Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna na Dolnym Śląsku rekrutuje. Nie ma limitów wieku, a zarobki mogą was zaskoczyć!

Alina Gierak
Alina Gierak
Aby zachęcić do służby w Straży Granicznej, placówki organizują dni otwarte. 29 listopada można było zwiedzać jeleniogórską placówkę SG
Aby zachęcić do służby w Straży Granicznej, placówki organizują dni otwarte. 29 listopada można było zwiedzać jeleniogórską placówkę SG Alina Gierak/Polskapress
Dolnoślązacy mogą wstąpić do Straży Granicznej. Właśnie ruszyła rekrutacja w Jeleniej Górze oraz innych placówkach Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Sprawdźcie, ile zarobicie na starcie. Kandydatów czekają testy wiedzy oraz testy sprawnościowe. Co trzeba wiedzieć, ile zrobić pompek i skłonów, by zaliczyć test? Przeczytajcie poniżej.

Spis treści

Rekrutacja do Straży Granicznej. Jakie są wymogi?

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie o nieposzlakowanej opinii i niekarana.
Należy mieć co najmniej średnie wykształcenie. Przydadzą się: prawo jazdy kat. minimum B i dobra znajomość języków obcych.

- Zniesiony został limit wieku. Przyjmujemy panie i panów nawet po pięćdziesiątce, jeśli tylko spełnią kryteria i przejdą postępowanie rekrutacyjne — mówi ppłk Lesław Siwka, komendant placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze.

Ile można zarobić w Straży Granicznej?

To zależy od wielu czynników. Pod uwagę brany jest etap szkolenia, staż, miejsce pełnienia służby czy stopień.

 • Kursanci mogą liczyć na zarobki na poziomie 3500-3600 zł netto.
 • W przypadku młodszego asystenta lub kontrolera zarobki są nie mniejsze niż 4700-5000 zł netto.
 • Funkcjonariusz SG w służbie stałej może liczyć na nie mniej niż 4900 zł netto.

Do tego dochodzi 13. pensja, nagrody roczne, jubileuszowe i wiele innych dodatków.

- Zainteresowanie jest bardzo duże. Kandydatów przyciąga do nas stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju zawodowego oraz zarobki - wylicza komendant jeleniogórskiej placówki.

W Jeleniej Górze na chętnych do służby w Straży Granicznej czeka 15 miejsc. W Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej, który obejmuje Dolny Śląsk, Lubuskie i Wielkopolskę, jest w sumie 95 wolnych etatów. Rekrutacja trwa praktycznie cały czas. Dokumenty najlepiej składać w placówkach, w których chciałoby się służyć.

Spis dokumentów niezbędnych przy znajdziecieTUTAJ

Jak przebiega rekrutacja do Straży Granicznej?

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy.

 • W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.
 • Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu kandydaci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

Testy wiedzy i sprawnościowe do Straży Granicznej

Test wiedzy ogólnej składa się z 35 pytań z historii, gospodarki, prawa konstytucyjnego, administracyjnego, stutacji politycznej itp.
Przykładowe pytania znajdziecie TUTAJ

Na teście ze znajomości języka obcego w ciągu 70 minut należy odpowiedzieć na 60 różnych pytań. Zdaniem Lesława Siwka, każdy, kto uczył się w szkole średniej angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub innego języka obcego, powinien sobie dać radę.

Testy sprawnościowe polegają na zaliczeniu konkretnych ćwiczeń. Ich zakres jest inny dla kobiet i mężczyzn oraz zależy od wieku.

Przykład. Kobiety i mężczyźni do 30 lat na ocenę bardzo dobrą powinni zrobić

 • pompki - kobiety 20, mężczyźni 35
 • przebiec po kopercie - kobiety w czasie 26,4 sek., mężczyźni - 25,0 sek.
 • skoczyć w dal obunóż - kobiety 190 cm, mężczyźni - 235 cm
 • wykonać skrętoskłony - 41 kobiety, 43 mężczyźni
 • dotknąć głową kolan - kobiety 3 sek., mężczyźni - oprzeć całe dłonie o podłogę (3 sek.)
 • przebiec dystans 600 metrów w czasie 2,35 min. - kobiety
 • przebiec dystans 1000 metrów w czasie 4,10 min.- mężczyźni

TUTAJ znajdziecie opis ćwiczeń

- Plusem są też uprawnienia emerytalne. Nowo przyjęci funkcjonariusze na emeryturę będą mogli przejść już po 25 latach służby. Oczywiście jej wysokość nie będzie taka jak w przypadku odejścia na pełną emeryturę, jednak takie uprawnienia funkcjonariusz już nabywa - wyjaśnia ppłk Lesław Siwka.

Czytaj także:

Obejrzyj film:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Straż Graniczna na Dolnym Śląsku rekrutuje. Nie ma limitów wieku, a zarobki mogą was zaskoczyć! - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska