- Właściciele i pracownicy firm, zajmujących się przewozem osób skarżą się, że po przekroczeniu granicy kierowani są na kwarantannę.
- Sprawa dotyczy busów, które mogą przewozić między 7, a 9 osób.
- Przedsiębiorcy domagają się zmian w przepisach i traktowania jak inni kierowcy zawodowi, np. jak kierowcy autokarów.
Polecamy też: Do kiedy będą zamknięte granice? Na razie rząd nie planuje ich otwarcia. Pozostaną zamknięte co najmniej do 13 maja?
Przewoźnicy chcą zniesienia kwarantanny
- Już kilka tygodni część z nas jest bez pracy, inni pracują w ograniczonym wymiarze. Wszystko dlatego, że przez luki w przepisach nasi kierowcy kierowani są na kwarantanny po przekroczeniu granicy – mówią przewoźnicy. Protestowali w poniedziałek, 4 maja na autostradzie A2 niedaleko granicy z Niemcami.
Protestowali, ale nie blokowali
Protestujący zapewniają, że ich akcja ma charakter pokojowy. – Sami jesteśmy z branży transportowej i wiemy, jak duże utrudnienia mogą być wywołane blokowaniem drogi. Dlatego o żadnym blokowaniu drogi nie ma mowy. Będziemy po prostu jeździć autostradą oznakowanymi busami. Chcemy, żeby ktoś w Warszawie zauważył nas i nasze problemy – mówi Artur Kawczyński, właściciel firmy transportowej.
Chcą być traktowani jak kierowcy zawodowi
O co dokładnie chodzi protestującym? – Chcemy być traktowani jak kierowcy zawodowi, jak kierowcy tirów i autobusów. Niczym się od nich nie różnimy, a na granicy jesteśmy traktowani inaczej i kierowani na kwarantanny. Przecież tak samo jak w autobusach co drugie miejsce w busie jest wolne, mamy rękawiczki, środki dezynfekujące – tłumaczy Renata Szopińska, współorganizatorka protestu.
Kwarantanna dla kierowców to utrudnienie dla firm
Właściciele firm przewozowych pracują na terenie całej Europy. Ich busy jeżdżą nie tylko do Niemiec, ale też do Belgii, Holandii i innych krajów. Od 4 maja zniesiono obowiązek kwarantanny dla osób, które pracują na terenie Niemiec i mieszkają w Polsce. – Ale jeśli mój kierowca wraca z Holandii, to będzie skierowany na kwarantannę. To nie ma sensu, bo po 2-3 dniach ta kwarantanna jest z niego zdejmowana po mojej interwencji w sanepidzie. Szkoda na to czasu mojego i pracowników sanepidu. Poza tym nie mam gwarancji, po jakim czasie z kierowcy zostanie zdjęta kwarantanna i nie mogę zaplanować pracy z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi A. Kawczyński.
Chcemy być traktowani jak kierowcy zawodowi, jak kierowcy tirów i autobusów. Niczym się od nich nie różnimy, a na granicy jesteśmy traktowani inaczej i kierowani na kwarantanny
W proteście przewoźników wzięło udział około 90 busów
Na stacji paliw przy autostradzie A2 niedaleko przejścia granicznego w Świecku zebrało się około 90 busów z terenu całej Polski. Kierowcy wyjechali swoimi pojazdami i jadąc jednym pasem, zawracali na wiadukcie nad autostradą i jechali w drugą stronę. – Będziemy protestować i upominać się o swoje racje do skutku – zapowiadają przewoźnicy. Podobny protest zorganizowano w Zgorzelcu.
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE
Polecamy wideo: Protest obywateli przeciwko rządom PiS w Zielonej Górze
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?