Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stworzenie świata, Festiwal Muzyki Chopina, orkiestra Amadeus, piosenki Anny German, spektakle. Takie oferty czekają na nas w Lubuskiem

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 26 listopada o godz. 19, w sali widowiskowej „Luna” – Żarskiego Domu Kultury odbędzie się koncert w wykonaniu orkiestry „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. To znakomita okazja, aby posłuchać tego zespołu, który wystąpi w nieco „luźniejszym” repertuarze.
W sobotę 26 listopada o godz. 19, w sali widowiskowej „Luna” – Żarskiego Domu Kultury odbędzie się koncert w wykonaniu orkiestry „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. To znakomita okazja, aby posłuchać tego zespołu, który wystąpi w nieco „luźniejszym” repertuarze. mat. organizatora
Ileż ciekawych wydarzeń czeka na nas na przełomie listopada i grudnia 2022 roku w Lubuskiem! W Zielonej Górze możemy wysłuchać oratorium "Stworzenie świata" Józefa Haydna, posłuchać szlagierów z repertuary Anny German czy odwiedzić galę literacką. Żary odwiedzi słynna orkiestra Amadeus, która tym razem zagra na wesoło. W Sulechowie usłyszymy muzykę Fryderyka Chopina oraz jazz. W Nowej Soli wystawione zostaną dwa bardzo ciekawe spektakle, a w Gorzowie Wlkp. zobaczymy nowe wystawy. Filary Jazz Band zagra także koncert świąteczny. A tak na marginesie ... za miesiąc święta Bożego Narodzenia.

SULECHÓW

Do niedzieli 27.11 w Sulechowskim Domu Kultury potrwa XIII Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina. Będą wykłady, lekcje mistrzowskie i tradycyjnie liczne akcenty jazzowe. Festiwal skierowany jest do uczniów szkół muzycznych, studentów, nauczycieli muzyki, muzykologów, wykładowców oraz po prostu – do wielbicieli dobrej muzyki. Festiwal rozpocznie się w piątek m.in. koncertem Adama Kałduńskiego (pisaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu). Na sobotę (26.11) organizatorzy zaplanowali: wykład Daniela Grupy pt. „Self Publishing - zalety i wady bycia wydawcą" (sala widowiskowa SDK, godz. 10, wstęp wolny), lekcje mistrzowskie prowadzone przez profesora Zbigniewa Raubę (godz. 11-14), spotkanie z Marcinem Wasilewskim – „Jak zacząć grać jazz” (Kawiarnia „Delicjusz”, godz. 16, wstęp wolny oraz koncert galowy w wykonaniu „Marcin Wasilewski Trio” ( sala widowiskowa SDK, godz. 20, wstęp płatny). Jak sami o sobie mówią: „Trio łączy ze sobą wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos”. Formacja ta jest uznawana jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych grup jazzowych swojego pokolenia, cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej. W skład trio wchodzą: Michał Miśkiewicz – perkusja, Marcin Wasilewski – fortepian i Sławomir Kurkiewicz – kontrabas. Istnieją źródła mówiące, że we wrześniu 1828 r. Fryderyk Chopin gościł w ówczesnym Züllichau. „Przyjechał tu jako 18-to letni towarzysz podróży wybitnego polskiego zoologa Feliksa Pawła Jarockiego. Ponoć w domu poczmistrza dał nawet niezapomniany koncert” – mówią organizatorzy.

KROSNO ODRZAŃSKIE

W Centrum Artystyczno Kulturalnym "Zamek" w Krośnie Odrzańskim, w środę 30 listopada o godzinie 18.00, odbędzie się wieczór pt. „MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ” w improwizacjach fortepianowych Stanisława Domańskiego. To propozycja podróży muzycznej w wykonaniu znanego krośnieńskiego pedagoga. Wstęp płatny. Więcej >>>>>

ŻARY

W sobotę 26 listopada o godz. 19, w sali widowiskowej „Luna” – Żarskiego Domu Kultury odbędzie się koncert w wykonaniu orkiestry „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. To znakomita okazja, aby posłuchać tego zespołu, który wystąpi w nieco „luźniejszym” repertuarze. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal, która jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Duczmal to dyrygentka pochodząca z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, gdzie obroniła dyplom z wyróżnieniem. Już w tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent-asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej. To właśnie tam przygotowała m.in. polską prapremierę opery Benjamina Brittena „Sen nocy letniej”, premierę „Rigoletto” Verdiego czy baletu „Romeo i Julia” Prokofiewa. Jeszcze w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną. W 1977 r. przekształcono ją w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Od początku istnienia tego zespołu Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem. Od 2009 roku drugim dyrygentem orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz, a ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową. Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia. Do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. W dyskografii orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami. Wielu wybitnych kompozytorów zadedykowało jej swoje utwory. Zespół dokonał ponadto licznych transkrypcji różnych arcydzieł muzycznych oraz utworów kameralnych wielu kompozytorów. Koncertmistrzem orkiestry jest Jarosław Żołnierczyk, pochodzący ze Świebodzina skrzypek i adiunkt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Szkołę muzyczną II. stopnia ukończył w Zielonej Górze, w klasie legendarnego pedagoga Stanisława Hajzera. W programie wieczoru znajdą się: „Concerti Piccoli per la Maestra” - Piotra Mossa (pełen zabawnych scen utwór, z udziałem solistów Jarosława Żołnierczyka (skrzypce), Lecha Bałabana (altówka), Eugeniusza Zboralskiego (wiolonczela) i Damiana Sobkowiaka (kontrabas)) oraz słynne „Obrazki z wystawy” - Modesta Musorgskiego w opracowaniu Agnieszki Duczmal. Całość, jako prelegent, poprowadzi Gabriela Ułanowska. Wstęp płatny.

NOWA SÓL

Nowosolski Dom Kultury zaprasza do swojej sali widowiskowej na dwa spektakle. Pierwszy pt. „Tyran” w reżyserii Jakuba Lewandowskiego, w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, odbędzie się w niedzielę 27.11 o godz.18. Sztuka porusza problem wykorzystywania innych ludzi do własnych celów, żerowania na ich energii i pomysłach. Twórcy wyśmiewają zależności, które istnieją nie tylko w teatrze, ale w każdym zamkniętym środowisku. Z kolei w środę 30.11 o godz. 19, odbędzie się spektakl „Romantyczność” - według „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza, w reżyserii Michała Zdunika z udziałem: Tomasza Nosinskiego, Moniki Janik-Hussakowskiej i Elżbiety Nagel. Poezji towarzyszyć będzie muzyka Carla Philipa Emanuela Bacha, w wykonaniu zespołu „Arte dei Suonatori” pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza. Informacje o wstępach

>>>>

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Ciekawe wystawy

Miejski Ośrodek Sztuki „Mosart” zaprasza na dwie ciekawe wystawy. Pierwsza (dostępna do 11.12) pt. „Each moment like the first”, prezentuje prace Zbigniew Rogalskiego, które cechuje nostalgia związana z przemijaniem. Jak podaje sam artysta: „Pojawiają się martwe natury, czaszki ptaków, przemalowane fotografie kwiatów Arakiego, muszla Edwarda Westona oraz prace z cyklu Tenderness libańskiej artystki Myriam Boulos”. Na wystawie pokazana jest zarówno „radość życia” jak i „memento mori”. Druga ekspozycja „Gutsherren”, zostanie otwarta wkrótce, bo 3.12 o godz. 17. Jej autorem jest Mikołaj Sobczak, który porusza tematykę Ziem Odzyskanych, eksponując swoisty eksperyment społeczny historii dziejowej powojennej Polski, z perspektywy polityki tożsamości. Sobczak pokazuje także sztucznie wykreowane środowiska etniczne, w których ponownie tworzyła się tożsamość Polaków. Tytułowy „Gutsherr” to właściciel ziemski, który odszedł w niepamięć wraz z nowym porządkiem we wschodniej części Europy. Wstęp wolny.

Koncert świąteczny Big Bandu

Stowarzyszenie Jazz Celebrations zaprasza w sobotę 29.11 o 19 do Teatru Osterwy, na coroczny Koncert Świąteczny w wykonaniu Filary Jazz Big Band oraz zaproszonych gości: Pauliny Gołębiowskiej i Michała Pijewskiego - lidera zespołu The Warsaw Dixielenders, który wcieli się głosem w legendarnego Louis'a Armstronga. Podczas koncertu będziecie można usłyszeć między innymi: "All I Want for Christmas" - z rep. Mariah Carey, "Na Całej Połaci Śnieg" z rep. Kabaretu Starszych Panów oraz inne standardy jazzowe o tematyce zimowo-świątecznej. Wstęp płatny.

Osterwa zaprasza

  • 26.11 sobota, 17:00, Telewizja kłamie
  • 26.11 sobota, 20:00, Art Cafe - Andrzejki w rytmie Soul&Funky
  • 27.11 niedziela, 15:30, Porwanie, Adria Art
  • 27.11 niedziela, 18:30, Porwanie, Adria Art
  • 29.11, wtorek, 19:00, Świąteczne brzmienie jazzu - Filary Jazz Big Band
  • 01.12, czwartek, 9:00, Tajemniczy turban,
  • 01-03 czwartek 11:00- piatek 10:00, Piekna i bestia, wstępy płatne

ZIELONA GÓRA

Oratorium Haydna

W sobotę 26 listopada, o godz. 18, w kościele pw. Najśw. Zbawiciela w Zielonej Górze odbędzie się koncert z cyklu „Opera Magna Sacra”. Zaprezentowane zostanie arcydzieło muzyki oratoryjnej „Stworzenie świata“ skomponowane przez Josepha Haydna. Libretto napisał Thomas Liney na podstawie „Księgi Rodzaju” ze Starego Testamentu oraz „Raju utraconego” – Johna Miltona. Partie solowe wykonają: Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Karol Kozłowski – tenor i Maciej Straburzyński - bas-baryton. Towarzyszyć im będą: chór kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego „Cantus humanus”, orkiestra „Arte dei Suonatori” (zagra na kopiach instrumentów dawnych), a całość poprowadzi Bartłomiej Stankowiak. Dzieło składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia pierwsze cztery dni stworzenia świata, część druga – kolejne dni, zaś trzecia jest hymnem pochwalnym dla Boga, głoszonym siódmego dnia. Wstęp płatny.

Wspomnienie Anny German

W sobotę 26.11 o godz. 18 w Zielonogórskim Ośrodku Kultury (sala Hydrozagadka) odbędzie się finał X. edycji „Konkursu Poetyckiego im. Anny German”. Na zakończenie wydarzenia, w koncercie pt. „Żeby szczęśliwym być”, z utworami z repertuaru Anny German, wystąpią: Nadzieja Brońska, Grażyna Komincz, Pawel Kozich, Witali Oleszkiewicz oraz Marina Towarnicka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny choć na podstawie wejściówek, które należy odebrać wcześniej w ZOK-u.

Co w Teatrze

  • 25.11.2022 r. godz. 19:00 Kolor cafe - koncert Michała Bajora - duża scena
  • 26.22.2022 r. godz. 16:00 Królowa śniegu, godz. 19:00 Ławeczka - duża scena
  • 27.11.2022 r. godz. 12:00 Królowa śniegu - scena kameralna, godz. 18:00 Ławeczka - duża scena
  • 2, 3.12.2022 r., godz. 19:00 Stworzenia sceniczne reż. Robert Czechowski- scena kameralna, wstępy płatne.

Jazz w Muzeum

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza 1 grudnia 2022 roku (czwartek) o godz. 19.00 na kolejną odsłonę cyklu Jazzujące Muzeum. Tym razem naszym gościem będzie Daniel Latorre. Leszek Kania dokona prezentacji obrazu Alfonsa Mazurkiewicza (1992-1975), “Forma II/74”, 1974 ze zbiorów MZL – Leszek Kania. Daniel Latorre, pochodzący z Sao Paulo wirtuoz organów Hammonda B3, znakomicie poruszający się w stylistykach od jazzu poprzez blues do rocka. Koncertował na terenie całego świata oraz współpracował z wieloma wybitnymi artystami, w tym Ianem Paicem (Deep Purpule), Andym Summersem (The Police) i Andreasem Kisserem (Sepultura). W Muzeum Ziemi Lubuskiej, wraz ze swoim trio, zagra koncert z udziałem prawdziwych organów Hammonda B3, które własnoręcznie wyremontował. Muzyka zespołu, dzięki ekscytującym utworom autorskim, łączącym wpływy latynoskie z muzyką soul i jazz oraz słynnym melodiom organowym Jimmy’ego Smitha, Wesa Montgomery’ego czy Dr. Lonniego Smitha, przeplatające miękkie, ciepłe brzmienie z niesamowicie energetycznymi rytmami i solówkami, zapewni słuchaczom wiele radości oraz pozytywnych emocji i wibracji.

Wystawa fotograficzna

W filii nr 1 (ul. Ptasia) Biblioteki Norwida, w piątek 2 grudnia o 16, odbędzie się wernisaż podwójnej wystawy Romana Grobarskiego "Czeska Praga" i Krzysztofa Subocza "Murale Zielonej Góry". Wprowadzenie Krzysztof Springer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska