Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubski Dom Kultury zostanie wyremontowany

Janczo Todorow
- Po remoncie Lubski Dom Kultury stanie się ważnym miejscem spotkań polsko - niemieckich - mówi Lech Krychowski.
- Po remoncie Lubski Dom Kultury stanie się ważnym miejscem spotkań polsko - niemieckich - mówi Lech Krychowski. Janczo Todorow
Niebawem rozpocznie się modernizacja Lubskiego Domu Kultury, która sprawi, że jego przestarzałe wnętrza zamienią się w nowoczesne. Wtedy w placówce powstanie Transgraniczne Centrum Rehabilitacji przez Sztukę.

Przez wiele lat remont domu kultury odkładano na później, gdyż wciąż brakowało pieniędzy. Wnętrza są tak przestarzałe, że nie przystają do dzisiejszych czasów i standardów. Do remontu nadaje się dosłownie wszystko - sala widowiskowa, zaplecze, hol, a także elewacja. Wspólnie z partnerami z Saksonii Lech Krychowski, dyrektor Lubskiego Domu Kultury znalazł wyjście - miasto poręczy kredyt bankowy, który placówka zaciągnie, a resztę dołoży Unia Europejska. Założeniem projektu jest, aby LDK stał się ważnym miejscem spotkań na pograniczu polsko - niemieckim. W placówce powstanie Transgraniczne Centrum Rehabilitację przez Sztukę, Wirtualne Centrum Kultury oraz Miejsce Spotkań.

- Celem projektu jest zaangażowanie różnych środowisk z pogranicza polsko - niemieckiego - mówi Lech Krychowski. - Po to, żeby doprowadzić do integracji społecznej osób niepełnosprawnych, ludzi z problemami socjalnymi, trudnej młodzieży oraz osób wykluczonych społecznie. Jednak, żeby to wszystko zrealizować, niezbędna jest modernizacja budynku domu kultury i przystosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W Transgranicznym Centrum Rehabilitacji poprzez Sztukę będą organizowane trzy festiwale. Pierwszy z nich to Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski "Dzieci Europy - Europakinder", który od wielu lat cieszy się dużą popularnością. W ramach wspólnego projektu będzie się rozwijał z jeszcze większym rozmachem, dzieci niepełnosprawne będą odbywać próby z profesjonalną orkiestrą pod opieką wybitnych specjalistów z dziedziny muzyki, śpiewu, pedagogiki specjalnej i psychologii.

Druga z planowanych imprez to Kunst- Art Festiwal. Przed nim będą organizowane tygodniowe warsztaty rehabilitacyjno - artystyczne. Terapia poprzez malowanie i rysowanie wpływa bardzo pozytywnie na dzieci niepełnosprawne. - Na początku językiem porozumiewania będzie sztuka, która nie zna granic, wywołuje emocje i pobudza wyobraźnię - zaznacza L. Krychowski. - Właśnie sztuka będzie mobilizować uczestników do poznania języka nowych przyjaciół.

Projekt zakłada także organizację Drama Festiwal, podczas którego odbywać się będą przeglądy grup teatralnych oraz przygotowania wspólnego spektaklu.
Modernizacja ma się rozpocząć już w marcu. Gruntownej przebudowie zostaną poddane wszystkie pomieszczenia, z wyjątkiem kawiarni i holu, które na razie będą służyć do bieżących zajęć. Wymienione zostaną fotele na sali widowiskowej, oświetlenie i wystrój. Odnowiona będzie także elewacja. Koniec robót planowany jest na czerwiec przyszłego roku.
- Remont nie przeszkodzi w organizacji tegorocznego Festiwalu Dzieci Europy. Część programu odbędzie się w kawiarni domu kultury oraz w Ośrodku szkolno - Wychowawczym - zapewnia L. Krychowski.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska