MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się w 1933 roku

Redakcja
Katarzyna Szkopińska
Leśnicy byli pomysłodawcami i organizatorami cyklicznego Święta Lasu, które w II Rzeczypospolitej obchodzono każdego roku w końcu kwietnia. Pierwsze uroczystości zorganizowano w roku 1933, a w licznych imprezach w całym kraju uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób, które między innymi wspólnie sadziły drzewa. "W spadku po praojcach naszych tkwi w każdym z nas umiłowanie lasu. Atawizm jest na tyle silny, że miłości i przywiązania do lasu nie da się z nas wykorzenić" - mówił wówczas podczas obchodów w Wilnie prezydent Ignacy Mościcki, patron Święta Lasu.

W pierwszych latach powojennych kontynuowano, chociaż z mniejszym rozmachem i raczej spontanicznie obchody Święta Lasu, przemianowane później na Dni Lasu i jeszcze kilka innych zazwyczaj krótkotrwałych kampanii. Ponadto, przeniesiono uroczystości na początek czerwca, kiedy już na sadzenie lasu... trochę za późno.

Polska po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku stanęła wobec trudnego zadania scalenia w jedno państwo ziem i porządków prawnych trzech byłych zaborów. Problem ten dotyczył również lasów polskich, które przez okres niewoli podlegały rabunkowi. Dość przypomnieć, że I Rzeczypospolita była bogata w lasy, które pokrywały 40 proc. kraju, podczas gdy w latach 30. XX wieku pozostało niewiele ponad 21 proc. Ponadto, w Polsce międzywojennej blisko dwie trzecie lasów było w rękach prywatnych właścicieli i pomimo dość rygorystycznego prawa mającego zapobiegać nadmiernym wyrębom ich powierzchnia w dwudziestoleciu skurczyła się o blisko milion hektarów.

W takiej atmosferze, w 1933 roku, Związek Leśników Polskich, w którego szeregach skupili się przede wszystkim leśnicy polskich Lasów Państwowych, wystąpił z inicjatywą zorganizowania na terenie całego kraju stałego Święta Lasu. Uzyskano wsparcie władz państwowych, prasy i radia. Wydawano w wysokich nakładach plakaty i broszury wysławiające lasy, ich wielkie znaczenie dla kraju i dobroczynny wpływ na życie narodu. Patronat honorowy nad obchodami Święta Lasu, później (1935) przemianowanego na Dzień Lasu przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki.

W kampanię informacyjną szeroko włączyły się organizacje i stowarzyszenia o dużym oddziaływaniu społecznym: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Liga Ochrony Przyrody, Związek Właścicieli Lasów, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Stowarzyszeń Łowieckich, Polskie towarzystwo Leśne i wiele innych.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak tegoroczną organizację Krajowej Narady Leśników powierzył RDLP w Zielonej Górze. Uroczystość ta odbędzie się 28 maja br. łącząc Ogólnopolskie Dni Lasu i jubileusz 70-lecia Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Wobec powyższego serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w uroczystości.

Scenariusz krajowej narady leśników z okazji
Ogólnopolskich Dni Lasu
i 70-lecia
Lasów Państwowych w Zielonej Górze
28 maja 2015 r.
Kościół p. w. Najświętszego Zbawiciela

9.00 Uroczysta Msza Święta - Parafia p.w. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze (udział Zespołu Sygnalistów z RDLP w Zielonej Górze)

10.15 - 10.45 Przejazd z kościoła do miejsca narady - sala konferencyjna w Muzeum Etnograficznym w Ochli

Muzeum Etnograficzne w Ochli

10.45 - 11.30 Catering w formie poczęstunku śniadaniowego
11.30 Sadzenie alei 70 robinii akacjowych na jubileusz 70-lecia funkcjonowania Lasów Państwowych w Zielonej Górze na terenie Muzeum Etnograficznego w Ochli
12.00 Część oficjalna Krajowej Narady Leśników z okazji Ogólnopolskich Dni Lasu połączonych z obchodami 70-lecia Lasów Państwowych w Zielonej Górze - namiot konferencyjny w Skansenie - dla ok. 350 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska