"Mogłam spełnić swój obowiązek"

Nowa Niedrzwica (gm. Przytoczna). Natalia Nadolna w tym roku kończy 19 lat, więc to jej pierwsze wybory prezydenckie. Tak nam opowiedziała o udziale w wyborach: "Swój głos oddałam w lokalu wyborczym w Nowej Niedrzwicy i cieszę się, że mogłam spełnić swój patriotyczny obowiązek. Miło patrzeć na kolejki pod lokalem, bo to oznacza, że ludzie chcą głosować. Główną zasadą demokracji jest możliwość udziału w wyborach. Na całym świecie ludzie protestują, walczą o wolność i demokrację. My, mając możliwość swobodnego głosowania powinniśmy dbać o to prawo, chociażby dlatego, że nasi przodkowie o nie walczyli i możemy je stracić szybciej niż myślimy. Jeżeli chcemy mieć wpływ na przyszłość państwa, na poprawę warunków życia, to najzwyczajniej w świecie powinniśmy oddać głos na swojego kandydata. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to też spory wydatek, którego nie powinniśmy bagatelizować".

14:30

Zielona Góra: frekwencja jest dobra

W lokalu wyborczym przy ul. Sowińskiego w Zielonej Górze komisja wyborcza potwierdza, że frekwencja jest dobra - wydano już ok. 500 z 1200 kart. Dla pana Kamila zielonogórzanina, najważniejsze jest przy wybieraniu kandydatów, aby przyszły prezydent był suwerenny przy podejmowaniu decyzji. - Powinien również wspierać młodych ludzi, tego u nas w Polsce brakuje - przekonuje nas rozmówca.

Dla pana Kamila zielonogórzanina, najważniejsze jest przy wybieraniu kandydatów, aby przyszły prezydent był suwerenny przy podejmowaniu decyzji.
Dla pana Kamila zielonogórzanina, najważniejsze jest przy wybieraniu kandydatów, aby przyszły prezydent był suwerenny przy podejmowaniu decyzji.

13:50

Nowa Sól: od rana sporo wyborców

Marek Dąbrowski jest dzisiaj przewodniczącym komisji piąty raz. Przyznał, że pierwsi głosujący czekali na otwarcie lokalu przed godziną siódmą. - Przy poprzednich wyborach zwykle więcej osób było po mszach. Tym razem cały czas od rana jest sporo osób, ale głosowanie przebiega sprawnie - powiedział. W tej samej Szkole Podstawowej nr 2 jest drugi lokal wyborczy. Głosująca tam pani Wioletta przyznała, że dobrze, że wybory są w czerwcu, bo kandydaci mieli więcej czasu, aby się dobrze przedstawić wyborcom.

Marek Dąbrowski jest dzisiaj przewodniczącym komisji piąty raz.
Marek Dąbrowski jest dzisiaj przewodniczącym komisji piąty raz. Eliza Gniewek-Juszczak

13:45

Zielona Góra: Pan Bartłomiej: Głosowanie to przywilej, ale i obowiązek

Na wyborach nie mogło zabraknąć zielonogórzanina Bartłomieja Gruszki. - Zawsze chodzę na wybory, bo głosowanie to przywilej - mówi. - Ale i obowiązek, by wybierać sobie prezydenta i żeby mieć wpływ na to, kto będzie nami rządzić. Jeżeli ktoś nie pójdzie na wybory, to potem ciężko mieć pretensje do tych, którzy nami rządzą. I ciężko jest ich krytykować. Mamy możliwość głosowania, dlatego warto z niej korzystać.

Na wyborach nie mogło zabraknąć zielonogórzanina Bartłomieja Gruszki
Na wyborach nie mogło zabraknąć zielonogórzanina Bartłomieja Gruszki Natalia Dyjas-Szatkowska

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji na godz. 12.00. Wynik: zagłosowało 24,08 procenta uprawionych do głosowania. To rekord ostatnich lat!
Zielona Góra jest na drugim miejscu wśród polskich miast! Gorzej wypada Lubuskie wśród województw, bo plasuje się na trzecim miejscu od końca...

12:45

Gorzów Wlkp.: Kilkunastu głosujących w jednej chwili

W Szkole Podstawowej nr 13 w Gorzowie są dwie obwodowe komisje wyborcze. O 12.45, a więc jeszcze przed wyjściem wiernych z kościoła p.w. św. Maksymiliana Kolbego w jednej tylko chwili głosowało kilkanaście osób. Wydawanie kart idzie sprawnie. Oczekiwanie na odebranie karty nie trwa dłużej niż minutę.

12:30

Pole w gminie Gubin: wyborcy ruszą po obiedzie

Ruch w lokalu wyborczym w Polu w gminie Gubin niewielki. - Najpewniej więcej ludzi przyjdzie po obiedzie - mówią członkowie komisji. Choć rano już część wyborców się pojawiła, co widać po liczbie kart w urnie.

12:00

Przyborów: Sondaż faktycznie jest, ale poza lokalem

Przyborów, gm. wiejska Nowa Sól. Otrzymaliśmy zgłoszenie od Czytelnika o możliwej nieprawidłowości, do której ma dochodzić w komisji obwodowej. Zdaniem mieszkańca głosujący dostają w lokalu wyborczym dwie karty, jedna jest sondażowa. - To podejrzane. Przecież nie można prowadzić sondażu w lokalu – zawiadomił nas Czytelnik. Sprawdziliśmy zgłoszenie na miejscu. Stolik pań z jednego z instytutów badawczych jest w szkole podstawowej, ale nie w miejscu, gdzie odbywa się głosowanie. Przewodniczący komisji wyborczej Radosław Kołpaczek zapewnia, że panie prowadzące sondaż nie stawiały swojej urny w lokalu wyborczym. Wyrywkowo pytają o zgodę i przekazują kartkę do sondażu, ale poza lokalem. - Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami - podkreśla przewodniczący.

11:40

Zielona Góra: „Za czym kolejka ta stoi?”

Głosowanie w lokalu wyborczym przy ul. Staffa w Zielonej Górze przebiega sprawnie, ale kolejka jest. W końcu należy zachować dystans.

Głosowanie w lokalu wyborczym przy ul. Staffa w Zielonej Górze
Głosowanie w lokalu wyborczym przy ul. Staffa w Zielonej Górze Natalia Dyjas-Szatkowska

11:40

Gorzów Wlkp.: Młyn jest od samego rana

W lokalu wyborczym przy ul. Gwiaździstej niewielka kolejka, wszystko przebiega sprawnie. - Młyn jest od samego rana, cały czas ludzie wchodzą, wychodzą. Pewnie będzie tak do samego końca, czyli do godz. 21.00 - powiedział nam jeden z członków komisji.

11:35

Zielona Góra: Cały czas ktoś wchodzi do lokalu i wychodzi.

W Obwodowych Komisjach Wyborczych nr 59 i 60, które mieszczą się w Szkole Podstawowej przy ulicy Kingi spory ruch. Cały czas ktoś wchodzi i wychodzi.

W komisjach w Szkole Podstawowej przy ulicy Kingi spory ruch.
W komisjach w Szkole Podstawowej przy ulicy Kingi spory ruch. Paweł Wańczko

11:30

Międzyrzecz: pani Karolina przyjechała na wybory z Berlina

Pani Karolina specjalnie przyjechała z Berlina, by zagłosować w rodzinnym Międzyrzeczu. Jest na każdych wyborach.

Pani Karolina jest na każdych wyborach.
Pani Karolina jest na każdych wyborach.

Archiwum prywatne

11:15

Zielona Góra: W komisji w PS-1 duży ruch

Komisja wyborcza w Szkole Podstawowej nr 1. Przed wejściem kolejki, ale wszystko sprawnie przebiega. Głosują całe rodziny. - To ważne dla kraju, to ważne dla nas. Nie możemy być obojętni na to, co się dzieje i może zadziać - przyznał pan Ryszard, który wraz z małżonką wybrał się zagłosować. W lokalu wyborczym ruch. Ale widać, po głosujących, że decyzje podjęli już znacznie wcześniej. Zaznaczenie w odpowiednim miejscu x nie zabierało im za dużo czasu.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Zielonej Górze. Przed wejściem do szkoły kolejki, ale wszystko sprawnie przebiega.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Zielonej Górze. Przed wejściem do szkoły kolejki, ale wszystko sprawnie przebiega. Magda Weidner

11:10

Nowa Sól: kibice Falubazu jak się patrzy!

Pan Robert, od wielu lat kibic Falubazu, na wybory przyszedł z synem Bartkiem. W sobotę nie udało im się obejrzeć na żywo meczu, ale szykują się na kolejne. Obaj nowosolanie mieli maseczki z myszką Miki, co wyróżnia ich wśród innych wielu głosujących. Przyznają, że w upale ciężko się oddycha przez maseczkę. Pan Robert przychodzi na wszystkie wybory. Również teraz mimo epidemii. Nie chciałby, aby wybory były korespondencyjne, podobnie jak wszystkie inne osoby przez nas pytane tutaj.

Pan Robert, od wielu lat kibic Falubazu, na wybory przyszedł z synem Bartkiem
Pan Robert, od wielu lat kibic Falubazu, na wybory przyszedł z synem Bartkiem Eliza Gniewek-Juszczak

10:55

Zielona Góra: w komisji w LO nr 1 kolejka

W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 27 w Zielonej Górze, która mieści się w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 przy ulicy Kilińskiego ruch spory. Ludzie czekają w kolejce, aby oddać głos.

10:40

Nowa Sól: w Komisji nr 2 spora kolejka

Tworzy się spora kolejka. Ze względu na zmianę adresu dwóch komisji z remontowanego budynku mieszkańcy dłużej szukają swojej obwodowej komisji. Obchodzą dookoła Szkołę Podstawową nr 8. Niektórzy się denerwują. Ruchem kieruje przewodniczący Jarosław Sieracki. - Jestem dzisiaj stójkowy - śmieje się.
Wszyscy mają maseczki. Niektórzy też rękawiczki.

Nowa Sól: do Komisji nr 2 spora kolejka
Nowa Sól: do Komisji nr 2 spora kolejka Eliza Gniewek-Juszczak

10:30

PKW: jeden przewodniczący komisji był pijany

Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze informacje o przebiegu głosowania. PKW poinformowała, że wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie o godz. 7.00.Do tej pory stwierdzono 93 przypadki uszkodzeń ogłoszeń wyborczych, 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej, 12 przypadków niedozwolonego umieszczenia plakatów wyborczych i 1 przypadek usiłowania udostępniania niewykorzystanych kart innej osobie.PKW poinformowała też, że przewodniczący jednej z komisji wyborczych w Toruniu pojawił się w lokalu wyborczym pod wpływem alkoholu. Komisja wybrała na jego miejsce nowego przewodniczącego, a sprawą pijanego członka komisji wyborczej zajęła się policja. W miejscowości Jedwabno w powiecie szczecińskim 26 czerwca został napadnięty mężczyzna, który rozwieszał plakaty wyborcze. Z uszkodzeniami ciała trafił do szpitala. Łącznie doszło do 8 przestępstw i 159 wykroczeń wyborczych. W pracę przy wyborach zaangażowanych jest 270 policjantów.

9:56

Najstarsza mieszkanka Żagania już głosowała!

W lokalu wyborczym w Żagańskim Pałacu zagłosowała najstarsza mieszkanka Żagania - Genowefa Jałoszyńska. Nestorka urodziła się 11 grudnia 1918 roku w Schwerinie w Niemczech i ma już 102 lata. Do lokalu wyborczego przyszła wraz z córką Leokadią Araszkiewicz. Pani Genowefa zawsze bierze udział we wszystkich wyborach, nie opuściła również prezydenckich

Najstarsza mieszkanka Żagania - Genowefa Jałoszyńska ma już 102 lata
Najstarsza mieszkanka Żagania - Genowefa Jałoszyńska ma już 102 lata Jan Mazur

9:50

Zielona Góra. Pani Irena: Głosować powinni wszyscy

Irena Kaczmarczyk głosowała przed godz. 10.00 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 69 zlokalizowanej w Zespole Edukacyjnym nr 2 przy ul. Staffa w Zielonej Górze. – Obywatelski obowiązek trzeba spełnić jak najbardziej. I jeszcze mam taki apel do reszty, żeby uczyli swoje dzieci, bo od polityki mogą być daleko, ale głosować powinni wszyscy. Nie wybrałam głosowania korespondencyjnego, wolałam zrobić to w ten sposób.
W lokalu w Zespole Edukacyjnym nr 2 kolejek między 9.30 a 10.00 nie było, ale do lokali szło sporo osób. Starsze osoby życzyły sobie udanego głosowania.

Irena Kaczmarczyk głosowała przed godz. 10.00 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 69 zlokalizowanej w Zespole Edukacyjnym nr 2 przy ul. Staffa w Zielonej
Irena Kaczmarczyk głosowała przed godz. 10.00 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 69 zlokalizowanej w Zespole Edukacyjnym nr 2 przy ul. Staffa w Zielonej Górze. Szymon Kozica

9:00

Żagań: W urnie już sporo kart

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 4 w Żaganiu. W urnie już sporo kart!

9.00 Obwodowa Komisja Wyborcza nr 4 w Żaganiu. W urnie już sporo kart!
9.00 Obwodowa Komisja Wyborcza nr 4 w Żaganiu. W urnie już sporo kart! Jakub Kłyszejko

9:00

Międzyrzecz: Wszyscy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa

W komisjach, m.in w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury, ruch od rana. Wszyscy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa.

9:00

Żagań: pan Tomasz idzie na każde wybory

Przed lokalem wyborczym w świetlicy Ośrodka Pomocy Społecznej, przy ul. Włókniarzy w Żaganiu kolejka wyborców ustawiła się już przed 7.00. - Zawsze głosuję, odkąd skończyłem 18 lat i otrzymałem dowód osobisty - powiedział nam Tomasz Hawryluk. - Nie rezygnuję z żadnych wyborów, bo wszystkie są tak samo ważne, czy te prezydenckie, czy samorządowe.

8:28

W hali sportowej przy SP 20 na Górczynie w Gorzowie ruch jak w ulu

To najbardziej nietypowa komisja w mieście. W hali sportowej przy SP 20 na Górczynie są bowiem aż trzy komisje. Ruch tu jak w ulu.

8:10

W Gorzowie kolejka rośnie z każdą minutą

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 52 na gorzowskim Górczynie. Kolejka rośnie z każdą minutą.

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 52 na gorzowskim Górczynie.
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 52 na gorzowskim Górczynie. Tomasz Rusek

7:20

Kolejki przed lokalami na tę chwilę znikają

Przed lokalami Obwodowych Komisji Wyborczych nr 63 i 64 w budynku SP-15 w Zielonej Górze kolejki głosujących na tę chwilę rozładowują się. W komisjach odnotowano po 13-15 głosujących.

7:00

Otwarcie lokali wyborczych

M.in. Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 w Skwierzynie jest w pełnej gotowości. Wyborcy przychodzą tu od samego rana.

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 w Skwierzynie w pełnej gotowości.
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 w Skwierzynie w pełnej gotowości. Czytelnik

6:50

Kolejki przed lokalami wyborczymi

Przed lokalami wyborczymi w Zielonej Górze stoją kolejki (od kilku do ponad 10 osób). – Głosujemy i jedziemy nad jezioro – słyszymy od pary zielonogórzan przed lokalem w Zespole Edukacyjnym nr 10.

Obwodowa Komisja Wyborcza w Zespole Edukacyjnym nr 10 przy ul. Energetyków w Zielonej Górze
Obwodowa Komisja Wyborcza w Zespole Edukacyjnym nr 10 przy ul. Energetyków w Zielonej Górze Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska

6:00

Ktos chce już głosować w Zielonej Górze…

Ok. godz. 6.00 jakiś mężczyzna puka w okno Obwodowej Komisji Wyborczej nr 64 w budynku SP-15 przy ul. Lisiej w Zielonej Górze. Chce zagłosować. Dziwi się, że lokal jeszcze zamknięty. Okazuje się, że źle doczytał: pomylił godzinę rozpoczęcia pracy przez komisję z otwarciem lokali, które otwarto dla głosujących o 7.00.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020

Gdy zostaną ogłoszone oficjalne wyniki wyborów prezydenckich, dowiemy się czy potrzebna będzie ich druga tura. Stanie się tak, jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 procent głosów. W drugiej turze zmierzą się dwaj kandydaci z najlepszym wynikiem z pierwszej tury. Druga tura odbywa się dwa tygodnie po pierwszej - a więc 12 lipca 2020.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020 - exit poll

Pierwsze wyniki wyborów, jakie poznamy, będą wynikami na podstawie sondażu exit poll przeprowadzonego w całej Polsce przez pracownię Ipsos. Sondaż będzie realizowany przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Ankieterzy Ipsos poproszą wychodzących wyborców o wypełnienia krótkiej ankiety, w której odpowiedzą, na kogo głosowały oraz podadzą podstawowe dane, np. wiek. Ze względu na epidemię koronawirusa, sondaż może zostać uzupełniony o częściowe badanie telefoniczne - ankieterzy zadzwonią do wyborców i zadadzą im pytania znajdujące się w ankiecie.

Wyniki wyborów na podstawie sondażu exit poll poznamy w niedzielę około godz. 21.00.

Wyniki wyborów z lokali wyborczych

Pierwsze, cząstkowe wyniki głosowania z lokali wyborczych powinniśmy poznać w niedzielę około godz. 23. Będziemy je na bieżąco publikowali w tym miejscu. W poniedziałek rano powinniśmy już znać wyniki wyborów ze zdecydowanej większości lokali w Polsce. Będą uwzględniały także głosy oddane korespondencyjnie - do godz. 21 w niedzielę koperty z pakietami wyborczymi muszą wrócić do obwodowych komisji wyborczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska