Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy cokół odkryty w Kostrzynie. Znaleźli go robotnicy. Poświęcony jest jeńcom francuskich. O sprawie poinformowano francuską ambasadę

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Kamienny cokół został znaleziony w czasie prac ziemnych na os. Mieszka I w centrum Kostrzyna nad Odrą. Poświęcony jest żołnierzom francuskim. Cokół prawdopodobnie wykonany jest z piaskowca. Zniszczenia, które na nim widać mogły powstać w momencie, gdy przewracano go na ziemię.
Kamienny cokół został znaleziony w czasie prac ziemnych na os. Mieszka I w centrum Kostrzyna nad Odrą. Poświęcony jest żołnierzom francuskim. Cokół prawdopodobnie wykonany jest z piaskowca. Zniszczenia, które na nim widać mogły powstać w momencie, gdy przewracano go na ziemię. Muzeum Twierdzy Kostrzyn
We wtorek, 30 stycznia, w Kostrzynie nad Odrą robotnicy pracujący na os. Mieszka I znaleźli tajemniczy cokół. Poświęcony jest żołnierzom francuskim. Znalezisko trafiło do Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Na os. Mieszka I w centrum Kostrzyna nad Odrą prowadzone były prace przy linii wodociągowej. W trakcie prac ziemnych w rejonie bloku nr 24 robotnicy natknęli się na duży kamienny blok o regularnych kształtach. Szybko okazało się, że jest to element obelisku lub pomnika - najprawdopodobniej cokół. Pomnik nie był dotąd znany historykom.

- Z napisów na obelisku wynika, że został wzniesiony jako upamiętnienie żołnierzy francuskich poległych w wojnie francusko-pruskiej w 1870-71 roku - mówi Krzysztof Socha, archeolog w Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Chwali jednocześnie postawę pracowników Miejskich Zakładów Komunalnych, którzy widząc obelisk nie tylko skontaktowali się z muzeum , ale też sami dowieźli ciężki element na teren kostrzyńskiej twierdzy.

Wiadomo, że jeszcze w trakcie francusko-pruskiej wojny na terenie Kostrzyna działał obóz jeniecki. Z dokumentów wynika, że przetrzymywano w nim 20 francuskich oficerów i 2.259 podoficerów i szeregowych żołnierzy. Najpierw przetrzymywani byli w kazamatach twierdzy, później wzniesiono dla nich duży obóz, który znajdował się w okolicy obecnego os. Leśnego.

Z przekazów wynika, że część jeńców zmarła. Prawdopodobne jest, że pochowani zostali w rejonie miejsca, w którym znaleziono cokół. - To był cmentarz garnizonowy, a właśnie na takich cmentarzach chowano wówczas żołnierzy, nie tylko niemieckich - mówi Jerzy Dreger z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Przypomnieć w tym miejscu należy, że na terenie dużej części obecnego os. Mieszka I przed 1945 r. znajdował się cmentarz. - A właściwie dwa cmentarze. Na jednym spoczywali mieszkańcy, drugi był natomiast cmentarzem garnizonowym, na którym chowano żołnierzy. Prawdopodobnie właśnie na terenie tego cmentarza garnizonowego ustawiony był pomnik - mówi K. Socha. Po wojnie leżących tu szczątków nigdy nie ekshumowano. Pomniki zrównano z ziemią, a na miejscu cmentarza powstały bloki.

O znalezieniu cokołu poinformowany został pion wojskowy ambasady francuskiej.

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artukuły**

Zobacz też wideo: Historycy odgruzowują ul. Jatki na Starym Mieście w Kostrzynie

Polecamy również:

Nieobyczajne wybryki w miejscu publicznym, zakłócanie ciszy nocnej, niszczenie mienia publicznego - za te i inne wykroczenia grożą srogie mandaty. Sprawdziliśmy, jaki mandat grozi za konkretne wykroczenie. Zebraliśmy te najbardziej nietypowe. Znajdziesz je na kolejnych zdjęciach w galerii.W internecie bardzo często trwają dyskusje, czy policja lub straż miejska słusznie wystawiła konkretny mandat. Dotyczy to m. in. plucia w miejscu publicznym, czy poruszania się niewłaściwą stroną drogi poza terenem zabudowanym. Mandaty dostawały też osoby, które wyrwały kwiaty z klombu w miejscu publicznym. Zdarzało się, że mundurowi karali mandatami pary, uprawiające seks w miejscu publicznym. Niektóre przepisy są dość skomplikowane. Poznać je powinni m. in. właściciele psów. Jest wiele niuansów, które decydują o ostatecznej karze dla właściciela w zależności od tego, czy pies wyrządził jakąś szkodę, czy może kogoś pogryzł.Sprawdź na kolejnych zdjęciach w galerii za jakie nietypowe wykroczenia można dostać mandat. Przeczytaj też:  Ceny mandatów i punkty karne za wykroczenia [MANDATOWNIK 2017]Zobacz też wideo: Policja wypatruje kierowców przez lornetki i wystawia wysokie mandaty za używanie telefonów

Mandat możesz dostać za sikanie, albo uprawianie seksu w mie...

Kiedyś piękne i zadbane, dziś zniszczone i zapomniane. Takich miejsc w województwie lubuskim nie brakuje. Rozsiane po miastach i malutkich miejscowościach popadają w ruinę. Niektóre z nich powoli odzyskują swój dawny blask dzięki nowym właścicielom, którzy remontują. Jednak wiele z nich nie da się już uratować. Zapraszamy Was na wędrówkę po ciekawych miejscach na Ziemi Lubuskiej.Na zdjęciach pałac w Bojadłach dwa lata temu (2014 r.) widziany z zewnątrz. Zdjęcia z wnętrza zrobione w 2016 roku. Pałac ma prywatnego właściciela, który prowadzi w nim prace konserwatorskie.Zobacz: Tajemnice hitlerowskiej fabryki amunicji D.A.G Alfred Nobel w Nowogrodzie Bobrzańskim

Opuszczone i zapomniane miejsca na Ziemi Lubuskiej [ZDJĘCIA, CZ. 1]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska