Budujemy. Dużo. Stawiamy archiwum, bibliotekę, rozbudowuje się szpital, w górę pną się mury bloków. Trochę wbrew kryzysowi. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Czy uda się więc wybudować obiekty w terminie?

Kiedy inne samorządy narzekają na skromne budżety, spłacają zaciągnięte wcześniej zobowiązania i nie inwestują, w Zielonej Górze stawia się kolejne obiekty i planuje następne przedsięwzięcia.

- Dobrze, że zima taka łagodna. Przestoju w robocie nie ma. Patrz pan, jak ładnie idą pracę z archiwum. Już dach postawili - cieszy się Stefan Niezabitowski, który mieszka na os. Przyjaźni. I zaskoczony jest, jak szybko zmienia się otoczenie uniwersytetu przy al. Wojska Polskiego.

Tymczasem, jak się okazuje, nie jest tak dobrze, jak na pierwszy rzut oka wygląda.

- Nie wykonano 45 procent planu na rok 2011 - mówi dyrektor Archiwum Państwowego Tadeusz Dzwonkowski. - Co prawda oddanie do użytku nowej siedziby ma nastąpić we wrześniu 2013 roku, ale to tylko pozornie dużo czasu. Jest określony harmonogram, którego trzeba się trzymać, by zdążyć z terminem.

Dyrektor podkreśla, że mimo wszystko wykonawca, czyli firma San-bud, placu budowy nie opuszcza. Roboty się toczą. - Pracownicy starają się jak mogą - podkreśla. - Jestem umówiony na spotkanie z przedstawicielami firmy. Mają przedstawić dokumenty gwarantujące, że poradzą sobie finansowo i kadrowo z nadgonieniem terminu. I w tym roku wykonają to, z czym zalegają oraz zadania zaplanowane na 2012 roku.

Tuż obok powstaje Biblioteka Uniwersytecka. Z każdym dniem coraz bardziej widać, jak będzie wyglądał budynek.

- Dzięki lekkiej zimie opóźnień nie ma. Cieszymy się, że roboty idą zgodnie z planem - mówi rzecznik UZ Ewa Sapeńko. - Do końca roku biblioteka na pewno przeprowadzi się do nowej siedziby. Placówkę za 26,7 mln zł stawia firma Skanska. Nowy budynek składać się będzie z jednej kondygnacji podziemnej i pięciu naziemnych.

Czytaj też: Zielona Góra. Rusza budowa Biblioteki Uniwersyteckiej

A co z planowaną rozbudową oddziału ratunkowego i lądowiskiem, wchodzącym w skład tworzonego centrum urazowego w wojewódzkim szpitalu? Z powodu rezygnacji wykonawcy trzeba było przeprowadzić dodatkowy przetarg.

- W czwartek otworzyliśmy koperty. Zgłosiło się siedem firm. Po 25 bm. powinniśmy ogłosić elektroniczną aukcję i na przełomie stycznia i lutego rozstrzygniemy przetarg - mówi Ryszard Mielcarek, zastępca dyrektora ds. eksploatacyjno-technicznych. - Zakończenie budowy ma nastąpić 31 lipca. W skład tego zadania wchodzi także lądowisko. Razem z pracownią endoskopową, która już powstała, a do końca kwietnia zostanie wyposażona w sprzęt, utworzy centrum.

Inwestycji w szpitalu więcej, m.in. modernizacja oddziału zakaźnego, rozbudowa onkologii, powstanie centralna rejestracja. W sumie szpital wyda na inwestycje 22,4 mln zł, w tym 10,3 mln zł pieniędzy z własnego budżetu.

Czytaj też: Unia dofinansuje budowę nowoczesnego lądowiska na dachu szpitala

Przy ul. Moniuszki, na terenie po byłej Winiarni, powstaje eleganckie osiedla mieszkaniowe Przez wiele lat nic tu się nie działo. W zeszłym roku firma Ekonbud-Fadom rozpoczęła budowę pierwszego, z pięciu zaplanowanych sześciokondygnacyjnych bloków. Zamieszka tu 130 rodzin. Będzie gotowy pod koniec roku. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji garaże podziemne. Na parterze znajdą się lokale usługowe.

- Łagodna zima pozwala nam na kontynuowanie prac - wyjaśnia prezes Leszek Jarząbek. - Zainteresowanie tą atrakcyjną lokalizacją jest bardzo duże. Już połowa mieszkań znalazła nabywców. Projektujemy już drugi z budynków. Zaczniemy go stawiać w drugiej połowie tego roku.

 

PLANOWANE INWESTYCE W TYM ROKU

* przebudowa ronda PCK (5 mln zł)

* rozbudowa stadionu żużlowego (10 mln zł)

* budowa I etapu Trasy Aglomeracyjnej (10 mln zł)

* rozbudowa systemu gospodarki śmieciami (13,8 mln zł)

* odnowienie Wagmostawu (3,2 mln zł)

* rozbudowa SP-11 (1,5 mln zł)

* budowa gimnazjum na Chynowie (1,6 mln zł)

* budowa dwóch orlików (1,2 mln zł)

* budowa dalszego ciągu ul. Gorzowskiej (1,5 mln zł)

* budowa dróg lokalnych (3 mln zł)

* Polsko-Niemiecki Dom Kreatywności Gospodarczej (2,2 mln zł)

* system monitoringu (1,5 mln zł)