Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Dwa miliony zł dla szpitala w Zielonej Górze. W nocy przyjechał sprzęt ochronny, ale niekompletny

Michał Korn
Michał Korn
Zielonogórski szpital dysponuje obecnie ponad tysiącem kompletów odzieży ochronnej.
Zielonogórski szpital dysponuje obecnie ponad tysiącem kompletów odzieży ochronnej. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Ponad 2 mln zł dostanie szpital zielonogórski, aby móc utrzymać gotowość do walki z koronawirusem. W piątek, 6 marca, do placówki dotarły maseczki ochronne oraz kombinezony. Sprzęt okazał się niekompletny.

W szpitalu zaczęło brakować maseczek i kombinezonów

W związku z wykryciem zakażenia koronawirusem w województwie lubuskim marszałek Elżbieta Anna Polak apelowała do wojewody lubuskiego o wsparcie lubuskich szpitali w walce z zagrożeniem. O tym, że zasoby zielonogórskiego szpitala kurczą się i zaczyna brakować maseczek oraz kombinezonów, pisaliśmy 6 marca. Ponadto o zabezpieczenie prosiły także same szpitale. Wojewoda obiecał wsparcie.

Dostaliśmy trzysta kombinezonów, ale okazało się, że one nie mają gogli, rękawic ani ochraniaczy na buty.

Dwa miliony dla zielonogórskiego szpitala

- Nasz apel o merytoryczne i finansowe wsparcie jest skuteczny. Wczoraj rozmawiałam z wiceministrem zdrowia. Dzięki jego interwencji otrzymaliśmy pisemną gwarancję, że szpital otrzyma dwa miliony złotych na utrzymanie gotowości i przygotowanie do walki z epidemią. To jak na razie pisemna gwarancja, bo środków finansowych na koncie szpitala nie ma, a jest to bardzo ważne, ponieważ dostawcy żądają płacenia gotówką - wyjaśnia Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Szpital nadal bazuje na własnych rezerwach

Marszałek podkreśliła również, że personel zielonogórskiego szpitala jest zaniepokojony kończącymi się rezerwami zaopatrzenia w odzież ochronną. Tysiąc maseczek i trzysta sztuk kombinezonów dotarło co prawda do szpitala w nocy, 6 marca, ale jak się okazało sprzęt nie był do końca kompletny. Efekt jest taki, że mimo zaopatrzenia, szpital nadal wykonuje wszystkie czynności bazując o własny rezerwy.

Ponadto szpital decyzją wojewody wstrzymał przyjęcia planowe nie tylko na oddziale zakaźnym, ale także laryngologii i okulistyce, gdzie mają być lokowani pacjenci z koronawirusem na wypadek rozprzestrzeniania się epidemii. Efekt? W przypadku oddziałów szpitalnych NFZ płaci za realizację świadczeń medycznych, czyli leczenia, a nie za tzw. gotowość. Szpital nie realizuje więc tzw. ryczałtu, a więc nie zarabia, tylko odnotowuje stratę. Oczekuje się więc, iż w obecnej sytuacji Fundusz będzie płacił także za gotowość wspomnianych oddziałów.

Wsparcie jest, ale za małe. Sprzęt dojechał niekompletny

- Sytuacja jeszcze do wczoraj była niepokojąca. Dziś trochę się poprawiła, bo w nocy mielimy dostawę sprzętu z magazynu rezerw państwowych - powiedział Marek Działoszyński. Prezes zielonogórskiego szpitala, zwrócił również uwagę, że placówka nie otrzymuje zaopatrzenia w takich ilościach i w takim asortymencie, jaki jest potrzebny. - Prośba dotyczyła również tego, aby sprzęt, który jest dostarczany, był kompletny. Dostaliśmy trzysta kombinezonów, ale okazało się, że one nie mają gogli, rękawic ani ochraniaczy na buty. My takie uzupełnienie do tego sprzętu mamy i to wykorzystamy, ale chcemy, żeby przychodził on w takiej formule, jaka jest nam niezbędna do użycia - podkreślał Marek Działoszyński.

Trwa głosowanie...

Uważasz, że wiesz wystarczająco dużo na temat koronawirusa?

Trzy osoby na oddziale zakaźnym w Zielonej Górze

Jak powiedział dr Jacek Smykał, kierownik oddziału zakaźnego szpitala uniwersyteckiego w Zielonej Górze, obecnie na oddziale zakaźnym przebywają trzy osoby. Jedna z nich jest zakażona koronawirusem, a u dwóch kolejnych stwierdzono podejrzenie zakażenia. Dr Smykał podkreślił, że pacjent z Cybinki ma za sobą wiele konsultacji, czuje się dobrze i kolejne badania na obecność wirusa odbędą się w poniedziałek, 9 marca. Jego próbki zostaną wysłane do Państwowego Zakładu Higieny. - Stan pacjenta zero jest dobry. Po okresie kwarantanny i badaniach wyjdzie ze szpitala - dodał Marek Działoszyński.

Zielonogórski szpital dysponuje obecnie ponad tysiącem kompletów odzieży ochronnej, służącej do podejmowania czynności przy pacjentach na oddziale zakaźnym.

KORONAWIRUS W LUBUSKIEM. PRZECZYTAJ

Zobacz wideo: Ministerstwo Zdrowia potwierdza: Stwierdzono 4 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska