MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sulechów: Kryty basen najwcześniej za 3 lata

Eugeniusz Kurzawa
Sulechowski samorząd zabiega o powstanie krytej pływalni. W ratuszu gościli projektanci przyszłego obiektu. Wiadomo jak ma wyglądać. Teraz już tylko idzie o... złotówki.

- Zaczynam zwiedzać Polskę - śmieje się Rafał Rosolski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji. Bo na terenie stadionu miejskiego, należącego do OSiR-u powstanie basen. - Chodzi o to, żebyśmy poznali podobne rozwiązania zastosowane w innych miastach. Będę w Ciechocinku, Dobrym Mieście, Bielsku-Białej... Tam zastosowano nieckę ze stali wodoodpornej. '

- Szczegóły projektu jeszcze dopinamy, ale główne rozwiązania są już znane - przekazuje burmistrz Ignacy Odważny. Przypomnijmy bowiem, iż jeszcze rok temu nieźle iskrzyło na linii rajcowie - burmistrz i wcale nie było takie pewne, że sprawa szybko ujrzy światło dzienne. Chodziło o tempo inwestycji i priorytety, co budować najpierw. Dziś, miejmy nadzieję, jest to już przeszłość.

Przebudowa stadionu

Oglądamy przygotowaną przez szczecińską firmę dokumentację obiektu i projekt zagospodarowania całego terenu.

- Dogadaliśmy się ze starostwem zielonogórskim, które jest właścicielem terenu ogólniaka, żeby część działki oddało gminie, a my tam utworzymy parking dla przyszłej pływalni - wyjaśnia I. Odważny. Wiadomo bowiem, że nowy basen stanie równolegle obok istniejącej odkrytej pływalni, zatem goście muszą gdzieś parkować. Dalej - przesunięta zostanie płyta główna boiska piłkarskiego (będzie sztuczna trawa) i powstaną przy niej trybuny na 600 osób. Przewidziana jest budowa boiska pomocniczego od ul. Żurawiej. Stadion będzie zresztą wielofunkcyjny, przewidziano tu rozgrywanie także zawodów lekkoatletycznych, powstanie zatem 400-metrowa bieżnia.

Miejsce na hotel

Przy przecięciu Żurawiej i Wolsztyńskiej została wyznaczona półhektarowa działka pod hotel sportowy. Ale nie gmina będzie inwestorem. Szuka się prywatnych inwestorów.

- Niektóre budynki wyburzymy - wskazuje burmistrz. - Choćby ten barak na skarpie czy poniemieckie ubikacje.

Najważniejsze dla sulechowian jest zapewne to, co zaplanowano wewnątrz pływalni. Będzie sześć torów pływackich 25-metrowych, brodzik dla dzieci, tzw. rura zjazdowa (cała w budynku), ponadto leżakownia, sauna parowa i na sucho, siłownia, fitness (te dwie ostatnie - z oddzielnym wejściem), usługi odnowy biologicznej.

- Moim zdaniem nasz basen będzie bardziej nastawiony na relaks i rehabilitację, a nie na wersję "wodny świat", jak to bywa w innych miasta - sugeruje R. Rosolski, co potwierdza burmistrz.

Jak ogrzać?

Burmistrz, który wraz z delegacją Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej był w Szwecji podejrzał tam pompę cieplną "wysysającą" ciepło z powietrza. Może to czynić nawet przy minus 25 stopniach C na dworze.

- To istotne rozwiązanie, nad którym musimy się jeszcze zastanowić - sugeruje Odważny. Do ogrzewania basenu panowano bowiem pompę cieplną, ale czerpiącą z innego źródła, jak też 18 solarów (baterii) słonecznych.

Wartość inwestycji wychodzi w granicach 24 mln zł. Gdyby gminie udało się zdobyć choć 50 proc. dofinansowania byłoby dobrze. Na razie Sulechów (jak i inne samorządy) czeka na ogłoszenie przez władze wojewódzkie "naboru projektów". - W dobrej sytuacji w 2011 moglibyśmy się już kąpać - uważa I. Odważny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska