Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bułgarsko - polsko - ukraiński mocny początek Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Oblicza Tradycji". Kolejne występy aż do końca tygodnia

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Koniec wieczoru należał do Bułgarów. Porwali oni publiczność rytmami i tańcami rodem ze scen z serialu "Jak rozpętałem II wojnę światową". Cóż to był za temperament i werwa!
Koniec wieczoru należał do Bułgarów. Porwali oni publiczność rytmami i tańcami rodem ze scen z serialu "Jak rozpętałem II wojnę światową". Cóż to był za temperament i werwa! Jarosław Wnorowski
Zespoły polskie, ukraiński i bułgarski zaprezentowały swój folklor podczas wieczoru otwarcia tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Oblicza Tradycji". Publiczność szczególnie gromkimi brawami nagrodziła Zespół "Sonina" spod Łańcuta (Podkarpackie) oraz z Zarya z Bułgarii.

Piękna historia festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze to wydarzenie cykliczne obywające się nieprzerwanie od 1964 roku. Jest jedną z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Polsce. Festiwal przybliża mieszkańcom Zielonej Góry i południowej części województwa lubuskiego folklor całego globu. Zespoły prezentują dziedzictwo swoich rodzinnych stron. Na pierwszym festiwalu w 1964 roku wystąpiły zespoły z Czechosłowacji, Jugosławii , Niemiec i Polski. Natomiast już na IV festiwalu w 1970 roku wystąpiły zespoły m.in.: z Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Węgier. W tym roku gościmy zespoły z Meksyku, Ukrainy, Bułgarii, Niemiec oraz Polski.

Ocenia Rada Artystyczna

Festiwal, z racji tego, że ma formułę konkursową, posiada także własną radę artystyczną, które jest jednocześnie jury festiwalu. W jej skład wchodzą:

  • dr hab. TOMASZ NOWAK – etnomuzykolog, choreolog; Doktor habilitowany nauk o sztuce, absolwent studiów magisterskich w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (UW), studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym UW, Podyplomowych Studiów Teorii Tańca Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina oraz Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania UW.
  • dr MAGDALENA KWIECIŃSKA – etnolog, członek Komisji Etnograficznej Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracuje w Dziale Etnograficznym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Kustosz Muzeum Tatrzańskiego.
  • dr hab. DOROTA ANGUTEK – etnolog i kulturoznawca. Specjalizuje się w zakresie antropologii historycznej, antropologii zmysłów, antropologii krajobrazu kulturowego. Doktor habilitowany w zakresie kulturoznawstwa. Absolwentka studiów magisterskich w zakresie etnografii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2016 roku członek rady programowej czasopisma Polish Journal of Landscape Studies.

Folklor żywiecki na start

Jako pierwsi swoje talenty zaprezentowali młodzi z Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mały Haśnik” z Ziemi Żywieckiej. Powstał on w 1998 roku. Obecnie w jego skład wchodzi 30 dzieci, są to uczniowie szkoły podstawowej z Żabnicy. Wspólna pasja, zamiłowanie do folkloru, tańca, śpiewu i promowania tradycji swojej ziemi połączyła członków, tworząc zespołową rodzinę. Zespołowi towarzyszy kapela ludowa grająca na heligonce skrzypcach oraz kontrabasie ,która w swoim repertuarze posiada piękne żabnickie melodie: polki, obyrtki, baciarki. Członkowie zespołu biorą czynny udział w promowaniu kultury górali żywieckich, w okresie Świąt Bożego Narodzenia kultywują zwyczaj kolędowania. Kierownikiem, dyrektorem zespołu od lat jest Pani Grażyna Feil, dla której priorytetem jest dbałość o autentyczność strojów, tańców, śpiewu oraz muzyki prezentowanej przez zespół na scenach w Polsce i za granicą. Dyrektorem muzycznym jest p. Katarzyna Jopek. Choreografowie: Grażyna Feil, Julia Pawlik. Pojawili się także muzycy: kapela, soliści grający na heligonce (rodzaj akordeonu) i na fujarkach, a także śpiewacy (biały śpiew).

Ukraina trochę w rytmie disco

Jako drugi zespół wieczoru zaprezentował się Taneczny Dziecięcy Zespół „Perła” z Ukrainy. Powstał on we wrześniu 2008 roku przy parafii i szkole sobotnio-niedzielnej w mieście Dolina, w obwodzie iwanofrankiwskim ( Stanisławów) na Ukrainie. Obecnie w skład zespołu wchodzi prawie 40 osób. W zespole tańczą i śpiewają dzieci w wieku od 9 do 18 lat. W okresie swojej działalności zespół występował ponad 250 razy. Najwięcej koncertów dał na Ukrainie. W Polsce koncertuje już od 10 lat i w tym czasie wystąpił przed różną publicznością ponad 100 razy. Ponadto w 2014 roku zespół wyjeżdżał na koncerty do Włoch. Zespół w swoim repertuarze posiada piosenki i tańce religijne, piosenki i tańce patriotyczne, ludowe i współczesne. Są to tańce przede wszystkim polskie oraz ukraińskie, a także węgierskie, włoskie i cygańskie. Cechą charakterystyczną wszystkich członków zespołu jest ich głęboka religijność, dobre wychowanie, szacunek do tradycji, patriotyzm i chęć doskonalenia się w tańcu i śpiewie. Instruktorem tańca jest Pani Halina Regecka. Dyrektorem i opiekunem zespołu jest ks. Krzysztof Panasowiec. Zespół zaprezentował kilka tańców z podkładem nieco w rytmie disco, choć w pięknych ukraińskich strojach. Na koniec był także biały śpiew.

Łańcut rządzi

Zespół Ludowy „Sonina” zaprezentował bardzo barwną scenkę weselną z ogromną ilością rekwizytów. Powstał 6 grudnia 1996 roku przy Ośrodku Kultury w Soninie. Założycielem Zespołu jest p. Roman Skomra. Od dwóch lat zespół prowadzi Barbara Czechowicz - kierownik Ośrodka Kultury w Soninie. Bardzo bogaty w tradycje regionu Podkarpacia repertuar, autentyczność aktorów, a także barwność obrzędów zapewniła wiele nagród. Mimo długiej działalności zespół wciąż rozwija się, zwiększając zasięgi promocji regionu Podkarpacia w całej Polsce. Dyrektorem zespołu jest Barbara Czechowicz. Dyrektorem muzyczny jest Zdzisław Głuszek. Pięknie zagrała kapela i zaśpiewała solistka.

Bałkańska taneczna "przypalanka" na finał

Koniec wieczoru należał do Bułgarów. Porwali oni publiczność rytmami i tańcami rodem ze scen z serialu "Jak rozpętałem II wojnę światową". Cóż to był za temperament i werwa! Reprezentacyjny Zespół Tańca Ludowego "Zarya" został założony w 1963 roku przez Tsolo Tsolova, który został jego pierwszym dyrektorem artystycznym i choreografem, a następnie wielu najlepszych muzycznych i artystycznych profesjonalistów znanych w Bułgarii, takich jak profesor Kiril Djenev, Todor Karapchanski, Lina Lalova, Konstantin Varimezov, Nadejda Hvoyneva, Radi Radev pod jego kierownictwem zespół zdobył złote medale na IV, V i VI Festiwalu Republiki W 2005 roku zespół otrzymał tytuł Zespołu Reprezentacyjnego przy Krajowej Sekcji CIOFF – Bułgaria. Dzięki ogromnej ilości czasu i ciężkiej pracy tancerzy w różnym wieku i w różnym zawodzie zespół ten przez lata do dziś zachował tytuł. Zespół ma własną orkiestrę, śpiewaków i tancerzy. Od 2017 roku do chwili obecnej zespołem kieruje Ivaylo Dimitrov. Pod jego kierownictwem zespół wzbogaca swój repertuar o 16 nowych tańców ludowych i jeden spektakl autorski, w choreografii i reżyserii Ivaylo Dimitrov.

Jeszcze wiele atrakcji przed nami

Kolejne koncerty konkursowe jeszcze w czwartek i piątek. W sobotę odbędzie się Gala Tradycji z wręczeniem nagród, a w niedzielę zespoły będą obecne w Ochli (Skansen) podczas festynu "Dobre smaczne bo lubuskie". Będziemy tam obecni z aparatem.

ZOBACZ NAGRANIE Z PIERWSZEGO DNIA (kanał YT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska