Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe w gminie Nowe Miasteczko. Szykuje się starcie płci. Czy będzie do trzech razy sztuka? Czy trzeci raz wygra kobieta?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. Oficjalnie w Nowym Miasteczku start zapowiadają dwie osoby Danuta Wojtasik i Paweł Kozłowski
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. Oficjalnie w Nowym Miasteczku start zapowiadają dwie osoby Danuta Wojtasik i Paweł Kozłowski Eliza Gniewek-Juszczak
W Nowym Miasteczku kilka dni temu oficjalnie start w wyborach zapowiedział Paweł Kozłowski, o czym już wcześniej plotkowano w gminie. W połowie stycznia start ogłosiła obecna burmistrz Danuta Wojtasik, która przyznała, że zamierza powalczyć z kontrkandydatami o fotel włodarza.

Wybory samorządowe. Kto burmistrzem Nowego Miasteczka?

– Chcę być waszym burmistrzem – mówi na krótkim nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Paweł Kozłowski (1980 rocznik), radny gminy, rzecznik zarządu województwa lubuskiego i po. gabinetu Marszałka Województwa. Przez kilkanaście lat był dziennikarzem Gazety Lubuskiej, a jeszcze przez dodatkowe sześć kierownikiem działu online. Zanim został rzecznikiem zarządu województwa, w urzędzie marszałkowskim kierował wydziałem przedsiębiorczości i strategii marki.

„7 kwietnia idź na wybory. Powiedz: tak gminie Nowe Miasteczko. I uśmiechnij się. Będzie dobrze – zapowiada na nagraniu. Pytany w komentarzach o pomysły na gminę, zapewnia, że są i przedstawi je w najbliższym czasie, na FB i podczas rozmów z mieszkańcami.

Obecna burmistrz Danuta Wojtasik, już 16 stycznia ogłosiła na FB, że zamierza powalczyć z moimi kontrkandydatami o fotel włodarza i wyjaśniła, dlaczego. Przyznała, że startuje, bo zna i kocham tę gminę, mieszka w niej od urodzenia, kocha pracę z ludźmi i dla ludzi, i jest to dla niej prawdziwa przyjemność.

– Udało mi się zbudować idealny zespół, z którym wiele dla tej Gminy zrobiliśmy i z którym jeszcze wiele możemy, bo potrafimy. Chcę powalczyć o kolejne, ważne dla Gminy inwestycje oraz dokończyć rozpoczęte – napisała na Facebooku.

Wybory w Nowym Miasteczku. Czy wystartuje Wiesław Szkondziak?

Burmistrz wspomniała o kontrkandydatach w liczbie mnogiej. Tygodnik Krąg opublikował nieoficjalną wiadomość, że jeszcze jedną osobą startującą może być były burmistrz Wiesław Szkondziak. Jeśli okaże się to prawdą, to Nowym Miasteczku będzie nie tylko starcie płci, ale i wieku.

W. Szkondziak (1956 rocznik) startuje na burmistrza Nowego Miasteczka, co kadencję od 2002 roku. Wówczas przegrał z rządzącym Józefem Giemzą. Udało mu się go pokonać w drugiej turze kolejnych wyborów, w 2006 roku. Wygrał jeszcze jedne wybory w 2010 roku. W roku 2014 i 2018 przegrywał z Danutą Wojtasik (1973 rocznik). O ile, w 2014 Wojtasik wygrała różnicą tylko 17 głosów, to po kadencji zdobyła 57,44 procent, a to było 1398 głosów, niemal dwa razy więcej niż kontrkandydat, który miał wtedy 763 głosy. Nie pomogło poparcie ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego, który na otwarcie 3-kilometrowego odcinka S3 łączącego Dolny Śląsk z województwem lubuskim, zaprosił kandydującego Szkondziaka.

Nowe Miasteczko. Budżet na 2024 rok

Z jakim budżetem przyjdzie rządzić burmistrzowi Nowego Miasteczka? W ostatnich dniach grudnia radni jednogłośnie przyjęli budżet, w którym określono ponad 22 mln zł na inwestycje, to 40 procent. Urząd miejski podał w komunikacie ważniejsze inwestycje to już trwające budowa hali sportowej i modernizacja „stawów”, budowa sieci kanalizacyjnej w Popęszycach i przebudowa ulic Piłsudskiego i Kopernika. Powstanie też budynek wielorodzinny, który gmina buduje, jako spółka.

Zobacz też wideo: Pierwszy sejmik młodzieży powiatu żagańskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska