MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Portrety Gubińskich Łużyczanek. Niesamowite przeżycia i historie z okazji 25-lecia zespołu

Leszek Kalinowski
Gubińskie Łużyczanki umilają nam swym śpiewem życie już od 25 lat
Gubińskie Łużyczanki umilają nam swym śpiewem życie już od 25 lat Danuta Bilicz, Archiwum GL
Z okazji zbliżającego się Jubileuszu 25-lecia zespołu została napisana i wydana książka z 39. biografiami pań, Gubińskimi Łużyczankami, śpiewającymi od kilku do ponad dwudziestu lat, z fotografiami oraz z bogatym kalendarium działalności artystycznej Regionalnego Zespołu Wokalnego „Gubińskie Łużyczanki” pod dyrekcją Danuty Kaczmarek.

Ponadto książka odzwierciedla nie tylko indywidualne losy konkretnych osób, ale także dzieje miasta i regionu. Jest dokumentem potwierdzającym, że niematerialne dziedzictwo kulturowe na Ziemi Lubuskiej ewoluuje. Jeśli nie jest chronione – istnieje ryzyko jego utraty na zawsze.

Gubińskie Łużyczanki umilają nam swym śpiewem życie już od 25 lat

Portrety Gubińskich Łużyczanek. Niesamowite przeżycia i hist...

Gubin to Gubińskie Łużyczanki

GUBIŃSKIE ŁUŻYCZANKI z Gubińskiego Domu Kultury na stałe wpisały się do kart historii kulturalnej miasta GUBINA. Bez wątpienia są gubińskimi artystkami. Jakimi były w okresie dzieciństwa i młodości? Tego nikt nie wie z wyjątkiem ich samych, rodzin i bliskich znajomych. Ile przeszły rozterek i cierpienia między rozdarciem ojczyzny Matki-Polski? Jak się czuły, kiedy całymi rodzinami jechali jako przesiedleńcy „wypędzeni” z rodzinnych stron, w bydlęcych wagonach, na zachód, do nowej, obiecanej ziemi? Jak się czuły po emigracji ich rodzin z innych województw Polski ze względów ekonomicznych na ,,ziemiach odzyskanych”? I jak potoczyły się ich losy w życiu dorosłym? Skąd pasje muzyczne, zamiłowanie do śpiewu i realizowanie pasji w jesieni życia.

Na te i inne pytania znajdą Państwo w tej książce odpowiedź.

- Podczas indywidualnych spotkań, dla zebrania materiału, wysłuchałam wspomnień z lat dzieciństwa, wzruszając się do łez. Wydarzenia przedstawione we wspomnieniach bohaterek są autentyczne - podkreśla Danuta Kaczmarek.

Echa rodzinnej historii kresowej

W „Wprowadzeniu” do książki „Portrety Gubińskich Łużyczanek" dr Magdalena Pokrzyńska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego napisała: cyt. (…) W życiorysach członkiń zespołu możemy odnaleźć echa rodzinnej historii kresowej i elementy codziennego życia w Polsce, zawiłości dnia powszedniego okresu transformacji systemowej, a także ponadczasowe w swoim charakterze prawidłowości bezpośrednich relacji międzyludzkich(…). (… W życiorysach tych wybrzmiewa też mocno ważna prawda o znaczeniu w ludzkim życiu takich wartości jak: poczucie więzi i przynależności do wspólnoty, świadomość, że jest się akceptowanym i kimś istotnym dla drugiego człowieka, możliwość współpracy, wyrażania siebie, satysfakcja z własnej aktywności(…)

Publikacja „Portrety Gubińskich Łużyczanek” autorstwa Danuty Kaczmarek jest zwieńczeniem Projektu FolkoLove – Programu Wsparcia Zespołów Ludowych i Grup Śpiewaczych zrealizowanego przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, współfinansowanego z budżetu Województwa Lubuskiego.

To już kolejna publikacja

Jest to kolejna publikacja autorstwa D. Kaczmarek. Pomysłodawczyni i wykonawczyni wyżej wspomnianego projektu to autorka takich publikacji jak: „Tylko tu – Gubińskie Łużyczanki w 10-lecie działalności artystycznej” (2010), „Zielony Gubin – Śpiewnik lubuski” (2016), album dwupłytowy CD pn. „Lubuskie śpiewa” (2018) – z muzyką autorki, jej aranżacją i tekstami i wielu artykułów poświęconych gubińskiej kulturze.

- Serdeczne podziękowania za bezinteresowną pomoc składam paniom: Teresie Zajkowskiej oraz Beacie Siewruk-Dziewiałtowskiej - dodaje Danuta Kaczmarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska