MKTG SR - pasek na kartach artykułów

System Inteligentnego Sterowania Ruchem w Zielonej Górze. Jak się sprawdza? Jak tę inwestycję oceniają mieszkańcy?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
W mediach społecznościowych pojawiła się dyskusja mieszkańców na temat słuszności ITS, punktująca błędy jednocześnie doceniając pozytywy. Co myślą mieszkańcy?
W mediach społecznościowych pojawiła się dyskusja mieszkańców na temat słuszności ITS, punktująca błędy jednocześnie doceniając pozytywy. Co myślą mieszkańcy? fot. Leszek Kalinowski
Kilka miesięcy temu w Zielonej Górze rozpoczęto eksploatację ITS, czyli Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach miasta. Warta 31 milionów inwestycja miała za zadanie usprawnić ruch drogowy, poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów oraz zwiększyć płynność komunikacji miejskiej. W mediach społecznościowych pojawiła się dyskusja mieszkańców na temat słuszności ITS, punktująca błędy jednocześnie zwracając uwagę na pozytywy. Co myślą mieszkańcy?

Krytyka mieszkańców skupia się głównie aspektach, które wprowadzenie inteligentnego systemu świateł miało zniwelować. Brak płynności ruchu, spowodowany długimi postojami na czerwonym świetle oraz nieproporcjonalnymi czasami oczekiwania na zmianę sygnalizacji świetlnej, wywołuje frustrację u kierowców i wydłuża czas podróży.

Krytycy punktują

Mieszkańcy zauważają, że niektóre skrzyżowania stały się mniej funkcjonalne. Wielu narzeka na zlikwidowanie zielonych strzałek, które jak twierdzą, ułatwiały poruszanie się po mieście. Brak przejazdu warunkowego wydłuża czas przejazdu i utrudnia skręty. Najczęściej pojawia się tu ulica Reja, Bohaterów Westerplatte w ulicę Ułańską czy z ulicy Wojska Polskiego w kierunku ulicy Zjednoczenia (przy Castoramie). -Światła na Wojska Polskiego to jakaś patologia. Brak zielonej strzałki na rondzie PCK to następna porażka. Na plus poprawione światła na skrzyżowaniu Kupiecka/Westerplatte/Wojska Polskiego – pisze jeden z komentujących.

Dłuższy czas podróży

W opinii komentujących po wprowadzeniu inteligentnego systemu świateł dojazd do pracy stał się bardziej uciążliwy. Częste postoje na czerwonym świetle, pomimo braku pieszych na przejściach, stają się normą. Światła na przejściu dla pieszych np. przy Centrum Biznesu, zmieniają się na czerwone dla samochodów, mimo braku pieszych na przejściu, co według internautów, prowadzi do marnowania czasu i generowania dodatkowych emisji spalin. Podwójne sygnalizatory świetlne na skręcie w lewo z ulicy Kupieckiej w ulicę Bohaterów Westerplatte wprowadzają zamieszanie, gdyż jeden z nich zapala się kilka sekund wcześniej niż pozostałe, co utrudnia płynne przejazdy.

-Bądźmy uczciwi. Zrobiono światła na takich przejściach, jak Wojska Polskiego czy koło Elżbietanek. I to akurat należy pochwalić — zaznacza użytkowniczka Facebooka.

Jestem zadowolony

Kolejny z mieszkańców miasta zauważa, że wprowadzone zmiany w inteligentnym systemie świateł przynoszą też pozytywne efekty. - Jestem zadowolony z dwóch zmian — zaznacza mieszkaniec. Po pierwsze, likwidacja zielonych strzałek okazała się bezcenną poprawą dla bezpieczeństwa rowerzystów. -Nie zliczę, ile już miałem sytuacji, że rowerem zostałbym potrącony mimo zielonego światła. Zielone strzałki są często traktowane jako zielone światło i jestem za całkowitą ich likwidacją w całej Polsce — dodaje. Dodatkowo mieszkaniec chwali wprowadzenie Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem przy areszcie śledczym, który umożliwia pieszym i rowerzystom płynne przejście przez skrzyżowanie. - Teraz pieszo czy rowerem można przejść za jednym razem od Carrefoura w kierunku Łużyckiej i nie trzeba 2 albo 3 razy stać. Więc sam pochwalam zmiany — kontynuuje.

-Co do alei świateł na Wojska Polskiego to może aktualnie są one przesadą, ale z czasem, kiedy Zielona będzie kiedyś bardziej zatłoczona jak Wrocław czy Kraków to się to może kiedyś przydać, także akurat takie przyszłościowe rozwiązanie też uważam za ok. Podobnie jak w przypadku obwodnicy południowej, też na razie niby pusta, ale będzie przydatna jeszcze bardziej w przyszłości, tak jak kiedyś TP też kiedyś była pusta – podsumowuje użytkownik Facebooka.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska