MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KGHM pomoże mieszkańcom powiatu głogowskiego

Anna Białęcka [email protected]
KGHM pomoże mieszkańcom powiatu głogowskiegoPorozumienie na lata 2013 - 2018 podpisali starosta Rafael Rokaszewicz i prezes KGHM Herbert Wirth.
KGHM pomoże mieszkańcom powiatu głogowskiegoPorozumienie na lata 2013 - 2018 podpisali starosta Rafael Rokaszewicz i prezes KGHM Herbert Wirth. Anna Białęcka
Zarząd Polskiej Miedzi deklaruje pomoc przy rozwiązywaniu problemów mieszkańców powiatu głogowskiego. Wczoraj w siedzibie koncernu podpisano porozumienie o poprawie jakości życia obecnych mieszkańców i przyszłych pokoleń.

To pierwsze takie systemowe porozumienie podpisane przez samorząd z tak dużą firmą. Zostało zawarte ze względu na to, że rozwój Polskiej Miedzi, a konkretnie wydobycie rudy i jej przerób koncentrować się będą w okolicach Głogowa.

Świadkami podpisania porozumienia przez starostę Rafaela Rokaszewicza i prezesa Herberta Wirtha byli wójtowie gmin powiatu, szefowie głogowskiej huty, kopalni Polkowice-Sieroszowice, Miedziowego Centrum Zdrowia, dyrektorzy głogowskich szkół ponadgimnazjalnych, a także posłanka Ewy Drozd.

- Firma, prowadząc działania na tak dużą skalę, ma świadomość istotnego wpływu, jaki wywiera na życie ludzi oraz środowisko naturalne - wyjaśniał zasadność podpisania dokumentu prezes H. Wirth. - KGHM chce dalej się rozwijać i podejmować różnorodne inwestycje, które przyniosą korzyści całemu regionowi. Kluczowe dla firmy jest, by rozwój ten przebiegał z jak najmniejszym negatywnym oddziaływaniem na życie mieszkańców oraz funkcjonowanie środowiska naturalnego. Dlatego planowany być musi strategicznie i z troską o zasoby naturalne, jakość życia zarówno obecnych mieszkańców regionu jak i następnych pokoleń.

Jak podkreślał na spotkaniu prezes Wirth, współpraca z samorządami trwa już od kilku lat. Polega między innymi na finansowaniu wyjazdów dzieci do zielonych szkół, skorzystało z nich w ciągu dwóch lat około 300 uczniów z gmin Kotla, Żukowice i Jerzmanowa. To także refundowanie zajęć na basenie. Ponadto prowadzone są badania mieszkańców regionu na zawartość ołowiu we krwi, uruchomiono także specjalną poradnię w MCZ, do której mogą zgłaszać się ci, którzy uważają, że działalność KGHM miała niekorzystny wpływ na ich zdrowie. Te formy pomocy mają być kontynuowane.

Mieszkańcy mogą liczyć także na instalowanie czujników monitorujących aktywność sejsmiczną, wywoływaną działalnością górniczą, wspieranie przedsięwzięć ekologicznych organizowanych na terenie powiatu, w tym uruchomienie wieloletniego programu wapnowania gleb użytkowanych rolniczo. Jeden z punktów porozumienia mówi o wspieraniu rozwoju głogowskiego szpitala jako kluczowego ośrodka ratownictwa medycznego dla tej części regionu.

- Na razie nie można powiedzieć ile zamierzamy przeznaczyć na wsparcie powiatu, nie wiemy czy będzie to 10 czy 50 mln zł - powiedział prezes Wirth. - Liczymy na obustronną współpracę, polegającą nie tylko na finansowaniu przez Fundację Polska Miedź określonych pomysłów. Wiemy, że społeczeństwo oczekuje większego zaangażowania KGHM, ale i my oczekujemy zaangażowania i zrozumienia ze strony mieszkańców.

Teraz rozpocznie pracę komisja, składająca się z przedstawicieli spółki i samorządów, która ma wypracować konkretny plan działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska