Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Murale piosenkarek, szlak Złotej Łączy, winiarskie głazy... czyli pomysły na podwójny jubileusz Zielonej Góry

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Święty Urban I - patron Zielonej Góry
Święty Urban I - patron Zielonej Góry Mariusz Kapała
Do świętowania podwójnego jubileuszu Zielonej Góry włączają się m.in. biskup, wojewoda czy nadburmistrz Cottbus. A wydarzeń związanych ze świętem będzie wiele. Mieszkańcy wciąż podpowiadają, co w programie obchodów powinno się jeszcze znaleźć. Jakie mają pomysły?

Zielona Góra będzie świętować swoje 800. urodziny i 700-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji planowanych jest wiele wydarzeń. Powstał komitet organizacyjny, na którego czele stanął profesor Czesław Osękowki. Powstaje też komitet honorowy. Ostatnio dołączył to niego m.in. ksiądz biskup Tadeusz Lityński. Zaproszenie przyjął wojewoda Władysław Dajczak, a także nadburmistrz - zaprzyjaźnionego z Zieloną Górą – niemieckiego Cottbus.

Jak podkreśla prezydent Janusz Kubicki, święto miasta to święta nas wszystkich. Nie ma miejsca na podziały. Zależy nam na tym, by była to okazja do integracji, łączenia różnych środowisk.

Święty Urban I - patron Zielonej Góry

Murale piosenkarek, szlak Złotej Łączy, winiarskie głazy... ...

Pomysłów na jubileusz Zielonej Góry nie brakuje

Profesor Czesław Osękowski podkreśla, że prace w komitecie idą pełną parą. Spotkania odbywają się w poniedziałki i zawsze są bardzo owocne. Jest wiele spraw do omówienia. Tak jak i pozycji obchodów jubileuszu, zgłaszanych przez mieszkańców w ramach ogłoszonego Banku Dobrych Pomysłów. Każdy z nas może dołożyć swój punkt do bogatego już kalendarza wydarzeń.

Jakie są nowe propozycje mieszkańców? Między innymi stworzenie murali z wizerunkami Maryli Rodowicz oraz Urszuli Dudziak – popularnych piosenkarek, honorowych obywatelek miasta Zielona Góra.

Przemysław Karwowski, prezes Fundacji na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde”:, zauważa, że w ramach powstającego Zielonogórskiego Szlaku Winiarskiego powinny być w miejscach dawnych winnic pamiątkowe tablice. Można by do tego wykorzystać leżące w mieście głazy. Pierwszą taką tablicę może sfinansować fundacja…

Podwójny jubileusz Zielonej Góry to także okazja, by – zdaniem radnego Pawła Zalewskiego – rozpocząć realizację turystycznego Szlaku Złotej Łączy,. Potok ten odegrał ważną rolę w rozwoju miasta.

Historyk dr Grzegorz Biszczanik przypomina ważną w historii Zielonej Góry postać ks. Georga Gottwalda, który w lutym 1945 r. wyszedł naprzeciw nacierającej na miasto Armii Czerwonej i dzięki temu miasto nie zostało zniszczone. Proponuje nazwać jego imieniem jeden ze skwerów.

Wśród już zgłoszonych propozycji są m.in. te dotyczące postawienia na Winnym Wzgórzu ławeczki poświęconej Grzegorzowi Zarugiewiczowi, pionierowi, dzięki któremu tradycje winiarskie miasta nie zaginęły.

Mieszkańcy mają różne pomysły. Niektórzy zgłaszają je do Banku Dobrych Pomysłów lub dzielą się nimi w mediach społecznościowych.

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze Mariusz Kapała

A może Męskie Granie albo festiwal?

- Świetnym pomysłem byłaby organizacja Męskiego Grania. Jest to top of the top jeśli chodzi o festiwale w Polsce, młodsze pokolenia byłyby przeszczęśliwe – proponuje pan Michał.

Zdaniem pani Ilony, dobrą promocją miasta byłoby nagranie w Zielonej Górze jakiegoś serialu albo komedii romantycznej. Pani Karolina proponuje organizację festiwalu muzycznego, bo przecież miasto znane jest nie tylko w Polsce z festiwali.

Przypominamy, że swoje propozycje można przekazywać na adres: [email protected], tel. 68 456 49 35, Sekretariat Obchodów 800 i 700-lecia, Stary Rynek 1, 65-067 Zielona Góra.

W ramach jubileuszu planowanych jest też wiele inwestycji m.in. rewitalizacja deptaka, parku Tysiąclecia, placu Słowiańskiego, odtworzenie pomnika Winiarki Emmy, powstanie platformy widokowej czy miejskiej winnicy.

Zobacz 20 kultowych miejsc:

6. Guma do żucia McDonalds, resoraki, markowa odzież dżinsowa i... alkohol na wesela. Asortyment był oczywiście bogatszy, ale taki towar można wymienić od razu z czym się kojarzył sklep za dewizy. Waluta nie była ogólnie dostępna, ale jakoś do niej się docierało. Lub do bonów peweksowych, które także przybliżały zakup rzeczy nieosiągalnych w zwykłych sklepach.

20 kultowych miejsc w Zielonej Górze. Pamiętacie je? Większo...

ZNANE MIEJSCA W ZIELONEJ GÓRZE

Zobacz film: 30 lat Polskiej Wełny - fragmenty:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska