Składowanie odpadów - wybór czy konieczność? Jakie kroki podjąć?

red
Fot. Podpisanie umowy na budowę kwatery 1C. Od prawej: Główny Księgowy CZG-12 Daria Hormańska, Przewodniczący Zarządu Robert Paluch, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Tadeusz Pietrucki.
Ogromna produkcja odpadów przez zakłady, przemysł i konsumentów sprawia, że gospodarowanie odpadami to istotny element prawidłowego funkcjonowania całej gospodarki. Ważne jest jednak, aby gospodarka odpadami prowadzona była w zgodzie z restrykcyjnymi zasadami i nie stanowiła zagrożenia dla natury. Choć samo funkcjonowanie instalacji przeznaczonych do utylizacji i odzysku odpadów jest koniecznością, to nie zawsze tego rodzaju zakłady prowadzone są z odpowiednią troską o otoczenie. W Celowym Związku Gmin CZG-12 w ostatnich latach Zarząd dokładał wszelkich starań, aby prowadzona działalność związana z gospodarką odpadami odbywała się z jak najmniejszą szkodą dla środowiska, a rok 2020 Zarząd CZG-12 kończy z pozytywną energią i planami rozwoju zakładu w najbliższej przyszłości.

17 listopada br. Zarząd Celowego Związku Gmin CZG-12 podpisał umowę na rozpoczęcie ważnej inwestycji: budowę trzeciej kwatery składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Długoszynie. Koszt projektu to prawie 5 mln zł. Prace budowlane prowadzone przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego BUDOMEX S. A. z siedzibą w Szczecinie mają potrwać do wiosny przyszłego roku.

Skąd ta konieczność?

Budowa trzeciej kwatery dla Związku była koniecznością, gdyż zdolność do przyjmowania odpadów na obecnym składowisku jest już na poziomie maksymalnym. – Jeśli wielkość strumienia trafiających na składowisko odpadów zasadniczo się nie zmieni, to nowo budowana kwatera będzie przyjmowała odpady przez kolejne sześć/ siedem lat – ocenia Robert Paluch, Przewodniczący Zarządu CZG-12.

Jak wyglądają prace?

Budowa kwatery to przede wszystkim prace ziemne obejmujące obszar 2,75 ha. (niecka o powierzchni 1,8 ha). Planowane składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne zostało zaprojektowane zgodnie z zasadą „sytemu wielu barier”, przy której kilka elementów zabezpieczenia działa niezależnie od siebie, czyniąc składowisko bezpiecznym dla środowiska. W ramach planowanej inwestycji, zostanie wykonany pas zieleni ochronnej szerokości 20m, zajmujący powierzchnię ok. 1 ha.

Ważnym elementem składowiska odpadów w Długoszynie jest innowacyjny system odgazowujący funkcjonujący już od kilku lat przy zrekultywowanej kwaterze 1A. Zmodernizowany w 2015 roku system grzewczy i dobre parametry gazu składowiskowego pozwoliły na wykonanie instalacji, która do ogrzewania zakładu wykorzystuje gaz ze zrekultywowanej kwatery składowiska 1A. Również po dokonaniu odpowiednich badań zostanie podjęta decyzja dotycząca wykonania nowej stacji unieszkodliwiania biogazu przy rekultywowanej kwaterze 1B. Jeśli parametry chemiczne pozyskiwanego biogazu spełnią wymagania, to podłączenie systemu do istniejącej stacji unieszkodliwiania biogazu będzie możliwe.

– Budowa trzeciej kwatery jest pierwszą z zaplanowanych przez CZG-12 na najbliższe miesiące dużych inwestycji. Cieszymy się, że pomimo wielu przeszkód udało się doprowadzić do jej realizacji. Składowisko to ważny element systemu gospodarki odpadami w naszym regionie. - podkreśla Robert Paluch, Przewodniczący Zarządu CZG-12.

Celowy Związek Gmin CZG-12 skupia 15 gmin, w tym 14 gmin z województwa lubuskiego, obejmując swym działaniem ok. 150 tyś. mieszkańców. O ważnych dla rozwoju Zakładu i dla gospodarki odpadami w regionie inwestycjach Zarząd Związku będzie informował w miarę postępu prac poprzez lokalne media, stronę internetową www.czg12.pl oraz na portalu społecznościowym (Facebook).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie