Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Za rok ma być gotowy nowosolski ring. Powstaje ostatni element. To trzeci etap południowej obwodnicy miasta

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Po przyszłorocznych wakacjach ma być gotowy nowosolski ring. Do zrobienia pozostał trzeci etap południowej obwodnicy Nowej Soli. Ta budowa sprawi, że ruch ciężkich samochodów ominie miasto, a zwłaszcza tereny rekreacyjne przy ul. Południowej.

Inwestycje w Nowej Soli. Będzie nowosolski ring

W Nowej Soli można znów zobaczyć, jak powstaje od podstaw droga. Budowana jest w miejscu, przez które nawet nie prowadziła ścieżka, a były dwa domki jednorodzinne, podwórka i dalej teren zalewowy Odry.

Jak wyglądało to miejsce w ubiegłych latach, można zobaczyć na mapach Google:

Budowa robi wrażenie tym bardziej, że ze względu na teren zalewowy, część drogi będzie na nasypie o wysokości prawie czterech metrów. Przywiezionych zostanie 150 tysięcy kubików piasku. Zbrojony nasyp będzie też pełnić rolę zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

W Nowej Soli można znów zobaczyć, jak powstaje od podstaw droga. Budowana jest w miejscu, przez które nawet nie prowadziła ścieżki, a były dwa domki jednorodzinne, podwórka, a dalej teren zalewowy Odry

Za rok ma być gotowy nowosolski ring. Powstaje ostatni eleme...

Nowosolski ring. Znaczenie dla miasta

To trzeci etap Południowej Obwodnicy Nowej Soli, a jednocześnie ostatni element nowosolskiego ringu.

Jesteśmy na etapie kończenia nowosolskiego ringu. Powstaje ostatni element – trzeci etap Południowej Obwodnicy Nowej Soli – wyjaśnia prezydent Jacek Milewski. – Ring pozwoli objechać Nową Sól z kierunku Wolsztyna do kierunku Zielona Góra bez wjeżdżania do centrum miasta.

Inwestycja odciąży ul. Południową.

To jest ważne z punktu widzenia mieszkańców, ponieważ cały ciężki ruch przejeżdża ul. Południową. Tam mamy tereny rekreacyjne. Są ogródki działkowe i osiedla mieszkaniowe – wymienia prezydent.

Gotowa obwodnica kończy skomunikowanie Południowej Strefy Przemysłowej w kierunku Wolsztyna.

Południowa strefa liczy ponad 130 hektarów, które są w dużej części zainwestowane. Z punktu widzenia inwestorów, którzy mają się tam pojawić, a w dużej mierze mają to być centra logistyczne, dokończenie obwodnicy jest bardzo ważne. Ale nie spowoduje to już rozbudowania strefy w sensie powierzchni. To już jest maksymalny obszar, na którym mogą jeszcze pojawiać się kolejne inwestycje. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch – trzech lat strefa będzie w stu procentach zainwestowana – liczy włodarz Nowej Soli.

Inwestycje w Nowej Soli. Ile to kosztuje?

III etap obwodnicy zostanie wybudowany w wyniku szerokiego montażu finansowego. – Dla mnie to jest modelowy przykład współpracy samorządów różnych szczebli, tego, jak to powinno w tych ciężkich naszych czasach wyglądać – podkreśla prezydent. I wylicza, że inwestor – samorząd wojewódzki finansuje 32,6 % kosztów. Nowa Sól ma swój udział finansowy we wkładzie własnym w wysokości 17,4% wartości inwestycji. A w 50 procentach zadanie jest sfinansowane z tzw. części obwodnicowej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Inwestycja kończy wieloletni proces.

Od wielu, wielu lat budowaliśmy poszczególne elementy- przypomina Jacek Milewski. – Pierwszy i drugi etap prac, wart ok. 50 milionów, został zakończony w 2014 roku. Potem był czas na przygotowanie dokumentacyjne trzeciego etapu i na poszukiwanie źródeł finansowania. Kosztorysowo trzeci etap miał kosztować 46 milionów złotych. Po przetargu wyszło ok. 37 milionów. Udało się trochę ograniczyć te koszty.

Południowa obwodnica. Termin

Umowę na wykonanie ostatniego etapu obwodnicy podpisał Zarząd Dróg Wojewódzkich z firmą BUDIMEX SA z Warszawy 15 listopada 2022 roku. Powstaje 1700-metrowy odcinek drogi oraz dwa skrzyżowania: czterowlotowe oraz rondo, które zostanie przebudowane ze skrzyżowania trzywlotowego. Pasy ruchu będą miały po 3,5 metra szerokości. Powstaną ścieżki rowerowe, zostaną przebudowane skrzyżowania z drogami powiatowymi. Ustalono umowny termin zakończenia prac na 30 września 2024 roku.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska