Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azbest i elektrośmieci - jak się ich pozbyć? Nie wyrzucaj gdzie popadnie!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Segregacja odpadów wciąż  jest problemem dla wielu osób.
Segregacja odpadów wciąż jest problemem dla wielu osób. pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Co zrobić z wyrobami zawierającymi azbest i z elektrośmieciami? Nie wyrzucajcie ich gdzie popadnie i nie zaśmiecajcie środowiska. Można się ich pozbyć w prosty sposób.

Segregacja odpadów wciąż jest problemem dla wielu osób. O ile nauczyliśmy się już, jak segregować podstawowe odpady, takie jak plastiki, papier, szkło i bio, o tyle nadal nie do końca wiemy, jak pozbyć się np. elektrośmieci. Dowodem na to są zalegające w lasach i przy wiatach śmietnikowych w miastach różnego rodzaju lodówki, stare komputery, telewizory, gadżety elektroniczne, zużyte świetlówki i ledy ...

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wyroby zawierające azbest. Stąd też np. pozostałości po remontach, takie jak sznury, płótna, płyty, uszczelki kinkieryt, czy płaszcze azbestowo-gipsowe lądują najczęściej w pojemnikach na odpady zmieszane.To jednak duży błąd.

Jeśli chodzi o elektroodpady - chcąc się ich pozbyć w sposób odpowiedzialny i bezpieczny, mamy kilka możliwości. Zapewne każdy z nas niejednokrotnie spotkał się z niewielkimi kontenerami (np. w markecie czy galerii handlowej), do których możemy wrzucić drobny sprzęt, np. zużyte telefony komórkowe, żarówki czy baterie. Coraz częściej możemy również natknąć się na podobne usługi w sklepach z RTV i AGD – kupując nowe akcesoria, stare możemy pozostawić w punkcie sprzedaży. Akcje bywają opatrzone dodatkowym rabatem do naszych zakupów. Sami również możemy zawieźć starą zmywarkę czy monitor do miejskiego zakładu, który zajmuje się segregacją śmieci, recyklingiem czy bezpiecznym przetwarzaniem e-odpadów. Wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe (powyżej 400 metrów kwadratowych) mają obowiązek przyjęcia od nas akcesoriów, których rozmiary nie przekraczają 25 centymetrów. Nie musimy zatem martwić się przechowywaniem zepsutych pilotów, myszek komputerowych czy żelazek, ponieważ może oddać je w hipermarkecie, bez konieczności zakupu nowego urządzenia.

Natomiast jeśli chodzi o azbest, sytuacja wygląda nieco inaczej. Obecnie jest on zaliczany do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Ze względu na to, że odpady zawierające azbest, wykazują działanie chorobotwórcze, powinny być utylizowane w odpowiednio do tego celu przystosowanych miejscach (składowiskach). Do usunięcia azbestu należy zatrudnić wykwalifikowaną firmę, co wiąże się z kosztami. Jednak jest dofinansowanie z budżetu państwa na ten cel. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program priorytetowy pn. „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.

Materiał ukazał się w Gazecie Lubuskiej w dniu 07.07.2022 r.

Azbest i elektrośmieci - jak się ich pozbyć? Nie wyrzucaj gdzie popadnie!

Przypominamy, jak segregować odpady:

Azbest i elektrośmieci - jak się ich pozbyć? Nie wyrzucaj gdzie popadnie!
od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska