Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport na temat kapelanów w lubuskich szpitalach. Kościół wskazuje nieprawidłowości

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Znane są zarobki kapelanów w lubuskich szpitalach.
Znane są zarobki kapelanów w lubuskich szpitalach. arch. Polska Press
W ostatnich dniach posłanka Anita Kucharska-Dziedzic opublikowała w mediach społecznościowych raport o zatrudnianiu kapelanów w lubuskich szpitalach. Głos w tej sprawie postanowiło zabrać Diecezjalne Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia, które uważa, że w raporcie znalazły się stwierdzenia wprowadzające opinię publiczną w błąd.

Zarobki kapelanów w lubuskich szpitalach

W kontekście wymienionej w raporcie liczby kapelanów Kościół zaznacza, że zatrudnionych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. oraz Uniwersyteckim Szpitalu w Zielonej Górze jest po 2 kapelanów wyznania rzymskokatolickiego. Poruszona jest także kwestia zarobków, jakie kapłani otrzymują za swoją posługę w placówkach medycznych.

„Z art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że (…) kierownicy właściwych zakładów państwowych zatrudniają kapelanów skierowanych przez biskupa diecezjalnego. Z kolei art. 17 ust. 3 Konkordatu przewiduje, że (…) biskup diecezjalny skieruje kapelanów, z którymi odpowiednia instytucja zawrze umowę” – czytamy w przesłanym piśmie.

I nieco dalej: „ Podany w raporcie wzrost wynagrodzeń kapelanów za rok 2020 wynika ze wzrostu płacy minimalnej. Wynagrodzenie kapelana jest związane z jego codzienną pracą wobec pacjentów i personelu szpitala oraz pozostawania w stałej dyspozycyjności, gdyż – jak to zresztą zaznaczono w raporcie – w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia szpital jest obowiązany umożliwić pacjentowi kontakt z duchownym i ponieść koszty realizacji tego prawa”.

Ks. Tomasza Duszczaka, Diecezjalny Duszpasterz Chorych i Służby Zdrowia zauważa również, że w raporcie posłanki Lewicy nie sprecyzowano, czy podane wynagrodzenia kapelanów szpitalnych są kwotami brutto czy netto, co może wprowadzać w błąd opinię publiczną.

W 2020 roku Kościół wspomógł lubuskie szpitale kwotą 430 tys. zł

„Raport wiele miejsca poświęca kwestiom finansowym związanym z pracą kapelanów. Warto więc wspomnieć (…), że w roku 2020 diecezja zielonogórsko-gorzowska wspomogła lubuskie szpitale kwotą ponad 430 tys. zł przeznaczonych m.in. na zakup środków ochrony osobistej i najpilniejsze potrzeby związane z walką przeciw pandemii Covid-19” - czytamy w piśmie podpisanym przez ks. Tomasza Duszczaka.

Duża liczba wiernych Kościoła katolickiego w Polsce

Diecezjalne Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia wskazuje również na istotną różnicę między duchownymi Kościoła katolickiego, a duchownymi innych wyznań, w sposobie realizacji posługi duszpasterskiej. Na czym ono polega?

„Ze względu na fakt, że znaczna liczba osób w Polsce jest wyznania rzymskokatolickiego istnieje ogromna dysproporcja między potencjalną liczbą chorych, którzy mogą być zainteresowani skorzystaniem z opieki duszpasterskiej katolickiego duchownego, a liczbą pacjentów, którzy oczekują posługi od duszpasterza innego wyznania. Zastosowanie rozwiązania polegającego na kontakcie z osobą duchowną wyłącznie „na prośbę pacjenta” nie tylko może ograniczać dostępność opieki duszpasterskiej, ale także deprecjonuje jakość profesjonalnej, zintegrowanej opieki w placówkach medycznych, wymagającej holistycznego podejścia do pacjenta, z uwzględnieniem sfery cielesno-duchowej” – tłumaczą przedstawiciele Kościoła.

Ich zdaniem doświadczenia północnoamerykańskie i zachodnioeuropejskie pokazują, że dobra opieka duszpasterska przynosi chorym wymierne korzyści, i to nie tylko w sferze duchowej, ale np. zwiększa jakość i skuteczność leczenia, bądź odgrywa ogromną rolę w końcowym okresie ludzkiego życia.

„Aby tak było, praca kapelanów szpitalnych nie może jednak być przypadkowa, interwencyjna, lecz powinna realizować się poprzez codzienne spotkania z pacjentami, co umożliwia rzeczywiste towarzyszenie człowiekowi w jednym z najtrudniejszych momentów ludzkiego życia, jakim jest doświadczenie choroby” – zaznacza ks. Tomasz Duszczak.

Kościół podkreśla, że zaproponowana w raporcie forma pracy kapelana jest sprzeczna z założeniami nowoczesnej opieki zdrowotnej. Ponadto, wydaje się degradować nie tyle osoby duchowne świadczące tę posługę, ale samych pacjentów, dla których opieka duchowa stanowi istotny wymiar procesu leczenia.

Zobacz też wideo: Ksiądz: Szczepionki na COVID-19 zostały wytworzone z wykorzystaniem ciał dzieci pochodzących z aborcji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska