Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy most portowy w Nowej Soli został podniesiony! To rzadki widok. Zobaczcie zdjęcia!

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Most portowy w Nowej Soli to ikona turystyczna miasta. Most jako stalową konstrukcję podnoszoną wybudowano w 1927 r. Zastąpił on wcześniejszy most drewniany dwuklapowy. Z uwagi na zastosowane rozwiązania techniczne należy do najcenniejszych zabytków techniki i to nie tylko w Polsce.
Most portowy w Nowej Soli to ikona turystyczna miasta. Most jako stalową konstrukcję podnoszoną wybudowano w 1927 r. Zastąpił on wcześniejszy most drewniany dwuklapowy. Z uwagi na zastosowane rozwiązania techniczne należy do najcenniejszych zabytków techniki i to nie tylko w Polsce. Jarosław Wnorowski
Most portowy w Nowej Soli to konstrukcja unikatowa, gdyż takich rozwiązań technicznych na świecie jest zaledwie kilka. Kiedy otrzymałem z nowosolskiego biura informacji turystycznej, że 8 lipca o 8.00 most zostanie podniesiony, wstałem nieco przed szóstą, aby być na czas i uwiecznić ten moment aparatem fotograficznym, po czym podzielić się powstałymi zdjęciami z czytelnikami Gazety Lubuskiej. Dosłownie rzutem na taśmę, wjechałem swoim autem na parking nieopodal Parku Krasnala, skąd kładką portową udałem się na miejsce, aby zobaczyć jak ruchome przęsło mknie ku górze. Było warto, zobaczcie Państwo sami.

Z dawnego Gruenbergu do Neusalz

To kolejna ikona turystyczna miasta. Most jako stalową konstrukcję podnoszoną wybudowano w 1927 r. Zastąpił on wcześniejszy most drewniany dwuklapowy. Z uwagi na zastosowane rozwiązania techniczne należy do najcenniejszych zabytków techniki i to nie tylko w Polsce. Za projekt oryginalnej konstrukcji odpowiada inżynier E. Wiesner z wrocławskiej firmy Eisenbetonbau-Gesellschaft Dittmar Wolfsohn u. Co. Z kolei wykonawcą konstrukcji stalowych była firma Augusta Klonne z Dortmundu. Jest oryginalny i niepowtarzalny. Zastosowano 4 przeciwwagi i unoszone przęsła. Obecny most poddano w latach 1954-55 gruntownemu remontowi, ale zdarzyło się, że w latach 80.-tych XX w., z uwagi na jego zły stan techniczny, zawieszono na nim ruch kołowy. Na szczęście po gruntownym remoncie, który zakończono w 1993 r., most ponownie cieszy oczy nowosolan oraz turystów, choć ruch cięższych pojazdów jest ograniczony.

Jak podaje wikipedia:

Pierwsze informacje na temat mostu portowego w Nowej Soli pojawiły się krótko po lokacji miasta w 1743 roku. W miejscu obecnego mostu znajdował się drewniany most o długości około 90 metrów, prowadzący na dawną wyspę, tzw. Mały Lasek. Dzięki poszerzeniu kanału portowego oraz szybkiemu rozwojowi portu rzecznego most został przebudowany na początku XIX. Długi, wieloprzęsłowy drewniany obiekt miał konstrukcję łukową, a jego środkowa część która znajdowała się najwyżej lustra wody służyła jako trakt wodny dla większych jednostek.

Unikatowa konstrukcja

Ciekawostka: Mosty o podobnych rozwiązaniach konstrukcyjnych znajdują się m.in. Stillwater Bridge w Chicago, Cape Cod Canal Bridge, Marine Parkway Bridge w Nowym Jorku, na rzece Rethe koło Hamburga.

Podniesienia mostu z uwagi na jego zabytkowy charakter odbywają się najwyżej 3-4 razy w roku, głównie w celach konserwacji oraz czyszczenia mechanizmów. Dawniej obsługiwane były one ręcznie, a od lat 50. XX wieku mamy już napęd elektryczny.

- mówi pani Marlena Boruszewska z Visit Nowa Sól.

Konserwacja zabytku

Tuż po podniesieniu kładki mostu, weszli na niego pracownicy techniczni, którzy oczyścili i nasmarowali elementy ruchome, sprawdzili liny, mechanizmy oraz stan nawierzchni. Przypomnijmy, że most (z ograniczeniami tonażu i wysokości pojazdów) stanowi ciąg jezdny od strony Starej Wsi i mostu drogowego na Odrze na drodze wojewódzkiej nr 315 do Wolsztyna. Jeszcze dzisiaj konstrukcja zostanie opuszczona i wróci na swoje miejsce, aby służyć kierowcom i pieszym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska