Poręczyciel odpowiada za spłatę świadczenia głównego, a w przypadku opóźnień, również za odsetki karne i inne koszty

Redakcja

Wideo

Nie tylko zaciągając kredyt możesz zostać niesolidnym dłużnikiem. Drugim sposobem jest poręczenie kredytu innej osobie, która go nie spłaca. Kwota niespłaconych kredytów przez żyrantów przekroczyła już 0,5 mld zł. Największa kwota zaległości z tytułu umowy poręczenia należy do dwóch osób z województwa śląskiego, którzy mają wspólny dług wynoszący prawie 2,7 mln zł.

Popularność kredytów z poręczeniem jest spotykana bardzo rzadko, to i tak w ostatnich czterech latach ich liczba zmniejszyła się o ponad połowę, to od początku tego roku w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor pojawia się wzrost zaległości z tego tytułu. Znajduje się w nim obecnie ponad 36 tys. osób, które po tym jak zdecydowały się stać się poręczycielami, z czasem miały włączyć się do spłaty kredytu, ale tego nie zrobiły i w rezultacie trafiły do rejestru dłużników. Dziś mają ponad 483 mln zł zaległości z tytułu poręczania cudzego zobowiązania. Średnio na osobę wypada 13 404 zł.

– Nawet jeśli solidnie obsługujemy swoje kredyty i rachunki, ale jesteśmy współodpowiedzialni za spłatę cudzych zobowiązań, których nie reguluje osoba, za którą poręczyliśmy, cierpi na tym nasza własna historia kredytowa i wizerunek solidnego płatnika – przypomina Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Dlatego warto poważnie przemyśleć to, zanim zdecydujemy się zostać poręczycielem, bo faktycznie może to oznaczać konieczność obsługi żyrowanego kredytu. Wypadki losowe mają to do siebie, że zdarzają się niespodziewanie, wtedy w rolę głównego dłużnika musi wejść poręczyciel i to mimo tego, że nie korzysta z dobrodziejstw kredytu.

Nowy Abonament RTV - rok 2019. Czy każdy musi go płacić? Co grozi za niepłacenie

Co warto podkreślić, to fakt, że poręczenie jest umową, w której poręczyciel zobowiązuje się spłacać zobowiązanie, gdy główny kredytobiorca tego nie robi. Poręczyciel, jako dłużnik solidarny, odpowiada za spłatę świadczenia głównego, a w przypadku opóźnień, również za odsetki karne i koszty związane z dochodzeniem roszczeń. Z chwilą, gdy dług staje się wymagalny, bank może żądać całości lub jego części zarówno łącznie od dłużnika głównego, jak i poręczyciela lub od każdego z nich z osobna. Zasada jest taka, że obaj dłużnicy pozostają zobowiązani do regulowania zaległości aż do momentu pełnej spłaty zobowiązania.

Najwięcej problemów z poręczeniem na Śląsku

Najwięcej dłużników zmagających się z konsekwencjami poręczenia zamieszkuje województwa śląskie i wielkopolskie. Jeśli chodzi o wartość zadłużenia, to największe zaległości mają Ślązacy – prawie 84,6 mln zł, następnie Mazowszanie – 63,8 mln zł oraz Wielkopolanie – 45,8 mln zł. Najwyższy średni dług z tytułu poręczenia przypada na mieszkańców Podkarpacia – 19 630 zł.

Wśród osób po 65 roku życia, z poręczonym i niespłaconym kredytem wpisanych jest 3,15 tys. kobiet i jedynie 2 tys. mężczyzn. Najmniejszy odsetek dłużników-poręczycieli to osoby, które mają nie więcej niż 24 lata.

Nowy kodeks pracy 2019. Czekają nas duże zmiany. Sprawdź co to oznacza dla ciebie

Miasta, w których zamieszkuje najwięcej osób posiadających zaległe zobowiązania z tytułu umowy poręczenia, według danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor to: Warszawa - 1 309 osób, Łódź - 1 192 osób oraz Poznań - 1 069 osób.

Poręczeniowi rekordziści

Największa kwota zaległości z tytułu umowy poręczenia należy do dwóch osób z województwa śląskiego – 44-letniej kobiety i 48-letniego mężczyzny, mieszkańców Gliwic, którzy mają wspólny dług wynoszący prawie 2,7 mln zł. Na drugim miejscu jest 57-letni mężczyzna z Gdyni z długiem na ponad 1,3 mln zł oraz 41-letnia kobieta z Gdańska, która w wyniku podpisanej umowy poręczenia została z zaległym zobowiązaniem na ponad 1,1 mln zł.

Korzystasz z klimatyzacji w aucie? Uważaj, bo możesz dostać mandat

Ponad 300 tys. poręczycieli w zeszłym roku

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w minionym roku poręczenia udzieliło 309 tys. osób. Podżyrowali oni 255 tys. kredytów. W grupie kredytów z poręczycielami 11,5 proc. spłacanych było z opóźnieniem przekraczającym 90 dni.

Koniec z przepłacaniem za konto w banku! Od środy 8 sierpnia każdy bank musi Ci zapewnić prowadzenie konta BEZPŁATNIE. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij w ten tekst!

Materiał oryginalny: Poręczyciel odpowiada za spłatę świadczenia głównego, a w przypadku opóźnień, również za odsetki karne i inne koszty - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sadinternetowy.pl
Jak poręczyciel spłacił dług zamiast dłużnika, to powinien szybko złożyć pozew o zapłatę przeciwko niemu. Inaczej jego wierzytelność w stosunku do dłużnika może się przedawnić
Dodaj ogłoszenie