Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarejestruj się jako dawca szpiku kostnego. Możesz uratować komuś życie

Filip Pobihuszka 68 387 52 87 [email protected]
Tak wyglądała styczniowa akcja w Otyniu. Wtedy w trzy godziny zarejestrowały się 43 osoby!
Tak wyglądała styczniowa akcja w Otyniu. Wtedy w trzy godziny zarejestrowały się 43 osoby! arch. S. Hawryliszyn
Siedemnastoletnia Paulina zachęca do zarejestrowania się jako dawca szpiku. Być może już w piątek w Nowej Soli uda się uratować komuś życie.

Pomagania innym nigdy dość. Z takiego założenia wychodzą Sylwia i Paulina Hawryliszyn, matka i córka, które już drugi raz w tym roku zachęcają do zarejestrowania się jako dawca szpiku. Okazja ku temu nadarzy się już w piątek w Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego. Akcja rusza w piątek 20 marca o godzinie 8 i potrwa do 15.30. A inicjatorką całego przedsięwzięcia jest właśnie ucząca się tam Paulina.

- Zawsze interesowałam się transplantacjami, więc to było dla mnie naturalne, żeby zacząć działać w tym kierunku - przyznaje nastolatka. - Tę chęć organizowania przeróżnych akcji mam chyba po mamie - śmieje się. Dziewczyna sama nie może jeszcze zarejestrować się jako potencjalny dawca. - Muszę poczekać, aż skończę osiemnaście lat - wyjaśnia. - Długo jeszcze? - pytam. - Oj, ponad pół roku... do grudnia - przyznaje Paulina. Licealistka chciałaby, żeby jutrzejsza akcja przerodziła się w imprezę cykliczną. - Wszystko zależy tylko od tego, jakie będzie zainteresowanie. Jeśli duże, to jak najbardziej chciałabym to powtórzyć - wyjaśnia.

Chcesz wiedzieć kto zagra na Przystanku Woodstock 2015?**Przystanek Woodstock 2015: zespoły, kto zagra**

Dryg do podobnych przedsięwzięć siedemnastolatka odziedziczyła po matce. Pani Sylwia zaledwie dwa miesiące temu organizowała dzień dawcy szpiku w niedalekim Otyniu, przy okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Akcja trwała zaledwie trzy godziny, a udało nam się zarejestrować 43 osoby! Nie sądziłam, że aż tyle osób będzie zainteresowanych pomocą! Ludzie cały czas przychodzili - mówi. - Jutro tego czasu będzie dużo więcej, miejmy więc nadzieję, że przełoży się to też na liczbę dawców - dodaje.

Akcja w liceum odbędzie się przy wsparciu fundacji DKMS, która jest w tej chwili największą bazą dawców szpiku w Polsce. W lutym tego roku było w niej zarejestrowanych i przebadanych ponad 663 tys. osób, z czego ponad 1,8 tys. oddało już swoje komórki macierzyste lub szpik. W ten sposób dało innym szansę na drugie życie.

Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (ale bez dużej nadwagi). Konieczny jest dokument tożsamości z numerem PESEL. Rejestracja trwa chwilę, przeprowadzany jest wstępny wywiad medyczny, a ochotnik wypełnia formularz osobowy. Najważniejszą częścią jest pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na tej podstawie możliwe będzie przeprowadzenie badań genetycznych. Jeśli kod dawcy będzie zgadzał się z kodem genetycznym chorego, wtedy możliwe jest przeprowadzenie przeszczepu.
W 80 proc. przypadków komórki macierzyste uzyskuje się z krwi. Zabieg trwa cztery godziny. W pozostałych 20 proc. pobiera się szpik z talerza kości biodrowej. Wymaga to spędzenia dwóch dni w szpitalu. Zabieg trwa godzinę i jest prowadzony pod narkozą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska