22. Winobraniowe Spotkania Teatralne 2019. W Zielonej Górze wystąpią: Pakulnis, Lichota, Lubaszenko, Kuszewski, Topa, Wysocki… PROGRAM

hak
Materiały prasowe organizatora - Lubuskiego Teatru/Teatrów gościnnych/GOPHOTO.PL/Cezary Piwowarski
22. Winobraniowe Spotkania Teatralne 2019 zainauguruje zielonogórska premiera spektaklu „Zielony Gil”. W sumie w winobraniowym tygodniu zobaczymy w Lubuskim Teatrze osiem przedstawień.

W programie 22. Winobraniowych Spotkań Teatralnych 2019 w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze:

„Zielony Gil” - Lubuski Teatr, 6 września, 19.00, bilety: 60 zł – premiera.
O czym jest „Zielony Gil”? Barwna komedia opowiada o perypetiach miłosnych doñy Diany (w oryginale hiszpańskim imię to funkcjonuje jako doña Juana, co powinno nam już sporo powiedzieć o tej postaci), która dla zdobycia serca don Martina de Ortegi, przebierze się za... niejakiego don Gila i ułoży misterny plan, którego finał zaskoczy nas wszystkich. Zanim jednak do tego końca dobrniemy, czeka nas wiele zaskakujących zwrotów akcji. Tirso de Molina widział kobietę wielowymiarowo, jako przedsiębiorczą, zindywidualizowaną i niezwykle aktywną postać swoich dramatów. Zbiegło się to z czasami, w których tworzył zakonnik. Rozwiązłość i rozpasanie męskiej części społeczeństwa hiszpańskiego domagało się literackiej reakcji.

22. Winobraniowe Spotkania Teatralne 2019. W Zielonej Górze ...

W spektaklu Lubuskiego Teatru w reżyserii Roberta Kurasia występują:
Doña Diana – Joanna Wąż
Doña Inez – Sandra Babij
Quintana – Marta Frąckowiak
Don Martin – Robert Kuraś
Don Diego – Lech Mackiewicz
Don Pedro – Janusz Młyński
Don Antonio – Wojciech Romańczyk
Osorio – Marek Sitarski
Doña Clara – Alicja Stasiewicz
Caramanchel – Aleksander Stasiewicz
Aguilar/Valdivieso – Joanna Świrska

„Cudotwórca” - Lubuski Teatr, 7 września 2019, 19.00, bilety: 95 zł.
Zapomniana prowincja Irlandii. Frank – uzdrowiciel, Grace – jego żona i Teddy – impresario przemierzają drogi wysłużoną furgonetką, od wioski do wioski, od przedstawienia do przedstawienia. Dotyk Franka, wypowiadane zaklęcia i tajemne moce mają uzdrawiać chorych. Nieraz zdarza się cud i występ kończy się sukcesem. Brian Friel po mistrzowsku konstruuje historię, opierając ją na zwierzeniach trójki bohaterów. Wersje wydarzeń, intensywne i osobiste jak przeżycia i pamięć, powoli się zazębiają. „Cudotwórca” hipnotyzuje słowem. To opowieść o miłości, przyjaźni, wędrówce, o silnych więzach, które splatają nas ze sobą, czasem zbyt mocno i dla naszej zguby. Kim tak naprawdę jest tytułowy cudotwórca? Czarującym hochsztaplerem? Wytrawnym showmanem? Średnio uzdolnionym uzdrowicielem? Sprawdźcie sami i spędźcie ten czas z Adamem Ferencym, Anną Gajewską i Henrykiem Niebudkiem.

„Triathlon Story, czyli chłopaki z żelaza” – Lubuski Teatr, 8 września, 16.00 i 19.00, bilety: 120 zł
„Triathlon Story, czyli chłopaki z żelaza”: wieczorem, w hotelowym pokoju przypadkowo spotykają się czterej uczestnicy zawodów triathlonowych. Każdy z nich zjawia się tam z innego powodu i każdy z nich czegoś innego oczekuje od startu. Łączy ich triathlon a co ich dzieli? Wszystko! Mają zupełnie odmienne poglądy na życie i różne życiowe doświadczenia, temperamenty i sprzeczne charaktery. Nawet poczucie humoru każdy z nich ma inne. Wydawać by się mogło, że nigdy się ze sobą nie dogadają, jednak wymykające się spod kontroli absurdalne zdarzenia powodują, że pomiędzy bohaterami zawiązuje się prawdziwe męskie porozumienie, a może nawet… męska przyjaźń. „Triathlon story” rozbraja szczerością, uwodzi potężną dawką dobrego humoru i nie zwalnia tempa ani na chwilę. Do tego pierwszorzędna obsada: Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Waldemar Błaszczyk, Piotr Nowak. Reżyseria: Piotr Nowak.

Bilety można zamawiać tutaj:
http://bilety.teatr.zgora.pl/step2/4836
http://teatr.zgora.pl/project/zielony-gil/

lub pod numerem telefonu:
68 452 72 72 (wew. 35 / 51 / 63)
tel. kom. 784 001 870

„Geriatrix show” – Lubuski Teatr, 10 września, 19.00, bilety: 70 zł
„Geriatrix show” to znakomita komedia w nieco anglosaskim stylu, oparta na wartkich dialogach, zaskakuje zwrotami akcji oraz nieoczekiwanym finałem. Nie zabraknie również mocnego akcentu muzycznego. Dwoje bardzo dojrzałych (żeby nie powiedzieć starych) aktorów musi się zmierzyć z niezwykłym wyzwaniem, jakim jest zrobienie nagłego zastępstwa w przygotowywanej premierze teatralnej. Oboje nie darzą się sympatią, toteż nie brakuje uszczypliwości i drobnych złośliwości, co jednak ostatecznie nie przeszkadza im dotrwać do premiery. Całość zwieńczona jest lirycznym finałem, a w swojej wymowie staje się wielką afirmacją dojrzałego wieku i radości życia. Spektakl jest frekwencyjnym hitem Teatru Naszego z Michałowic. Po raz pierwszy będzie zagrany w Zielonej Górze. Nie może Was zabraknąć! OBSADA: Jadwiga Kuta, Tadeusz Kuta, Jacek Szreniawa.
Reżyseria zespołowa Teatru Naszego.

„Kochanie, wróciłem” – Lubuski Teatr, 11 września, 19.00, bilety: 17.00 i 19.00, bilety: 120 zł
„Kochanie, wróciłem” - Severine jest właścicielką dobrze prosperującego paryskiego wydawnictwa. Zawodowe sukcesy nie idą jednak w parze z osobistymi. Kobieta ma co prawda atrakcyjnego adoratora, wraca do jej życia były mąż – skruszony i pełen dobrej woli do pojednania za prawie każdą cenę. Ma również syna, dorosłego już i niezwykle wyluzowanego. Co z tego wyniknie? Cóż, kiedy syn nie zna swojego ojca, ojciec nie wie, że ma syna, adorator nie wie nic o byłym mężu, a były mąż nie akceptuje adoratora… zaczyna się niezła komedia omyłek, potknięć i personalnych gierek. Trochę skomplikowane? Wobec tego dodajmy jeszcze tylko, że adoratorowi spodoba się również żona byłego męża, która pojawi się nieoczekiwanie w wydawnictwie Severine, a Jean-Pierre czyli były mąż obu pań okaże się niezłym graczem… „Kochanie Wróciłem” to znakomita komedia z uczuciami w tle. Tymi, dla których i dzięki którym żyjemy.
Reżyseria: Tomasz Dutkiewicz
OBSADA:
Maria Pakulnis
Marta Wierzbicka
Katarzyna Ankudowicz / Katarzyna Zielińska
Jan Jankowski
Marcin Troński
Bartosz Obuchowicz
Grzegorz Pawlak
Wojciech Wysocki

„Gąska” – Lubuski Teatr, 12 września, 19.00, bilety: 120 zł
„Gąska” - przezabawna farsa na jedno łóżko, gąskę i dwóch mężczyzn. Jednocześnie, sztuka pełna jest odniesień do historii rosyjskiego teatru i przełamuje wiele schematów narosłych wokół konwencji farsy. Aktorka, Ałła, wpada pewnego pięknego poranka do hotelowego pokoju swojej rywalki, młodziutkiej Gąski, która, jak się właśnie okazało, skutecznie zawróciła w głowie jej mężowi. Ku zdumieniu Ałły w łóżku Gąski kryje się kolejna niespodzianka, jest nią dyrektor artystyczny teatru, Fiodor.
Farsa rodem z XIX-wiecznego teatru, choć ubrana we współczesny, rosyjski kostium, zyskuje nawias, stając się pastiszem, igraniem z konwencją, teatralną zabawą.
W tej scenicznej perełce czuje się rękę i temperament mistrza. Nikołaj Kolada jest, obok Antona Czechowa, najczęściej inscenizowanym autorem rosyjskim na świecie. Potrafi bowiem w mistrzowski sposób budować na scenie bardzo rosyjski, słodko-gorzki nastrój. Śmiesząc, jednocześnie zadaje ważne pytania: kogo ujrzymy kiedy opadną maski przybierane przez nas wszystkich na co dzień? Jacy jesteśmy w tej krótkiej chwili, w której zostajemy wyrwani z nieustającej gry pozorów?

OBSADA:
Ałła: Dominika Ostałowska / Magdalena Wójcik*
Diana: Viola Arlak / Magdalena Smalara
Nonna: Anna Smołowik / Natasza Leśniak *
Fiodor: Tadeusz Chudecki, Artur Pontek*
Wasilij: Dariusz Kordek / Leszek Zduń* / Dariusz Taraszkiewicz*
(*wymiennie)

„Moralność pani Dulskiej” – Lubuski Teatr, 13 września, 19.00, bilety: 70 zł
„Moralność pani Dulskiej” gorzowskiego Teatru Osterwy: Co leży u podstaw stałej, ogromnej popularności „Moralności pani Dulskiej”? Mogłoby się wydawać, iż tekst napisany prawie sto dziesięć lat temu stracił swą aktualność. Nic bardziej mylnego. Dramat Zapolskiej to fantastyczny, inspirujący wciąż tekst z rewelacyjnie napisanymi rolami, a jednocześnie utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru. Historia Dulskiej to także swoiste zwierciadło, w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami, które trafnie wypunktowała autorka. Jest to niewątpliwie jedna z najlepszych polskich komedii. I nie jest to frazes. Czy dziś wśród nas nie ma Dulskich? Śmiało „tragifarsę kołtuńską” z początku ubiegłego wieku można nazwać sztuka współczesną. Czyż we współczesnym świecie nie znajdziemy wyznawców teorii Dulskiej: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”. Zapolska demaskowała obłudę moralną, chciwość, rozkład życia rodzinnego. Dziś możemy mówić o patologiach społecznych, o psychicznej przemocy w rodzinie i hipokryzji. Mijają lata, a zakłamana moralność pozostaje niezmienna, pełna pogardy dla słabszych i uboższych.

OBSADA:
Marzena Wieczorek
Cezary Żołyński
Jan Mierzyński
Kamila Pietrzak–Polakiewicz
Joanna Ginda
Joanna Rossa
Marta Karmowska
Anna Łaniewska
Karolina Miłkowska–Prorok
Bartosz Bandura
Krzysztof Tuchalski
Teresa Lisowska

„Wykrywacz kłamstw” – Lubuski Teatr, 14 września 2019, 17.00 i 20.00, bilety: 120 zł
„Wykrywacz kłamstw” to dynamiczna komedia małżeńska, w której okazuje się, że zarówno kłamstwo, jak i chęć odkrycia prawdy mogą być upojnym narkotykiem zmieniającym się w truciznę. W mieszkaniu rosyjskiego małżeństwa zjawia się hipnotyzer. Rozhisteryzowana żona chce, aby odnalazł pieniądze schowane przez jej męża, który lubi zaglądać do kieliszka. W transie wychodzą na jaw kompromitujące szczegóły, a małżeński konflikt wisi na włosku. Jak zakończy się ten seans szczerości? Czy dogłębna wiedza o naszych najbliższych jest dla nas dobra? Anna Gornostaj, Olaf Lubaszenko i Kacper Kuszewski w przebojowej komedii Teatru Capitol z Warszawy.

Jedna z ostatnich premier Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie