MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapadły się groby na nowym cmentarzu w Zielonej Górze. Kiedy powinno się stawiać nagrobek?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zapadło się co najmniej kilka grobów na nowym cmentarzu w Zielonej Górze
Zapadło się co najmniej kilka grobów na nowym cmentarzu w Zielonej Górze Czytelniczka
– Nie tylko grób mojego taty się zapadł, ale też kilka innych. Niektórzy bliscy pochowanych tutaj zmarłych sami zaczęli naprawiać. A przecież, jeśli znowu będzie ulewa, znowu będzie to samo. Proszę o interwencję – zaapelowała Czytelniczka.

Cmentarz w Zielonej Górze. Zapadają się groby po deszczu

Po kilku dniach ulewnych deszczy, jakie przeszły przez Zieloną Górę niemal dwa tygodnie temu, zapadło się, co najmniej kilka grobów na nowym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. W środę, 16 sierpnia o pomoc pracowników administracji zaapelowała nasza Czytelniczka.

– Moja mama interweniowała w administracji w ubiegły czwartek, dziś ja poszłam. Chodzi nie tylko o grób mojego taty, takich zapadniętych grobów po deszczu jest z 5 – 7. Obraz zniszczeń przeraża – opowiada Beata Serafin.

Czytelniczka zwraca uwagę, że głównie przychodzą tutaj osoby starsze, które teraz wynajmują osoby do naprawiania grobów.

– Opłaty robimy, to w obowiązku administracji cmentarza jest naprawa zniszczeń od czynników atmosferycznych. Było już wcześniej powiedziane, że jak będą zdjęte ozdoby, to będą naprawy, ozdoby zdjęliśmy i czekamy od rana w upale. Inne groby zostały już naprawione przez członków rodzin, ale jeśli znowu będzie ulewa, to znowu będzie to samo – uważa zielonogórzanka.

Zapadło się co najmniej kilka grobów na nowym cmentarzu w Zielonej Górze

Zapadły się groby na nowym cmentarzu w Zielonej Górze. Kiedy...

Zielonogórskie Zakłady Usług Miejskich. Które groby będą naprawiane?

Mariusz Knyspel, prezes zarządu Zielonogórskich Zakładów Usług Miejskich zapewnia, że naprawione będą groby tam, gdzie nie ma pomników, a są ramki drewniane.

– Tam, gdzie są pomniki, tam potrzebna jest interwencja kamieniarza – wyjaśnia i tłumaczy zjawisko zapadania się grobów: – Na świeżych grobach wcześnie pojawiły się pomniki, a grunt jest niezagęszczony. Ulewy były. Na pewno dosyć sporo wody spadło i nieporządek się pojawił. Służymy pomocą. Podsypiemy tam, gdzie są ramki drewniane.

Prezes Knyspel informuje, że osoby, które same chciałyby dokonać napraw zapadniętych grobów mogą skorzystać z kruszywa składowanego za kaplicą na nowym cmentarzu.

– Użyczamy drobne narzędzia i taczki. Możemy wypożyczyć je, jeśli ktoś chce sam podjąć się naprawy. Kruszywo i narzędzia są do dyspozycji – zapewnia.

Cmentarz. Kiedy stawiać nagrobek

Okazuje się, że nie ma terminu, w którym bezpieczny jest montaż nagrobka. – Zawsze tłumaczyłem, jeśli uczestniczyłem w wyborze miejsca pochówku, że nie ma terminu na postawienie pomnika, ale czym później tym lepiej. Ramka drewniana trzy sezony zimowe wytrzyma. W tym czasie kilkukrotnie trzeba będzie podsypać grób – mówi Mariusz Knyspel.

Kiedyś mówiło się o montażu nagrobka po roku od pochówku, ale dotyczyło to grobów płytkich. Dzisiaj 85 procent jest grobów głębinowych.

– Jeśli kopiemy 2,2 - 2,4 metra i przychodzą deszcze, woda penetruje w gruncie i groby się zapadają. Ale na starym cmentarzu, tam, gdzie są groby nawet 15-letnie też pomniki się przechylają – wyjaśnia prezes ZZUM.

Ekipa z administracji cmentarza zajęła się grobem ojca naszej czytelniczki.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska