Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Prezydent Janusz Kubicki zapowiada, że dodatkowe patrole będą kontrolować mieszkańców Zielonej Góry

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry apeluje do mieszkańców, aby zostali w domach.
Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry apeluje do mieszkańców, aby zostali w domach. Mariusz Kapała
W związku z rozszerzającą się epidemią koronawirusa w Zielone Górze zostaną wprowadzone dodatkowe środki bezpieczeństwa. – Na ulicach miasta pojawi się większa liczba patroli składająca się z policjantów, strażników miejskich, ale także strażaków. Ich zadaniem będzie kontrola mieszkańców – zapowiada prezydent Janusz Kubicki.

Koronawirus w Zielonej Górze. Patrole na ulicach

W ostatnich dniach w związku z zagrożeniem koronawirusem rząd wprowadził dodatkowe obostrzenia, które mają zatrzymać rozwój epidemii. Zgodnie z nowym rozporządzeniem zakazane jest m.in. wychodzenie z domu poza takimi przypadkami, jak wyjście do sklepu, apteki, do pracy, czy na spacer z psem. Nie można także gromadzić się w grupach powyżej dwóch osób. Zakaz ma obowiązywać do 11 kwietnia.

- W mieście pojawią się dodatkowe patrole, w wielu różnych miejscach, które będą upoważnione do karania, będziemy wyciągać konsekwencje finansowe w przypadku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa – informuje Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. W skład patroli będą wchodzili policjanci, strażnicy miejscy, ale też strażacy.

- Apeluję i proszę wszystkich zielonogórzan, aby unikać zgromadzeń publicznych. Jeżeli chcemy wyjść z domu, to zamiast do parku czy na plac zabaw jedźmy do lasu. Ci, którzy nie chcą zrozumieć tego, że musimy razem zadbać o siebie, będą karani. Być może ktoś musi dostać nie młotkiem po głowie, ale po kieszeni, żeby zrozumieć, że wychodzenie i gromadzenie się to nie jest ten moment, nawet pomimo pięknej pogody – przekonuje prezydent Kubicki.

Koronawirus w Zielonej Górze. Służby miejskie działają

Prezydent Kubicki podkreśla, że pomimo kłopotów związanych z faktem, że część pracowników znajduje się na zwolnieniach, służby miejskie działają dobrze. – Część osób jest na zwolnieniu, aby w razie choroby była pewna zastępowalność kadry. Pracujemy nad tym, żeby w mieście nie było żadnych problemów z dostarczaniem wody i prądu, odbiorem śmieci, aby komunikacja miejska działała – przekonuje włodarz Zielonej Góry.

Prezydent: "Prawdopodobieństwo, że epidemia dalej się rozwinie, jest bardzo duże"

Czy jego zdaniem możemy oczekiwać, że epidemia przybierze na sile? - Prawdopodobieństwo tego, że epidemia dalej się rozwinie, jest bardzo duże. Powinniśmy, więc robić wszystko, aby nasza służba zdrowia mogła funkcjonować normalnie. Aby w szpitalach znalazło się miejsce dla osób, które wymagają pomocy ratującej życie. Dlatego każdy, kto ma objawy, powinien zaczynać od kwarantanny domowej, dopiero w przypadku ewentualnego pogorszenia stanu zdrowia powinien trafić do lecznicy – uważa Kubicki.

Walka z koronawirusem i wzajemna pomoc mieszkańców

Włodarz miasta jest dumny z faktu, że mieszkańcy Zielonej Góry pomagają sobie nawzajem w czasie epidemii. – Po raz kolejny potwierdza się fakt, że wszyscy mamy wielkie serca. Dziękuję zielonogórzanom, którzy potrafią myśleć o innych, potrafią pomagać w tym trudnym momencie. Każdego dnia obserwujemy setki przykładów tego, co ludzie robią dobrego. Mieszkańcy szyją maseczki, robią przyłbice, dostarczają materiały za darmo, wspierają szpital i pogotowie czy też pomagają seniorom – wylicza prezydent Janusz Kubicki. Jego zdaniem na szczególne uznanie zasługuje akcja Widzialna Ręka.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

KORONAWIRUS: SENIORZY TO NAJWIĘKSZA GRUPA RYZYKA

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska