MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Międzyrzecza znowu będą służyć pod unijną flagą

(dab)
W konferencji wziął udział m.in. dowódca 11. LDKPanc. gen. dyw. Mirosław Różański.
W konferencji wziął udział m.in. dowódca 11. LDKPanc. gen. dyw. Mirosław Różański. Joanna Nowakowska
W styczniu 2013 r. żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i Wędrzyna rozpoczną półroczny dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej.

Grupa Bojowa UE to wielonarodowa formacja, która na rozkaz z Brukseli może interweniować w ogarniętych zamieszkami lub dotkniętych kataklizmami krajach Europy, zachodniej Azji i południowej Afryki. Ma liczyć około 1,5 tys. żołnierzy. Podczas dyżuru jej żołnierze muszą być przygotowani do natychmiastowego przerzutu w rejon operacji i samodzielnego działania przez cztery miesiące.

Międzyrzeczanie służyli już pod unijnym sztandarem w minionym roku, teraz szykują się do kolejnego dyżuru. W dowództwie 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu odbyła się konferencja, podczas której omawiano przygotowania. Celem spotkania było zapoznanie uczestników ze stanem zaawansowania prac związanych z przygotowaniem Grupy Bojowej Unii Europejskiej 2013 na szczeblu centralnym oraz ustalenie zasadniczych terminów harmonogramu formowania i przygotowania poszczególnych komponentów.

Podczas odprawy omówiono koncepcję zabezpieczenia logistycznego, medycznego oraz koncepcję systemu dowodzenia i łączności. Po przedstawieniu projektu "Harmonogramu przygotowania sił wydzielonych do GB UE 2013 przedstawiciele jednostek wojskowych Wojsk Lądowych wymienili się uwagami dotyczącymi stanu realizacji zadania związanego z wydzieleniem i przygotowaniem komponentów do GB UE.

Harmonogram przygotowania do dyżuru w ramach GB UE 2013 dzieli się na kilka etapów. Pierwsza faza obejmuje proces planowania i trwa 12 miesięcy. W tym czasie odbywa się kwalifikowanie i generowanie sił, planowanie szkolenia zgrywającego i szkolenie indywidualne. Kolejne 12 miesięcy poświecone jest na przygotowanie, podczas którego zrealizowane zostanie szkolenie zgrywające.

W fazie przygotowania odbędą się także dwa ćwiczenia sprawdzające. Będą to certyfikacja narodowa Wyzwanie'12 oraz certyfikacja międzynarodowa Common Chalange'12. Ostatnie sześć miesięcy to faza utrzymywania gotowości do realizacji zadań.

- Sześciomiesięczny dyżur oznacza pozostawianie w gotowości bojowej oddziałów narodowych tworzących grupę bojową bez konieczności ich koncentracji, ani zmiany miejsca stacjonowania. Do tej pory nie użyto sił i środków GB UE. Nie oznacza to jednak, że nie należy utrzymywać gotowości - powiedział podczas konferencji płk Adam Duda, szef sztabu 11. LDKPanc.

Grupa bojowa UE jest zdolna do przerzutu wojsk w rejon operacji w ciągu 10 dni i może samodzielnie prowadzić działania przez okres 4 miesięcy. GB UE jest jednostką szybkiego reagowania licząca 1500 żołnierzy, wyposażoną we własne środki transportu strategicznego.

Polska, jako państwo ramowe (z ang. framework nation) będzie pełnić dyżur wspólnie z Francją i Niemcami. Obok zasadniczych sił z "Czarnej Dywizji", polskie komponenty wystawią także m.in: 2 Korpus Zmechanizowany, 25 Brygada Kawalerii Pancernej, Brygada Wsparcia Dowodzenia, 56 pułk śmigłowców bojowych, 5 pułk inżynieryjny, 9 pułk rozpoznawczy, 5 pułk inżynieryjny, 5 pułk chemiczny, Centrum Szkolenia Na Potrzeby Sił Pokojowych, Centralna Grupa Działań Psychologicznych, Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia.

Gdzie jeszcze warto wpaść? Najciekawsze i najpiękniejsze miejsca znajdziesz na lubuski.regiopedia.pl - największej internetowej encyklopedii Ziemi Lubuskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska