Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Forum Samorządowe w pałacu w Wiejcach. O czym rozmawiano? [ZDJĘCIA]

Henryka Bednarska
Dużo interesujących tematów, prelegenci z ogromną wiedzą i superatmosfera - tak w skrócie można podsumować I Forum Samorządowe w Wiejcach
Dużo interesujących tematów, prelegenci z ogromną wiedzą i superatmosfera - tak w skrócie można podsumować I Forum Samorządowe w Wiejcach Łukasz Mrozkowiak
Dla samorządowców było to spotkanie idealne. Podczas Forum Samorządowego mogli oni wysłuchać mnóstwa informacji dotyczących ochrony środowiska, promocji czy sposobów pozyskiwania pieniędzy. I poznać plany samorządu województwa w nowej perspektywie unijnej.

Kolejna inicjatywa „Gazety Lubuskiej” i znów strzał w dziesiątkę. Tym razem zorganizowaliśmy I Forum Samorządowe. Spotkaliśmy się w pałacu w Wiejcach. Jak było?

Dużo interesujących tematów, prelegenci z ogromną wiedzą i superatmosfera. Niektórzy samorządowcy przyznali podczas obiadu, że z takich spotkań uciekają przed czasem, a tu zostali. I nie żałują.

Prelekcje zaczęły się od planów samorządu województwa w kontekście kończącej się perspektywy finansowej Unii 2014-2020 i przygotowaniach do nowej, na lata 2021-2027. – Żeby napisać dobrze strategię województwa, trzeba znać jego stan. Co się zmieniło? Dwukrotnie wzrosła płaca pracowników, mamy więcej firm, spadło bezrobocie, zmodernizowano 500 km dróg, położono 1500 km światłowodu, pozyskaliśmy 12 mld zł środków zewnętrznych – takie m.in. dane podała Sylwia Pędzińska, dyrektor departamentu zarządzania regionalnym programem operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze. Było też o deficytach, np. o słabości uczelni i szkół zawodowych oraz o starzejącym się społeczeństwie i działaniach podejmowanych w tym względzie.

W latach obowiązywania nowej perspektywy finansowej samorząd województwa stawia sobie pięć celów. Pierwszy – Region bardziej inteligentny. Tu mówi się m.in. o rozwoju parków technologicznych, wsparciu nowych technologii w firmach, start-upów i inkubatorów przedsiębiorstw, budowie parku technologii kosmicznych czy powołaniu rzecznika patentowego. – Na ten cel pójdzie 35 proc. budżetu unijnego – poinformowała S. Pędzińska.

Drugi cel nazwano: Region bardziej przyjazny środowisku (np. wymiana kopciuchów, zapobieganie negatywnym skutkom powodzi, termo-modernizacje).

W trzecim – Region silny społecznie, nacisk postawiony będzie m.in. na zdrowy styl życia, walkę z nowotworami i cukrzycą, wsparcie rehabilitacji, rozbudowę Centrum Zdrowia Matki i dziecka w Zielonej Górze, budowę ośrodka radioterapii w Gorzowie czy tworzenie oddziałów geriatrycznych. Będą stypendia dla lekarzy, wsparcie dostaną teatry i inicjatywy związane z wychowaniem przez sport. – W latach 2016-2018 powstało 39 siłowni pod chmurką, które sfinansowano z budżetu województwa – mówiła dyr. Pędzińska, wskazując, że pieniądze na działania w regionie są nie tylko z Unii.

A kolejny cel to: Region, który łączy. Czyli będą np. budowane drogi, mosty (choćby w Milsku, Kostrzynie, Pomorsku), ma rozwijać się port lotniczy, będzie więcej ścieżek rowerowych. Region bliżej obywateli zaś mówi np. o programach dla młodych i seniorów oraz budżecie dla inicjatyw młodzieżowych.

Temat gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi w kontekście zmian klimatycznych przedstawił dr hab. Krzysztof Witkowski, prezes zarządu zielonogórskich wodociągów. – Wody opadowe trzeba traktować jako cenny zasób. Deszcz to zysk, a w gromadzeniu wody Polska znajduje się w Unii na końcu – powiedział. Wody opadowe można zagospodarować np. do podlewania zieleni. W Poznaniu jest budynek, w którym wodę z dachu wykorzystuje się do spłukiwania toalet. Działania podejmuje i Zielona Góra, które chce m.in. uruchomić program „Łap deszcz”.

Wiele informacji o smogu i efekcie cieplarnianym przekazał dr hab. Ryszard Stefański z EWE. Omówił i ich przyczyny, i sposoby na ich ograniczenie – np. przez wyeliminowanie paliw stałych (w Czechach węglem nie wolno palić od 20 lat), przyłączanie domów do sieci ciepłowniczej, ograniczenie transportu i zwiększenie zieleni.

A propos… Sposoby na wprowadzenie zieleni do zabetonowanych miast przedstawili Marcin Brożek i Piotr Skubiszewski z firmy Terra. Można to uczynić dzięki np. stawianiu donic z drzewami, wież kwiatowych, budowaniu zielonych przystanków, parków kieszonkowych (kilka drzew w donicach, fontanna, która zagłuszy ruch samochodów), montowaniu skrzyń z kwiatami w różnych miejscach. To sposoby na miasta piękne cały rok.

Nad lubuskimi miastami i wioskami może być mniej smogu. A to za sprawą pilotażowego programu Betkomu „Czyste powietrze dla Lubuskiego”. Zielonogórska firma przygotowała dla mieszkańców województwa specjalną ofertę, o czym poinformowała Beata Kopaczyńska.

Dorota Bajus z Agencji Rozwoju Regionalnego mówiła o pieniądzach na rozwój działalności. - Są to pożyczki inwestycyjne i inwestycyjno-obrotowe dla małych, mikro i średnich przedsiębiorstw. Maksymalny limit pożyczki to 500 tys. zł. Mali i mikroprzesiębiorcy, którzy działają na rynku maksymalnie dwa lata, mogą je mieć na 0,935 proc. w skali roku - powiedziała. Więcej informacji na stronach agencji. I skoro o korzyściach… Ciekawą propozycję ma dla zawodowców Świtoń–Paczkowski Auto Group z Zielonej Góry prowadzący salon volkswagena. Kim są zawodowcy? Opłaca się sprawdzić.

– Razem z partnerami z Niemiec chcemy zaproponować modele edukacji przyszłości, od przedszkola, szkoły, przez uczenie się przez całe życie, aż do kształcenia seniorów – mówił koordynator projektu Dialog Piotr Boboryk, ze Stowarzyszenia Gmin Polskich Euoregionu Pro Europa Viadrina. - Zależy nam na tym np. przykład, żeby przedszkole mogło współpracować z muzeum czy ze szkołą.

Polecamy wideo: Mamy nowy szynobus, w grudniu będzie drugi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska