Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze jeden dzień w peerelu

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74 [email protected]
W Drzeńsku Wielkim polubili przenoszenie się w czasie. Do PRL-u. Za tydzień we wsi pojawią się syrenki, franie, syfony, agaty i kasprzaki. A wszystko to za sprawą wystawy sprzętu PRL-u.

- A ty mamusiu, jaki program najczęściej oglądałaś, jak byłaś mała, MiniMini czy Cartoon Network? - pyta Piotrek.
- Wtedy nie było takich programów, była tylko jedynka i dwójka. I koniec - odpowiada mama.

- Jak to dwa? Żartujesz sobie, tak? - oczy Piotrka robią się wielkie ze zdziwienia. Dla niego jak i wielu młodych ludzi nic nie mówią słowa: wyrób czekoladopodobony, syfon, trampki na talony itp. I choćby po to, by uzupełnić braki w wiedzy dzieci i nastolatków warto zorganizować wystawę sprzętu PRL.

Powspominajmy dawne dzieje

- Co to jest ZK-140? - pyta radny gminny Edward Szafrański.
- Motor? - rzuca ktoś nieśmiało. Eeem przecież to był magnetofon szpulowy. A pamiętacie hity Miry Kubasińskiej, Czerwonych Gitar, Steni Kozłowskiej, Anny Jantar czy Czesława Niemena? Posłuchajmy razem.

Łukasz Izdebski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Gubin (sam młody, pisał pracę magisterską o artykułach gazetowych o Stalinie), mówi, że każdy z nas ma jakieś pamiątki z PRL-u. Warto je przypomnieć.
- Elegant lat 60? To radio, szwedka i beretka - przypomina sobie E. Szafrański. - Każdy chciał mieć radio z antenką. To był szpan! Zakładało się białą podkoszulkę na ramiączkach. I na to szwedkę.

Młoda pani sołtys, Magda Galacka, nie pamięta już PRL, ale razem z dziećmi chętnie słucha opowieści sprzed lat i ogląda przedmioty, które dziś trochę dziwnie wyglądają. Np. franię, która przez lata stała w Drzeńsku z ceną 5.900. I nie była ani razu używana.

Powtórka z rozrywki

W Drzeńsku stoi także polonez. Jak nówka, choć z 1983.
- Jest zarejestrowany, cały czas nim jeżdżę, ale też dbam o niego. Bo to ulubione auto. Z duszą. No i polskie - przyznaje Bronisław Rogiński. Ma też 53-letni aparat Druh. Na dodatek w środku z kliszą 6x6. - Rodzice mi mówili: zbieraj złom, zarób trochę pieniędzy i kup sobie wymarzony aparat. Tak też zrobiłem.

- Różnie ten czas ludzie wspominają, ale my tu nie chcemy polityki. Chcemy dobrze się bawić i powspominać, a młodszym pokazać, czym się dawniej jeździło, w czym prało i czego się słuchało - mówi radny gminny Edward Szafrański.

Imprezę organizuje Rada Sołecka z Drzeńska Wielkiego, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gubin, wójt gminy. Swoje stoisko z eksponatami będzie też miała Izba Muzealna z Gubina, a to za sprawą Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.

Walka o socjalizm

- Nowością będzie wystawa plakatów z czasów PRL-u - dodaje Grzegorz Szafrański i pokazuje kolejne afisze, na których przeczytać można hasła: 35 lat walki o pokój i socjalizm.
Ekspozycjom towarzyszyć będzie konkurs ,,Czy pamiętasz tę melodię" . Oczywiście będą to piosenki z PRL-u.

- Przygotowaliśmy też konkurs ,,Połącz się ze swoją babcią". Trzeba będzie telefony uzbroić i przekazać przez nie pewną informację - zauważa E. Szafrański. - A nagrodą będzie… telefon komórkowy.

Najważniejszym jednak elementem imprezy będzie wystawa sprzętu z czasów PRL-u. Każdy kto może przekazać w depozyt jakieś eksponaty, proszony jest o kontakt z sołtyską z Drzeńska Wielkiego Małgorzatą Galicką (tel. 0 68 359 12 15) lub Edwardem Szafrańskim (0 68 359 12 10). Nagrodą za najstarszy zarejestrowany samochód będzie talon na sprzątanie auta, czyszczenie tapicerki wart 400 zł. Rok temu wygrała syrenka z 1974 roku.

Zaśpiewają dawne hity

- Prawdopodobnie zrobimy też konkurs: ile osób wejdzie do malucha - dodaje E. Szafrański. Podczas trwania imprezy emitowane będą stare odcinki Kroniki Filmowej. A młodzi artyści: Mateusz Jakuszczonek, Damian Kościesza, Szymon Maukus, Marta Jóźwin, Dorota Piróg i Ewelina Kościesza zaśpiewają największe hity PRL-u.

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Gubin Łukasz Izdebski cieszy się, że coraz więcej mieszkańców angażuje się w organizację różnego rodzaju imprez i przedsięwzięć. Ludzie doskonale się bawią, a przy okazji wieś zarobki parę groszy, które przeznaczy na zakup sprzętu, służącego wszystkim mieszkańcom. W tym roku organizatorzy chcieliby zarobione złotówki wydać na zakup kosiarki do trawy. Niedawno bowiem wybudowali własnymi rękami boisko. Są z niego dumni i chcieliby je utrzymać w należytym stanie.

PROGRAM IMPREZY

20 czerwca

* 14.30 - oficjalne otwarcie II wystawy sprzętów z czasów PRL-u
* 15.00 - wspomnienie z tamtych lat - opowiada Tadeusz Buczek
* 15.30 - czas konkursów (dobra zabawa dla małego i dużego)
* 17.30 - występy miejscowych artystów
* 18.30 - rozstrzygnięcie konkursów na najstarszy, sprawny i zarejestrowany oraz najciekawszy sprzęt AGD
* 19.00 - zabawa taneczna

Dodatkowe atrakcje: mecz piłki nożnej - żonaci - kawalerowie, loteria fantowa, obficie zaopatrzony bufet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska