Kultralny lubuski rozkład na weekend. Klarnet Mozarta, Kortez w Świebodzinie, Karyna Gomes w Nowej Soli, Kaziuki i Stryjeńska

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W środę 6.04 o godz. 20.45, w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury odbędzie się koncert Łukasza Federkiewicza „Korteza”. To 32-letni kompozytor, wokalista, pianista i puzonista z zacięciem do muzyki klasycznej. W marcu 2015 roku ukazał się jego pierwszy mini album „Jazzboy Session EP”, na który złożyły się trzy piosenki: „Zostań”, „Joe” i „Co Myślisz?”. Jego kompozycje, to liryczne ballady niepozbawione wpadających w ucho melodii i życiowych tekstów.
W środę 6.04 o godz. 20.45, w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury odbędzie się koncert Łukasza Federkiewicza „Korteza”. To 32-letni kompozytor, wokalista, pianista i puzonista z zacięciem do muzyki klasycznej. W marcu 2015 roku ukazał się jego pierwszy mini album „Jazzboy Session EP”, na który złożyły się trzy piosenki: „Zostań”, „Joe” i „Co Myślisz?”. Jego kompozycje, to liryczne ballady niepozbawione wpadających w ucho melodii i życiowych tekstów. Hubert Misiaczyk wikipedia
Początek kwietnia będzie obfitował w atrakcje kulturalne najwyższych lotów. W Filharmonii Gorzowskiej 1 kwietnia wystąpi mistrz klarnetu - Jan Jakub Bokun. W Świebodzinie zobaczymy i usłyszymy Korteza, a w Nowej Soli gwiazdę z Gwinei Bissau - Karynę Gomes. A jeśli ktoś lubi wydarzenia plenerowe to w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli odbędą się Kaziuki. Oto niektóre wybrane przez nas wydarzenia.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Filharmonia Gorzowska

W Filharmonii Gorzowskiej, w piątek 1.04. o godz. 19, w ramach programu „Klasyka (nie) na żarty” orkiestra symfoniczna FG pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa wykona symfonię nr 94 G-dur „Z niespodzianką” Józefa Haydna. Kompozytor w celu obudzenia publiczności użył w najmniej spodziewanych fragmentach swojego dzieła dość głośnych akordów oraz uderzeń w kotły. Na deser będą: „Muzyczny żart” KV 522 i koncert klarnetowy A-dur KV 622 W.A. Mozarta. Mistrz napisał go krótko przed swoją śmiercią dla przyjaciela, wytrawnego klarnecisty – Antona Stadlera. To jeden z najpiękniejszych koncertów na klarnet, jaki dotychczas skomponowano. Cudowna jest jego środkowa, wolna część, którą wykorzystano w wielu znanych produkcjach filmowych. Jan Jakub Bokun, wykona go na klarnecie A (z uwagi na tonację koncertu), który jest trochę dłuższy niż standardowy w stroju B. Dzięki temu brzmienie będzie ciemniejsze i głębsze. Artysta jest profesorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, której to uczelni jest również absolwentem. Doskonalił swoje umiejętności także w Paryżu u prof. Guy Dangaina, a studia dyrygenckie odbył w Los Angeles. Jest laureatem licznych prestiżowych konkursów. Występował w większości krajów świata. Sześciokrotnie reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest. Nagrał aż 15 płyt. Jest jednym z najlepszych klarnecistów w Polsce. W niedzielę 3.04 o godz. 12 Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert familijny „Do góry nogami” (zadyryguje Łukasz Meyger, zaś opowiadać będzie Natalia Makuch).

ZIELONA GÓRA OCHLA

W niedzielę 03.04 w godz. 11 - 16, w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli odbędą się „Kaziuki”. Impreza nawiązuje do tradycji wileńskich odpustów na świętego Kazimierza Królewicza (dzień ten przypada de facto 4 marca), kultywowanych również w naszym regionie. Pierwotnie odbywały się one w Wilnie. W okresie międzywojennym towarzyszący świętu pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.

Tradycja jarmarku sięga początku XVII wieku, 7 listopada 1602 papież Klemens VIII ogłosił księcia Kazimierza Jagiellończyka świętym, a uroczystość kanonizacyjna odbyła się dwa lata później w katedrze wileńskiej. W 1636 uroczyście przeniesiono relikwie świętego do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta III i Władysława IV. Było to wydarzenie, o którym powiadomiono władców wielu państw europejskich. Z tą uroczystością historycy wiążą początek jarmarku, który prawdopodobnie wówczas odbył się po raz pierwszy. Od tego czasu uroczyście obchodzono rocznicę przeniesienia relikwii, a świętu kościelnemu towarzyszył jednodniowy jarmark. W 1827 po raz pierwszy kupcy wileńscy wystąpili do rady miejskiej o rozszerzenie przywileju jarmarcznego na kilka dni, co zmieniło całkowicie jego formę i wielkość

W zielonogórskim Muzeum Etnograficznym, z kolei w tym roku, królować będzie rękodzieło. Na stoiskach goście znajdą m.in. ceramikę, haftowane ręcznie obrusy, wiklinowe kosze (np. na święconkę), pisanki oraz palmy wielkanocne z naturalnych produktów. Będziecie można popróbować także specjałów z kuchni regionalnych. Przy wejściu gościom zagra kataryniarz - Tadeusz Zajdowicz –posiadacz jednej z najstarszych, sprawnych katarynek w Polsce. Instrument powstał w Berlinie w 1879 roku i jest pamiątką rodzinną). Na muzealnej scenie plenerowej wystąpią zespoły ludowe choćby takie jak: „Roderyk”, Łemkowski Zespół Folklorystyczny „Roztoka”, „Bobrzanki” z Nowogrodu Bobrzańskiego, „Podolanki” z Nowej Wsi Lubińskiej, Zespół Folklorystyczny „Sasanka”, „Kryniczeńka” i wiele innych. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne warsztaty i pokazy. Nie zabraknie rzeźbiarzy, malarzy i hafciarek. Będą obecne pasieki, winnice, piekarnie, serowarnie, piernikarze oraz domowe masarnie. Tego dnia w kuźni obecny będzie kowal, a w zagrodzie obok - grupa wojowników „Lagom” pokaże jak walczy się na miecze i strzela z łuków. Wystąpi również teatr „Bałałajka” który zaprezentuje spektakl pt. "Matylda!" w reżyserii Patrycji Sowińskiej, który uczy o wartościach, jakimi są przyjaźń i szacunek. Wstęp płatny. Dojazd autobusem MZK linii 27 lub samochodem (jest bezpłatny parking, ale ilość miejsc ograniczona).

ZIELONA GÓRA

Filharmonia Zielonogórska

W piątek 1.04 o godz. 19 w Filharmonii Zielonogórskiej orkiestra symfoniczna FZ, pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, wykona uwerturę do opery „Sroka złodziejka” G. Rossiniego, koncert podwójny na skrzypce i fortepian op. 17 G-dur Jana Nepomuka Hummela (solistami będą: chorwacka artystka Katja Repusič – fortepian i Tomasz Tomaszewski – skrzypce) oraz rzadko wykonywaną symfonię d-moll – belgijskiego kompozytora Cesara Francka. Dyrygent wieczoru Jan Miłosz Zarzycki to także osoba wielce zasłużona w muzycznym świecie. Jest dyrektorem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, a także profesorem UM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był finalistą i laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. Ma w swoim dorobku piętnaście nagranych płyt, w tym trzy nominowane do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”.

ZOK - Hydrozagadka

W niedzielę 03.04 o godzinie 17, Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza do sali Hydrozagadka na sztukę teatralną „Stryjeńska - Let's dance, Zofia!" Spektakl to historia Zofii Stryjeńskiej - najbardziej znanej polskiej artystki plastyczki dwudziestolecia międzywojennego. Jednym z wątków przewodnich jest jej miłość do męża, Karola Stryjeńskiego, a także marzenie o stworzeniu rodzinnego gniazda, czy potrzeba samotności, w której artystka spełniałaby się jako malarka. W rolę Stryjeńskiej wcieli się Dorota Landowska - absolwentka PWST w Warszawie. Występowała, w latach 1992–1999, na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie, a od 1999 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jest znana z wielu filmowych ról drugoplanowych, np. „Zabawa Zabawa”, „Generał Nil” czy „Święty interes”. Grała także w popularnych serialach, m.in. w "M jak miłość", "Kryminalnych", "Ratownikach" i "Bodo". Wstęp płatny.

Galeria BWA

W piątek 08.04 o godz. 19, w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, nastąpi otwarcie wystawy ukraińskiego autora Yuriya Bileya pt. „Przybyłem, zobaczyłem, zapłakałem”. To opowieść o nowym domu artysty i o emigracji do Polski. Zostanie ukazana historia jego wieloetapowego i złożonego procesu przekraczania barier kulturowych i językowych. Biley opisuje swój nowy dom tematami, które wynikają z własnych doświadczeń. Mieszają się one ze sobą i uzupełniają. Na wystawie zobaczymy zestawienie prac, stworzonych w ciągu ostatnich sześciu lat życia w Polsce. Twórca podejmuje na niej wątki dotyczące m.in. jego statusu społecznego, które rozgrywają się na trzech płaszczyznach – politycznej, zawodowej i tożsamościowej. Biley w 2011 r. ukończył studia na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, a od 2015 r. mieszka i pracuje we Wrocławiu. Wstęp bezpłatny.

Kościół pw. Najśw. Zbawiciela

Towarzystwo Śpiewacze CANTEMUS DOMINO zaprasza w niedzielę, 3 kwietnia, 2022. na godz. 15:30 do kościoła p.w. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze na koncert muzyki pasyjnej. Wykonawcy: chór CANTEMUS DOMINO, zespół WNIEBOGŁOSY, Michał Kocot - organy, Maciej Ogarek - dyrygent.

Festiwal Roślin

W najbliższy weekend (2-3.04) w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Sulechowskiej 41 odbędzie się lokalna edycja największego targu roślin doniczkowych w Polsce. Po raz pierwszy wydarzenie zawita do Zielonej Góry. Festiwal Roślin to raj dla wszystkich, którzy chcą nadać swojemu wnętrzu niepowtarzalnego, naturalnego klimatu. Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla uczestników wyjątkowe odmiany roślin prosto z hodowli, doniczki, środki ochrony roślin, a także ekologiczne nawozy. Rośliny doniczkowe, które będzie można zakupić podczas festiwalu pochodzą prosto z hodowli, dlatego ich ceny są bardzo konkurencyjne. Dodatkowo organizatorzy na cenówkach drukują ich cenę oraz cenę danej rośliny w sklepach internetowych, aby pokazać kupującym oszczędności, które zyskują korzystając z oferty na Festiwalu Roślin. Każda z odmian będzie dostępna w ilościach hurtowych. Uczestnicy mogą więc wybierać z całego wózka, a nie jak w sklepie – z pojedynczych roślin. Ceny rozpoczynają się od 5 złotych.

ŚWIEBODZIN

W środę 6.04 o godz. 20.45, w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury odbędzie się koncert Łukasza Federkiewicza „Korteza”. To 32-letni kompozytor, wokalista, pianista i puzonista z zacięciem do muzyki klasycznej. W marcu 2015 roku ukazał się jego pierwszy mini album „Jazzboy Session EP”, na który złożyły się trzy piosenki: „Zostań”, „Joe” i „Co Myślisz?”. Jego kompozycje, to liryczne ballady niepozbawione wpadających w ucho melodii i życiowych tekstów. We wrześniu 2015 r. ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana „Bumerang”, która jest zbiorem opowiadań o miłości i jej braku. To jedna z najlepiej sprzedających się i najlepiej przyjętych płyt na polskim rynku muzycznym w ostatnich latach. Miesiąc po premierze „Bumeranga” artysta wydał drugi mini album z trzema utworami: „Od Dawna Już Wiem”, „Ćma Barowa” i „Kominy”. „Bumeranga” sprzedawał się tak znakomicie, że otrzymał najpierw status złotej, a następnie platynowej płyty. Kortez w 2016 r. zdobył nagrodę „Fryderyka”, a następnie „Mateusza” (nagroda muzyczna PR 3 im. Mateusza Święcickiego). Artysta ma ponadto na swoim koncie nagrodę im. Anny Jantar w konkursie „Debiuty” w ramach 53. Festiwalu w Opolu. W składzie koncertowym jego zespołu występują ambitni i utalentowani muzycy. Jest bliskim współpracownikiem Dawida Podsiadło. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA-STARY KISIELIN

We wtorek 5.04 o godz. 17.30 w pałacu w Starym Kisielinie (filia ZOK) odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej Adama Sowy pt "Lubuskie zabytki, wybór subiektywny", po którym Piotr Lewandowski opowie o tzw. znaczkach turystycznych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie mini recital wirtuoza akordeonu Jurija Tieplowa. Wstęp wolny.

MCK - Klub Jedynka

W piątek, 08.04. o godz. 18, w Miejskim Centrum Kultury (Klub Jedynka) w Gorzowie Wielkopolskim, odbędzie się wykład prof. Agnieszka Chwieduk pt. „Antropologiczne poznawanie świata”. Tematem wykładu jest pewna społeczność lokalna z Rumunii, z regionu Maramuresz we wsi Săpânța. Jej życie koncentruje się między innymi na podtrzymywaniu tradycyjnych i niecodziennych praktyk dotyczących pochówku, przyciągających uwagę turystów z całego świata. Chwediuk w tym rejonie, w latach 2010-2013, prowadziła badania terenowe, które pokazały że pochówek oraz cmentarz mogą być wręcz aktami oraz miejscami sztuki. Zobaczymy tam dzieła Stana Ioana Patrasa, który z zamiłowania był rzeźbiarzem, poetą i malarzem, a pierwsze krzyże nagrobne zaczął składać już w wieku 14 lat. Znajdują się na nich ręcznie malowane podobizny zmarłych i krótsze lub dłuższe ironiczne wierszyki, które z humorem i dystansem opisują zmarłego. Rysunki mówią nam też, czym dana osoba zajmowała się przed śmiercią albo w jaki sposób zginęła. Wstęp wolny.

NOWA SÓL

W piątek 8.04 o godz. 19., w sali widowiskowej Nowosolskiego Domu Kultury odbędzie się koncert Karyny Gomes w programie „Siesta w drodze”. To wokalistka i kompozytorka pochodząca z Gwinei Bissau (środkowa Afryka), która studiowała dziennikarstwo w Sao Paulo. Tam na swojej drodze spotkała Tito Parisa, który zainspirował ją do życia z i dla muzyki. Karyna współpracowała ze słynnym zespołem „Super Mama Djombo”, a nawet nagrywała z nimi w studiach muzycznych. Od 2011 r. mieszka w Portugalii i prowadzi tam solową karierę. Występowała na festiwalach na całym świecie, a w 2019 r. zdobyła nagrodę jako najlepsza wokalistka krajów portugalskojęzycznych. Jej pierwszy album „Mindjer” (Kobieta) wpisuje się w nurt afrykańskiego feminizmu. Jednym z głównych instrumentów artystki jest tykwa - wywodząca się z XVII-wiecznej kultury kobiecej pierwszych miast Gwinei Bissau. Wstęp płatny.

WYDARZY SIĘ

 • 01.04. – koncert „Klasyka nie na żarty” (m.in. koncert klarnetowy Mozarta), Filharmonia Gorzowska,
 • 01.04. – koncert „Na prima Aprilis”, Filharmonia Zielonogórska,
 • 02.04 – koncert Natalii Przybysz, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
 • 02.04. – koncert „The Doors Tribute”, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 02-03.04. – Festiwal roślin, hala MOSiR,
 • 03.04. – koncert muzyki pasyjnej chóru „Cantemus Domino” i chóru „Wniebogłosy”, kościół pw. Najśw. Zbawiciela, Zielona Góra
 • 03.04. – koncert familijny „Do góry nogami”, Filharmonia Gorzowska,
 • 03.04. – koncert familijny „Pół żartem, pół serio”, Filharmonia Zielonogórska,
 • 05.04. – otwarcie wystawy „Lubuskie zabytki, wybór subiektywny”, prelekcja „Znaczki turystyczne”, recital akordeonowy, Pałac w Starym Kisielinie, Zielona Góra,
 • 05-13.04. – Kraszanka – Jarmark Wielkanocny , deptak, Zielona Góra,
 • 06.04. – Stand-up z Krzysztofem Skibą, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 07-13.04. – Wielkanocny Festiwal Kameralny, ZOK filia Stary Kisielin oraz FZ, Zielona Góra,
 • 08.04. – rewia burleski, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 09.04. – koncert muzyki filmowej Wschowskiej Orkiestry Dętej, Wschowa,
 • 09.04. – jarmark wielkanocny, Żagański Pałac Kultury
 • 09.04. – jarmark „Stoły wielkanocne”, Sulechów,
 • 09.04. - koncert Nagórski/Wośko - „Kaczmarski”, Café Noir, Zielona Góra,
 • 10.04. – koncert „Osiecka orientalnie”, Sulechowski Dom Kultury,
 • 10.04. – recital fortepianowy Jakub Kuszlik, Nowosolski Dom Kultury,
 • 13-14.04 – spektakl „Odessa Mama” – Gramy dla Ukrainy, Lubuski Teatr, Zielona Góra,
 • 14.04. – koncert „Wielka muzyka na Wielkanoc” (m.in. V. symfonia Beethovena), Filharmonia Zielonogórska,
 • 22.04. – koncert „Możdżer gra Gershwina”, Filharmonia Gorzowska,
 • 22.04. – koncert „Moje życie z Mozartem”, Filharmonia Zielonogórska,
 • 23.04. – koncert „Remembering Luciano Pavarotti”, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 24.04. – koncert zespołu „Meek, oh why ?”, Kawon, Zielona Góra,
 • 30.04. – spektakl muzyczny „Nim wstanie dzień”, Żarski Dom Kultury
 • 05-08.05 – XVII. Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, Lubuskie,
 • 22.05. – koncert Michała Bajora „Kolor Cafe”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 31.05. – występ „Kabaretu Młodych Panów”, Skwierzyński Ośrodek Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie